Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Feljelenthet becsületsértésért?

Feljelenthet becsületsértésért?

Figyelt kérdés
21 éves diákmunkás vagyok, december végéig dolgoztam a munkahelyemen. A kollégáimmal volt egy zárt fb csevegésünk, ahol megbeszéltük a munkahelyi dolgokat. Néhányszor előfordult, hogy mondtunk dolgokat a főnökre, én konkrétan azt, hogy "hülye p.csa" (kérlek kíméljetek attól, hogy idióta vagyok, hogy ezt leírom egy ilyen helyre, én is tudom). A beszélgetés egy kedves kollégám által eljutott a főnökhöz, aki most azzal fenyegetőzik, hogy beperel becsületsértésért, és nem kapok fizetést decemberre (mostanában kellene). A kérdésem az, hogy tényleg becsületsértésnek minősül-e ez, tehát beperelhet-e, és mit léphetek, ha tényleg nem fizet ki? Léphetek valamit, ha ezt bejátssza?

2017. jan. 13. 11:53
 1/8 anonim ***** válasza:
68%
Igen, ez becsületsértés, beperelhet érte. A fizetést viszont ki kell adnia, ha nem fizet ki, te ezért perelheted. A becsületsértésnek semmi köze a fizetésedhez.
2017. jan. 13. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
24%
A fizetésed nem vonhatja meg. Ha meglépi, munkaügyi pert indíthatsz, melyet jó eséllyel meg fogsz nyerni. Becsületsértésért feljelenthet, de szerintem nem fogja megtenni, mert fáradságos dolog, és sokat nem nyerne vele. Maximum annyit, hogy nyilvánosan bocsánatot kellene kérned. Röhejes az egész.
2017. jan. 13. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
Ketteske, te melyik mesét nézed? Becsületsértésért nem "nyilvános bocsánatkérés" a bünti, nem az oviban vagyunk. Ha elmeszeli a bíró, akkor fizethet, mint a katonatiszt. Perköltség, plusz sérelemdíj, az meg milliós tétel is lehet!
2017. jan. 13. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%
Hármaska, jól vagy? Amit írsz, akkor tudnám elképzelni, ha egy magasabb pozícióban lévő emberről (vállalatvezető, polgármester) lenne szó, és nem egy olyan primitív minősítésről, amelyet a kérdező tett, hanem olyanról, amely tényleg jelentősen befolyásolhatja az érintett egzisztenciáját. Ha az érintett főnök rendőrségre vagy bíróságra megy, ki fogják röhögni, ha szembe nem is, a háta mögött mindenképp.
2017. jan. 13. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem.


Btk. 227. § (1) Aki a 226. §-ban meghatározottakon kívül mással szemben

a) a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatásának teljesítésével vagy közérdekű tevékenységével összefüggésben vagy

b) nagy nyilvánosság előtt

a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Ez egy magánbeszélgetés volt, ahol egyszerűen egy szitokszóval fejezted ki a véleményedet a főnökről. Nem állítottál semmit a munkakörének ellátásával kapcsolatban, és egy privát beszélgetés meg végképp nem minősül nagy nyilvánosságnak.


Ellenben te tehetnél feljelentést levéltitok megsértéséért:

224. § (1) Aki

a) másnak közlést tartalmazó zárt küldeményét megsemmisíti, a tartalmának megismerése végett felbontja, megszerzi, vagy ilyen célból illetéktelen személynek átadja, illetve

b) elektronikus hírközlő hálózat útján másnak továbbított közleményt kifürkész, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntetendő.

(2) A büntetés egy évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt foglalkozás vagy közmegbízatás felhasználásával követik el.

(3) A büntetés

a) két évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekmény,

b) bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekmény

jelentős érdeksérelmet okoz.

A 3.b paragrafus állja meg a helyét jelen esetben, hiszen ezzel jelentős érdeksérelmet okozott.


A munkabéredet pedig nem nyúlhatja le. Az ugyanis lopás lenne a részéről. (Bár lehet, hogy sikkasztás, mindegy, a kettő lényegében ugyanaz.) A munkabér ugyanis az elvégzett munka után jár. Függetlenül minden személyes nézeteltéréstől és egyéb körülménytől. Azt megteheti, hogy felmond - rendes felmondással vagy közös megegyezéssel, mivel a rendkívüli felmondáshoz nem lenne jogalapja -, de hogy ne tartsa be a a munkaszerződésednek azon részét, ami a bérezésről szól, egyszerűen nem teheti meg. Ha megteszi, feljelentheted a munkaügyi bíróságon, és csont nélkül meg is nyered a pert.

2017. jan. 13. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, akkor nem én vagyok a hülye :D Felmondani már nem fog, decemberben megtettem én.
2017. jan. 13. 12:55
 7/8 anonim ***** válasza:
Jól tetted. :)
2017. jan. 13. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

5-ösnek igaza van. Nem nyilvánosan szidtad, hanem magánlevélben. Magánlevél engedély nélküli kiadása pedig bűn, valakiről csúnyát mondani nem az. Ezért nem a főnököt jelentheted fel hanem aki megmutatta neki.

Ezzel szemben a főnököt azért pláne feljelentheted ha nem fizet ki.

Téged itt semmiért se lehet feljelenteni. Az hogy milyen másik módon tud megszívatni meg majd kiderül.

2017. jan. 13. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!