Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Mennyit keres egy főállású...

Mennyit keres egy főállású egyetemi tanár? (Pl. BME, ELTE)

Figyelt kérdés
Mitől függ a fizetés? Egy újonc és egy veterán tanár fizetése miben különbözik? Körülbelül mennyi az összeg, amit nettó kézbe kapnak? És mi a kötelező óraszám hetente egy egyetemi tanárnak? Az is érdekelne, hogy mint professzor, kötelező-e nekik "kutatni" a munka mellett, vagy simán csak oktatással is elég ha foglalkoznak? Az is érdekel, hogy igaz, hogy egy egyetemi tanár fizetése jóval magasabb, mint egy általános iskolai, vagy középiskolai tanáré, vagy nem feltétlenül? Köszönöm előre is a hasznos válaszokat.

2021. máj. 13. 16:58
 1/5 anonim ***** válasza:
99%

Nagyon változó. Általában nem keresnek olyan jól, mint az iparban, vagy keresnek annyit, de nagyon sok túlórával.


Kérdés, hogy mennyien akarnak phd-zni, az 140 ezerről indult és 180 a tanársegéd fizetés. Egy egyetemi tanár (kb. 5-10 év tapasztalattal) nálunk 360 körül kap alapdíjat. Erre tud több órát vállalni és több diákot, azok mind ilyen 10-20 ezer forintot érnek.


Szintén tudnak pályázni. Ez tanszék/szak függő, hogy hogyan osztják, hallottam már olyat is, hogy a tanszékvezető kb. lenyúlja az egészet. Alapvetően amit én láttam, hogy phd után nem kell halálra dolgoznod magad, de nem fizet olyan jól, mintha iparba mennél. (ahhoz képest meg, hogy nálunk kitüntetéses diplomával lehet csak felvételezni és kb. az egyetem krémje jár oda, nagyon rosszul fizet).


Elvileg amúgy kötelező a kutatás, de mintha most lenne új rendszer bevezetés alatt.

2021. máj. 13. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
88%
Nevetni fogsz, de egy egyetemi tanár fizetése általában jóval alacsonyabb, mint egy Ped. II-ben vagy magasabb kategóriában lévő középiskolai tanáré. Ugyanis a közoktatásban bevezették az életpálya modellt, az egyetemeken viszont nem. Ugyanakkor egy egy egyetemi tanárnak jóval kevesebb órát kell vállalnia, tehát magánórákkal tudja pótolni a kieső bevételt. És igen, kötelező kutatnia is, mindig képben lenni a legújabb elméletekről, stb. De: mindez függ a tudományterülettől, szaktól is. El tudok képzelni olyan területet, ahol több pénz van, magánegyetem, magánfinanszírozás, vagy külsősök vizsgáztatása, nyelvvizsgáztatás, ahol szintén lehetnek plusz pénzek. Összefoglalva: az egyetemeken, állami szektorban az alapfizetés általában alacsonyabb, de kevesebb az óra, több a plusz lehetőség, viszont kutatni, előrelépni kell, illetve elvárás. A középiskolákban a Ped.II. fokozat elérése után viszonylag jobb a fizetés, mesterpedagógusoknak, kutatótanároknak még jobb, viszont nagyobb az óraszám, több az iskolán kívüli kötelező program, kevesebb a lehetőség mellékesen pénzt keresni. Az egyetemeken, főiskolákon a hallgatókkal könnyebb, nincs fegyelmezési probléma, a középiskolákban viszont mindez idegőrlő is lehet.
2021. máj. 13. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
99%
Én bedolgozok egyetemi tanárként, kurzusonként kb. 700k-t kapok. nem kiemelkedően sok, de szeretek tanítani. Alternatíva volt (egy ideig csináltam) hogy 50% részmunkaidőben, kutatási és egyéb tevékenységekkel voltam a tanszéken, akkor 260 körül volt a nettóm. Mellette vállalkozás/tanácsadás ment a maradék időben, ahonnan 500-700 bejött havonta.
2021. máj. 13. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
#3 Egy kurzus meddig tart? :)
2021. máj. 13. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
#4 hát, tipikusan 12-14 száz perces óra. Tömbösítve, terepgyakorlattal 3 hét alatt is simán lemehet, de néha egész trimeszterre szét van húzva. Egy olyan órára amit nem tartottam még, és össze kell szednem az anyagaimat és koncepciót csinálni, egy órára másfél-két napot is készül az ember. Amit tartottam már, ott a készülési idő minimális. Plusz menedzselni a diákok heti leadandóit, adminisztrálni, kurzus fórumot vagy egyebet moderálni, és persze kiértékelni (pl. diák x 10 oldalnyi szakmai analízist), nem kevés meló. Ennyi befektetett idővel a privát szektorban másfél-két millát összedolgozok.
2021. máj. 13. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!