Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Ti megítélitek az embereket...

Ti megítélitek az embereket az alapján, hogy miket olvasnak, hallgatnak stb? Szerintetek ez elmond valamit az ember intelligenciájáról?

Figyelt kérdés

Vannak olyan dolgok, amiket rendszeresen giccsesnek neveznek sokan. Például a Coelho-könyveket. Vagy a rádióbarát rockzenét. Vagy a romantikus filmeket, esetleg épp az akciófilmeket. A neten mindig egy csomó komment van (gondolom egy kicsit ilyen fotelharcos jelenség), ahol az emberek szeretik bizonygatni, hogy amit ők hallgatnak (vagy néznek stb.) az mennyivel jobb, mint másoké. Például rendszeresen megy a rockerek között ez, hogy mi pop, mi kamurock, meg a "minden gagyi, ami nem rock" (persze nem mindenkire jellemző ez). Aztán jön valaki, és azt is leszólja, amit ők hallgatnak. Valaki például Justine Biebert hallgat, azt leszólja valaki, aki Green Dayt meg Nirvanát, aztán jön valaki, aki szerint a Nirvana túlértékelt, meg a Beatles is, aztán leszólják, aki Bon Jovit meg Aerosmith-t hallgat, mert nem kemény, aztán valaki leszólja, hogy mi ez a hörgés, mármint az ennél durvábbakat. Vagy az irodalomban: sokan szidják az Alkonyatot, A szürke ötven árnyalatát, és helyette mondjuk A Gyűrűk Urát olvassák vagy Stephen Kinget. Aztán megint jön egy ember, aki azt is lenézi, mert ő meg Esterházyt olvas. Igazából azt látom, hogy a művészeti alkotásokkal kapcsolatban nagyon sok ilyet mondanak az emberek, mintha lennének erre szabályok, hogy mi igazi, mi nem az. De ezt a jelenséget mindig csak a neten látom. A valóságban ezek az emberek eltűnnek. És mintha ilyen nem létező ellenségek ellen harcolnának. A kérdésem az, hogy az emberek tényleg elítélik egymást emiatt? Tényleg véleményük van a másik értelm képességeiről meg intelligenciájáról, csak mert giccsesebb zenéket hallgat? És mi van, ha valaki például szerinted rosszabb zenéket hallgat, de sokkal kifinomultabb az irodalmi ízlése? Akkor most okos vagy nem? Szerintetek köthető az ízlés valahogy az intelligenciához?


Itt mindig azt írják az emberek, hogy nem, nem ítélünk el senkit, légy önmagad stb. Aztán nem rég láttam, hogy Dolák-Saly Róbert kiposztolta, hogy a lánya Queent hallgat, és akkor meg ugye megy a kommentelés, hogy szerencsére okos lány, jókat hallgat, meg ilyenek.


(A moderátoroknak: "A magyar helyesírás szabályai szerint pont után nem következhet kérdőjel, itt csak egy írásjelre van szükség!" Ez nem igaz, például a stb. vagy más rövidítések után si lehet kérdőjelet tenni.)


2019. júl. 28. 19:19
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

"És mi van, ha valaki például szerinted rosszabb zenéket hallgat, de sokkal kifinomultabb az irodalmi ízlése?"


Ez fontos rész benne, szerintem ugyanis az emberek gyakran olyan erőteljes véleményt alkotnak egymás ízléséről, és elfelejtik, hogy más művéseti ágak is vannak ám a világon. És abban lehet, hogy a másik tájékozottabb, mint te.

2019. júl. 28. 19:22
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Megítélni megítélem őket, de nem intelligencia szempontjából, hanem inkább ilyen összeillünk/nem illünk össze dolog van ebben.
2019. júl. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Régen nagyon rá voltam kattanva a metálra, akkor ha valaki pop/mainstream zenét hallgatott nem bírtam. Így felnőtt fejjel már akármit meghallgatok és nem címkézem magam semmilyen "evőnek" vagy fannak, ami közel áll a szívemhez, ami tesz belém boldogságot,örömöt esetleg ha úgy van pörgést azt meghallgatom.

