Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Felmondás alatti felmentés a...

Felmondás alatti felmentés a munkavégzés alól –a főnök miért adja ezt úgy elő mintha az ő kegye lenne? Kit akar hülyének nézni? Erre jogszabály kötelezi.

Figyelt kérdés

Új főnök jött és a régi gárda több emberét meneszti. Munkáltatói rendes felmondás, melynél ugye az Mt szerint úgy működik a dolog hogy a felmondási idő annyi amennyi de ennek felére a munkáltató köteles a munkavégzés alól felmenteni. Ez nem az ő a főnök kegye meg jófejsége hanem jogszabályi kötelezettség.


Mégis a főnök játssza az agyát (25 éves szarjani… és 40-es 50-es emberekkel úgy beszél mint a jobbágyokkal) hogy de jó fej ő mert ugyan kirúgja a dolgozót de lám, azért kedves-mert a felmondási idő fele alatt be se kell járni! Hát milyen rendes is ő!


Kit akar ezzel hülyíteni? Kinek játssza az agyát? Hát ez nem az ő „kedvessége” hanem Mt-ben rögzített dolog másképp el se járhat!

Ráadásul arról elfeledkezik ez a barom (meg a dolgozók is sajna) hogy még a felmondási idő feléről történő felmentés esetén is a dolgozó dönti el milyen ütemben szeretné a felmentést tölteni! Tehát Még ezt se a cég dönti el.


Hogy hogy lehet hogy még senki nem küldte el az anyjába nem is értem. Vagy legalább az Mt-t kéne az orra alá nyomni.


2016. aug. 12. 09:51
 1/7 anonim ***** válasza:
40%

Tedd azt!

Másolt ki az Mt-ből azt az oldalt, ahol ez a § áll, majd piros sorkiemelővel jelöld be neki azt az 1-2 mondatot, és (amikor nincs a helyén), tedd az asztalára.

Egy ugyanilyen kiderokált példányt pedig a fali újságra, hogy a többi dolgozó is lássa, olvassa. Majd utána nézzétek meg, milyen pofát vág, és lesz-e valami változás a viselkedésében?

2016. aug. 12. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
100%

Hiszen magad is írtad, hogy a munkáltatót nem kötelezi jogszabály arra, hogy eltekintsen a felmondási idő alatti munkavégzéstől. Ugyanarról van szó, csak te azt a felét emlegeted, arról a feléről írsz részletesen, ami nem a munkáltató döntésén múlik. Az engedmény a másik felére vonatkozik. Ha nem tekintettek volna el tőle, akkor bizony, az, felmondási idő alatti munkavégzés lenne. Attól a teljes időtől eltekintettek, amire lehetőségük volt. Arra az időre is munkavégzés nélkül fizetnek bért. Ha egyetlen órát engedtek volna el az időtartam másik feléből, az is engedmény lenne. Érezheted sértően kevésnek, de, ennyivel van ennyi.

Ha egyáltalán tudtad, akkor te felejtkeztél el arról, hogyan lehet ütemezni a munkavégzést arra az időszakra, mikor munkára kötelezhetnének. Elég korlátos a dolgozó döntési lehetősége – közel sem teljes mértékben ő dönti el, hogy milyen ütemben akarja ledolgozni -, mert, a dolgozó kérésére, legfeljebb két részletre bontható a ledolgozandó idő.

Sőt, a felmentési idő alatti munkavégzés idejére más munkakörbe is sorolhattak volna. Olyanba is, amit nem fogadsz el, és akkor a felmentésnek arra a felére bér sem járna.


Nem derül ki, hogy milyen kérds(ek)re vársz választ? Arra, hogy hogyan lehet, hogy senki sem küldte el az anyjába? Vagy, hogy senki sem nyomta az MT-t az orra alá? Úgy lehet, hogy veled egyezően, mindenki mástól várja, hogy megtegye. És nulla tett + nulla tett + nulla tett + ∞ nulla tett = nulla tett.


Összeszorul a szívem, mikor elbocsátásról olvasok, hallok. Nagyon érthető, természetes a háborgásod, keserűséged. De, munkaügyi szabályokkal kapcsolatban – legalábbis az általad leírt körben – nem történt hülyítés, becsapás. Érzem, hogy nagyon rosszul néz ki ez a megállapítás, de két fokozattal hátrányosabbat is tehettek volna veletek a felmondási idő alatt, jogszerűen.


