Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Kiket tegezhet egy 16 éves...

Blabla bala kérdése:

Kiket tegezhet egy 16 éves gyerek?

Figyelt kérdés

16 eves vagyok. Adnátok tippeket, hogy kiket tegezzek, magázzak?

És akiket magázok,azok közül kinek kell jó napot-ot, és kinek csókolomot köszönni.

A jó napot miatt azért óckodom, mert, ha hivatalos helyeken jó napot-ot köszönök, akkor rengetegszer magáznak, amit nagyon nem szererek.



2020. aug. 17. 14:40
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
Azt,aki megengedi.
2020. aug. 17. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Elsős koruk óta nálunk jó napot-ák a felnőtteket a gyerekek. Csókólom az meg nagymamák-dédik korabeli emberekre. De idegenre mindig a jó napot-ot használjuk..
2020. aug. 17. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
56%

1. A fiatalabb köszön előre.

2. A napszaknak megfelelően: jó reggelt kívánok, jó napot kívánok, jó estét kívánok.

3. A korodbelieket értelemszerűen tegezheted, visszategezheted.

4. De apád, anyád korúakat nem tegezheted vissza, csak akkor, ha ők kezdeményezik. Tehát magázódva válaszolsz.

5. Csak hölgyeknek köszönsz "csókolommal", "kezét csókolom"-mal.

6. Hivatalos helyen mindenképpen jó napotot kell köszönni. Te nem tegezheted le a hivatalos személyeket akkor sem, ha huszonévesek.

7. Kialakulhat olyan élethelyzet, amikor egy huszonéves hivatalos személlyel (posta, bank, stb.) kölcsönösen tegezitek egymást. Ezt meg kell kell érezni.

8. Én nem tűröm, hogy a bankban, üzletekben, bárhol hivatalos személy

letegezzen. Ez a minimum tisztelet egymás iránt.


Az IKEA vezette be ezt a tegező stílust, melynek a magyar kultúrában,

műveltségben, a társadalmi szokásokban soha nem volt helye. Ugyanis a nyugati nyelvhasználatban nehezen különböztethető meg a magázó-tegező stílus. Az ilyen letegező, "lekezelő" modor elfogadhatatlan.

Én 16 éves koromban már elvártam, hogy ne nézzenek kis pisisnek,

ne tegezzenek le, hanem magázzanak szépen. Amúgy a középiskolában

a tanáraink is magáztak minket. A férfi tanárok a fiúkat tegezték,

de a lányokat magázták és fordítva. 1980-at írtunk, nem volt az olyan régen.

2020. aug. 17. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
És ha faluban élek, akkor a szüleim kora belieknek, kikkel nagyon jóban vagyunk, nekik is jó napot-ot köszönjek, ne csókolomot?
2020. aug. 17. 14:57
 5/9 anonim ***** válasza:
73%

saccold be, kb. 25ig nem veszik magukra az emberek, ha letegezed. persze alá-felé rendelt viszonyban (tanár, orvos, tanácsadó) mindenképp magázódj, akkor is, ha összvissz huszonpár éves és te vagy a gyakorlóosztálya.

csókolommal max. a 80+os rokonnak köszönj, amúgy használd szépen a jó napot(/estét/reggelt) formát, nem csókolózunk idegenekkel.

hivatalos helyeken magázódsz, ehhez jobb ha hozzászoksz, két év és nagykorú vagy, nem pisis kölyök többé. de ha bárki ilyen helyen letegez, még ha apád korú is, tegezd vissza. nekem anyám mondta, maikor 16 voltam és bankszámlát csináltattunk nekem a nyári munkámhoz, hogy tegezzem már vissza ezt a parasztot, egyrészt bszott volna velem kommunikálni az ügyintéző direktbe, másrészt ügyfele vagyok, nem a bébiszitteltje.

ha további gondjaid adódnak, ajánlom Görög Ibolya könyveit, van egy külön fiataloknak is az illemről, nagyon jó stílusa van és sok élethelyzetet elmagyaráz, nekem sokat segített.

2020. aug. 17. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Bárkit,aki megengedi. Kivéve hivatalos hely. Kivéve ha nem hallja senki és esetleg ismered a pultost vagy az ottani személyt...de ha mindenki hallja,hogy szevasz öreg,pl biztonsági őr...Lehet odaszól,hogy normálisan beszélj,mert nem otthon vagy...Ha egy 50éves ember azt mondja,hogy tegezd,akkor az valószínű azért van,mert ő nem szereti,ha leöregezik,még nem érzi magát olyan hű de idősnek...Nem vicc! Sokan vannak így. Lemagáztam már 40es anyukát,haverom anyja...És szólt hogy tegezzem,pedig asszem 15-16 éves voltam. De ha ilyen speciális esetek,hogy ismered régóta,vagy haverod,vagy esetleg megengedte,hogy tegezd ilyen-olyan okok miatt, ha ilyen esetek nem állnak fent,akkor magázol.
2020. aug. 17. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
És akivel nagyon jóban vagyok, de kb 40+os annak csókolomot köszönjek? A jó napot-ot csak idegennek, ugye?
2020. aug. 17. 15:06
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Akivel nagyon jóba vagy azt tegezd le. Bár fura lehet,hogy eddig végig magáztad...és most elkezded tegezni. Jónapotot csak idegennek,hivatalos személynek,rendőr,bankban esetleg,stb. Vagy jónapotot kollegáidnak akik idősebbek nálad...
2020. aug. 17. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

egy negyvenes kitér a hitéből, ha csókolommal köszönsz neki. simán jó napot, nem olyan borzasztóan hivatalos ez a forma, én a volt tanárommal is jó napottal köszönök, ha elmegyünk a kávézóba beszélgetni (kb tíz éve tanított, alsóban, de azóta összebartákoztunk)

nyugateurópában mindenkinek jó napottal köszönsz, nincs is ilyen csókolózós, térdencsúszós megalázkodós formájuk, csak a magyar nyelvből képtelenség kiirtani...

2020. aug. 17. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!