A zene az a léleknek ad valami extrát így megtudom érteni akár legyen az mainstream vagy pop amit át tudok érezni, dallamként szövegként azt imádom és hallgatom.

2019. júl. 28. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonymousreview60 ***** válasza:
78%

Coelho nálam egy etalon. Aki olvassa és komolyan veszi, komolyabban mint a Lokált, az nem százas. Az ezoterikus írásokkal is így vagyok. Ettől függetlenül semmilyen romantikus ponyvát (Romana, stb.) nem ítélek el. Aki idegen nyelven vagy nagy klasszikust akár magyarul (Háború és béke, Száz év magány stb.) olvas, azt egészen sokra tartom.

Aztán persze a tényleges megismeréskor lehet, hogy ez az egész előítélet megy a levesbe.

2019. júl. 28. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Metionin ***** válasza:
65%
Ezek nálam ilyen közös kedvelési pontok, amik ha megvannak, örülök. Ha nem, akkor ez van. Ugyanígy engem sem izgat hogy mások mit gondolnak a zenei/könyv/film/akármi ízlésemről. Én sem bántok senkit ilyesmik miatt. Persze vannak dolgok, amik nekem is a zéró kategóriába esnek, így pl. a mulatós zene, a romantikus vámpíros tinikönyvek, a bugyuta Disney-sorozatok és magamban elcsodálkozom, hogy hogy tud valaki ezekben élvezetet találni. Viszont ez nem az adott ember negatív értékelése.
2019. júl. 28. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon tetszik a kérdés, és az is, hogy ilyen szépen, értelmesen meg tudtad fogalmazni.

Én is rendszeresen látom ezt a jelképes "farokméregetést" a kommentszekciókban. És igen, a rockerek kifejezetten hajlamosak erre, hogy felsőbbrendűnek gondolják a saját ízlésüket, és mindenhol hangoztassák, hogy "csak az a jó zene, amit én hallgatok!!!"

Végleg én nem ítélek meg ez alapján senkit. Ha az illető ízlése nem is egyezik az enyémmel, attól még sok más pontja a jellemének lehet olyan jó, hogy szimpatikusnak találjam. Előzetes véleményt viszont le lehet szűrni a filmes-könyves-zenei ízléséből, sok mindent elárul az is, de aki teljesen ezekre alapoz az ismerkedésnél, akkor az egy nagyon felszínes ember lehet.


A kommentelőkre visszatérve, a legtöbbjüknek általában csak a monitor előtt nagy az arca és sokuknak ez ad önbizalmat, ha egy felhasználónév mögé bújva hirdethetik a saját felsőbbrendűségüket.

2019. júl. 28. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
68%
A rockzene tényleg jobb,mint a többi stílus.
2019. júl. 28. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Az én esetemben elég nehéz lenne megítélni milyen intelligenciájú vagy milyen személyiségű ember vagyok, mert szinte minden érdekel kivéve ami nem:P Szerintem várjunk az 'ítélkezéssel' mert lehet hogy egy személy utál egy bizonyos dolgot ami te szeretsz meg ugyanez fordítva, de biztos van olyan dolog amit mindketten elismertek és szerettek és utána másképp néztek egymásra. Persze ha egy embernek az ízlése zenék és filmek terén nagyon nem a te stílusod akkor sejtheted, hogy nem lesztek puszipajtások, bár ezt sosem tudhatod addig, amíg tényleg meg nem ismered.
2019. júl. 29. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"A rockzene tényleg jobb,mint a többi stílus."


Rocker vagyok, de nem értek egyet, illetve szeretném megkérdezni, hogy a többi stílus vajon mi? Megfigyelésem szerint aki ilyet mond, az csak a tüc-tücöt meg a gagyi popot ismeri, és azt gondolja, semmi más nincs is azon kívül, ami nem rock. Azért én egy Elton Johnt vagy Phil Collinst nem biztos, hogy leszólnék, bár nem hallgatom őket. Vagy egy Rufus Wainwrightot. Vagy például őt:


https://www.youtube.com/watch?v=eEF0sg5Vyhw

2019. júl. 30. 00:31
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, majd reagálok alaposabban.
2019. júl. 30. 00:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!