Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Van különbség és ha mi a...

Van különbség és ha mi a pesti beszédben és a borsodi(miskolci) beszédben/nyelvjárásban? Hogy beszélnek ott az emberek?

Figyelt kérdés

Pécsi vagyok pestre nem nagyon járok 1 évbe talán egyszer amikor Balassagyarmatra megyünk rokonokhoz és megállunk ott pihenni, Miskolcon meg életemben nem voltam .Úgy tudom Magyarországon ez a két nyelvjárás/tájszólás van amit természetesen megértik egymást de ha találkoznak mind2

félnek zavarja a fülét . Mik is ezek? Amiket csak hallottam másoktól: A pestiek mindenhez A betűt raknak, A miskolciak meg gyorsabban beszélnek az átlagnál és furcsa szavaik vannak.



2021. máj. 10. 09:44
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
97%
Budapesti vagyok, pont tegnap találkoztam miskolci ismerőssel. Az égvilágon semmi különbség nincs. Pedig én vadászom a tájszólást-nyelvjárást, nagyon nagyon tetszik. Életemben talán egy-két alkalommal hallottam vkit más kiejtéssel beszélni, mint a standard.
2021. máj. 10. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem Magyarországon sokkal kisebbek a tájnyelvi különbségek, mint pl. Németországban, vagy Ausztriában, vagy más országban.


Persze, vannak tájspecifikus szavak, amiket máshol egyáltalán nem (vagy máshogyan) használnak, de megértési nehézség gyakorlatilag nincsen.


Hol olvastad, hogy Mo-on két nyelvjárás van...???


Ennél sokkal több létezik - de megértési nehézség nincs.

2021. máj. 10. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
100%

Kérdezó, itt olvasgass először...


[link]


CSak itt 10 van felsorolva, mint _fő_ nyelvjárások. És ezen belül még vannak kisebbek is...

2021. máj. 10. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
57%

" A pestiek mindenhez A betűt raknak"


Ez konkrétan mi...??? Én itt élek születésem óta, de nem tudom, mire gondolsz....

2021. máj. 10. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

4 # “A pistához megyek sörözni”


Hol ott ez úgy van hogy :

Pistához megyek sörözni

A betű minden szó és mondat előtt.

2021. máj. 10. 10:13
 6/28 anonim ***** válasza:
0%

5: hány példa alapján figyelted ezt meg...???


Mert én soha nem használom, és egyáltalán nem gondolom, hgoy jellemző...

Legfeljebb igénytelenebb, műveletlenebb körökben lehet ez szokás....

2021. máj. 10. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:
1 # nekem is van pesti és miskolci ismerősöm őket se hallottam tájszólással beszélni de ők is elmondták hogy van. Nem tudom .
2021. máj. 10. 10:17
 8/28 anonim ***** válasza:

Kérdező, olvasd el ezt.... Semmi köze a "pesti" nyelvjáráshoz.


[link]

2021. máj. 10. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 nemaRendőrség ***** válasza:
88%

Az a betűt a nevek előtt használják a Pestiek állítólag.

Nem Megyek Bélához fát vágni, hanem Megyek a Bélához fát vágni.


Miskolci és Pesti dialektus között nincs nagy különbség, a Miskolci a "hivatalos magyar" amit átvett a főváros is anno, és ehhez képest vannak a tájszólások.

2021. máj. 10. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
75%

4-es nek: a Peti, a Juli stb.

Cidrizünk a hidegben, ha nekem hoz valamit valaki akkor ide adja (nem oda), ha esik felhúzzuk a süsüt, és haza jösztök stb.

[link]

2021. máj. 10. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!