Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ha ok nélkül kirúgnak a...

Ha ok nélkül kirúgnak a munkahelyről, mennyi pénzt kérhetek?

Figyelt kérdés
Sajnos nem nagyon vagyok tájékozott a témában, de tudom, hogy ilyet nem tehetne. Nyilván ezt ő is tudja, úgyhogy ma amikor közölte, hogy kirúg, akkor úgy vett rá a közös megegyezéses felmondásra, hogy felajánlott x összeget. Még nem írtam alá semmit, mert nagyon keveslem az összeget. Ti mennyit kérnétek? Illetve, hol tudnék a témában tájékozódni?
2016. márc. 29. 17:32
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Mi itt két különböző dologról beszélünk. Tisztázzuk akkor. Nekem nem jár végkielégítés, DE a cég nem mondhat fel ok nélkül, különben ha én munkaügyi bíróságra viszem az ügyet, rengeteg pénzt csikarhatok ki belőlük. Márpedig durva okot, amit még bizonyítani is tud, nem tud mondani a főnököm. Pont ezért találta ki a közös megegyezéses felmondást, és hogy a zsembembe nyom ezért x összeget. Közös megegyezés esetén nem fordulhatok bírósághoz, és a pénzzel pedig rávehet, hogy írjam alá a közös megegyezést. Amibe bele is mennék, mert nincs kedvem a bírósággal bíbelődni, szóval a kérdésem csak arra irányult volna, hogy mennyit nem pofátlanság kérni? A volt munkatársam 2 millió forintja sem végkielégítés volt, hanem szimplán csak nem követett el súlyos hibát a munkahelyen. Bizony, nem lehet csak úgy kirúgni az embert, csak azért mert nem szimpatikus, vagy mert kék a szeme...
2016. márc. 29. 18:34
 12/19 anonim ***** válasza:

Szerintem te tévedésben vagy. A felmondást ugyan indokolni kell, de nem kell egyáltalán "súlyos" indok, az csak az azonnali hatályú felmondásnál szükséges. Rendes felmondás az Mt. szerint:


"A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet." 66. § (2)


Na most lehet itt kekeckedni, de mindenki ellen tudnak ilyen semmitmondó indoklást felhozni. Pl. 1-szer késtél 5 percet, máris elküldhet érte. Vagy nem megfelelő minőségben végzed a munkád. Vagy azt mondja, átszervezés van, megszűnik a pozíciód. Persze, volt már rá példa, hogy munkavállaló pert nyert jogtalan felmondás miatt. Kérdés, hogy ez kinek éri meg? Az Mt. szerint:


"82. § (1) A munkáltató köteles megtéríteni a munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggésben okozott kárt.

(2) A munkaviszony körében elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítés nem haladhatja meg a munkavállaló tizenkéthavi távolléti díjának összegét.

(3) A munkavállaló az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően jogosult a végkielégítés összegére, ha munkaviszonya

a) jogellenesen nem felmondással szűnt meg, vagy

b) munkaviszonya megszűnésekor a 77. § (5) bekezdés b) pontja alapján nem részesült végkielégítésben.

(4) A munkavállaló az (1)-(2) bekezdésben foglaltak helyett követelheti a munkáltatói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget."


Én elfogadnám az összeget a közös megegyezéssel, mert ebből nem biztos, hogy jobban jössz ki, de ha igen, akkor is legfeljebb anyagilag 1-2 év pereskedés után. Ezt el kell fogadni, nem tart már igényt a munkádra, nem lehet magad örökre odaláncoltatni.

2016. márc. 29. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
78%
Te milyen világban élsz? Bárkinek felmondhatnak ok nélkül és ha te nagyon hőbörögsz, akkor 3 ott dolgozó tanút fognak találni, akik egybehangzóan állítják, hogy lassú voltál, sokat késtél, mindent elfelejtettél stb. Neked nem JÁR egy büdös fillér sem.
2016. márc. 29. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

" DE a cég nem mondhat fel ok nélkül"


Nincs szükség a munkádra. Ez elég ok?

2016. márc. 29. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Ha nem jár végkielégítés, akkor a cég semmit nem köteles neked fizetni, tehát bármekkora összeggel jól jársz.


És miért nem lehetne? Ha én, mint magánvállalkozó, felveszek valakit, akkor már nehogy nyugdíjas koráig alkalmaznom kéne, ha csak nem produkál "nyomós" okot? Addig alkalmazom, amíg szükségem van a munkájára. Ennyi.

2016. márc. 29. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Pedig higgyétek el, hogy ezt nem lehet csak úgy megtenni. Ha nem így lenne, miért ajánlott volna a főnököm 400.000 Ft-ot? Nem hiszem, hogy a két szép szememért... Azóta egyébként utána kérdeztem, és valóban veszélyes dolog a munkáltató részéről, ha ok nélkül rúgja ki az embert.
2016. márc. 29. 20:27
 17/19 anonim ***** válasza:

Ok mindig van. Inkább örülj, hogy bármit is felajánlott.

De erősködj csak, a vége az lesz, hogy semmit nem fizetnek neked, mivel nem is kell.

2016. márc. 29. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%
Valóban kell lennie a felmondásnál egy megnevezett oknak, de ilyennel tele van a padlás, ami támadhatatlan, és de valóságértéke nesze-semmi-fogd-meg-jól. Nem fognak semmilyen konkrét hibára hivatkozni, mert az támadható. Hanem gazdaságiakra: "átstruktúrálás", a cég átszervezése, költséghatékonyabb megoldások, kevesebb munkaerőigény, stbstbstb. És pont kerek nulla Ft-ot kell fizetnie. Úgyhogy szaladj azzal a 4 kilóval.
2016. márc. 29. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Nálunk ez úgy működik, hogy a főnök fű alatt terhelő infókat gyűjt a kirúgandó alkalmazottról (régi mailek, melyben veszekedés, vagy szakmai hiba stb. van), kollégáktól beszámoló az illető viselkedéséről(negatívumokra kihegyezve). Ugyanígy felajánlanak felmondásnál x összeget békés elválás reményében. Ha nem fogadná el az illető, akkor jön az, hogy akkor felmondanak neki, a képébe tolják mennyi bizonyíték van rá, hogy sz@r ember és rosszul dolgozik. Nehéz ebből jól kijönni. Én elfogadnám az alkut.
2016. márc. 30. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!