(Mielőtt elküldöm a választ, mindig megnézem, hogy az írás ideje alatt érkezett-e új. Most láttam, hogy nem, viszont az 1. választ értékelték. Mivel itt érzelmi, együttérzési dolgokról is szó van, azért említem meg, hogy nem én nyomtam rá piros kezet. Akkor sem, ha úgy tűnik a válaszomból, hogy nem teljes az egyetértés. Semmilyent sem nyomtam, mert nem szoktam értékelni, most sem tettem.)

2016. aug. 12. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"Hiszen magad is írtad, hogy a munkáltatót nem kötelezi jogszabály arra, hogy eltekintsen a felmondási idő alatti munkavégzéstől. Ugyanarról van szó, csak te azt a felét emlegeted, arról a feléről írsz részletesen, ami nem a munkáltató döntésén múlik. Az engedmény a másik felére vonatkozik."


???? Te most trollkodsz?

Felmondási idő 30 nap ennek fele ledolgozandó másik fele KÖTELEZŐEN felmentendő.

A főnök meg úgy adja elő mintha az elengedett 15 nap az ő kegye lenne. Örüljön a dolgozó hogy 30 nap helyett csak 15-öt kell dolgozni.

De nem, ez nem az ő kegye, ez jogszabályi közelezettség: el kell engednie.


De tudom csak trollkodsz.


Ja: én nem vagyok benne az elbocsátottak körében én egyelőre csak szemlélő vagyok.

2016. aug. 12. 13:10
 4/7 anonim ***** válasza:

A kérdező jól tudja, ez nem kegy, hanem előírás.

És bizony a dolgozó határozza meg, hogy a felmentés ideje mikorra essen, mindezt maximum két részletben teheti meg.


Egyet értek az első hozzászólóval. Tedd azt, amit Ő írt (ha mered), én is azt tenném. :)

2016. aug. 14. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nem merem és nincs is rá okom. Még.

Ha lesz majd okom (mert engem is lapátra tesznek) majd merem is.


De azért érdekes lelkiállapotra utal ez a megjegyzés. MERED.

Hát már ahhoz is merészség kell hogy odaálljak a főnök elé és azt mondjam : na itt ez a jogszabály olvassuk már el együtt és nézzük már meg amit maga mond az úgy van -e (mert nincs úgy).

Már ehhez is merészség kell? Nme ez lenne a természetes?

2016. aug. 14. 09:11
 6/7 anonim ***** válasza:

Nekem nem kell hozzá merészség, nálam zsigerből jön. :)

Viszont tapasztalat, hogy az emberek 80 %-a fél és nem tesz a saját érdekében semmit.


Velem üvöltözött már főnök, hogy már pedig aláírom a munkaszerződés (egyoldalú) módosítását. Én erre nyugodtan reagálva elmeséltem neki, hogy mekkorát téved. Logikus, hogy nem dolgoztam ott utána sokáig, de nem azért, mert kirúgtak (bár azon voltak), hanem én mondtam fel, mivel ilyen helyet nem is óhajtok gazdaggá tenni a munkámmal. Természetesen megmérettetett a hatalma a munkaügyi bíróság előtt. Ott már nem volt akkora pofája, és fizetett is, mint a katonatiszt.


A bírósági titkártól tudom, hogy az dolgozók jelentős részének az ügye nem jut el hozzájuk, mert félnek, és nem kitartóak. Mindez fakadt abból, hogy teljesen meglepődött, hogy van ember, aki felmond a munkahelyén, de követeli a cégtől a felmondási időre járó bérét, és a végkielégítést is. Aztán a pereskedés alatt amilyen ütemben szemétkedett a volt főnök, én olyan ütemben emeltem az igényem összegét a törvényben biztosítottak felett már erkölcsi kártérítés címén.

A második emelésnél peren kívüli egyezséget akart, de csak per alatti egyezséget tudtunk kötni. Nekem ez az egész nem került semmibe, csak egyszeri 20 ezer forintomba, amikor megbíztam egy ügyvédet, hogy képviseljen. Amit nyertem rajta, kb. 1,5 évnyi fizetésem.


Hajrá bátrak! :)

2016. aug. 15. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

... annyit azért még hozzátennék, hogy a "megnyert" per ellenére a képembe röhögött, hogy hiába az egyezség, ha nem fog fizetni. Én visszaröhögtem, hogy akkor elbúcsúzhat kedvenc cégétől, mert fizetésképtelenségre hivatkozva elindítom a felszámolási eljárást a cégbíróságon...


Nekem ekkora az igazságérzetem (ez ma sem múlt el), és így kerek a történet.

2016. aug. 15. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!