Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Van különbség és ha mi a...

Van különbség és ha mi a pesti beszédben és a borsodi(miskolci) beszédben/nyelvjárásban? Hogy beszélnek ott az emberek?

Figyelt kérdés

Pécsi vagyok pestre nem nagyon járok 1 évbe talán egyszer amikor Balassagyarmatra megyünk rokonokhoz és megállunk ott pihenni, Miskolcon meg életemben nem voltam .Úgy tudom Magyarországon ez a két nyelvjárás/tájszólás van amit természetesen megértik egymást de ha találkoznak mind2

félnek zavarja a fülét . Mik is ezek? Amiket csak hallottam másoktól: A pestiek mindenhez A betűt raknak, A miskolciak meg gyorsabban beszélnek az átlagnál és furcsa szavaik vannak.



2021. máj. 10. 09:44
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

#4: olvasd el a nyest.hu cikkét.


Semmi köze a pesti nyelvjáráshoz.

2021. máj. 10. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 A kérdező kommentje:

Természetesen tudom hogy nincsenek nyelvi akadályok közöttünk Magyarországon.

A mennyasszonyom tősgyökeres szabolcsi de mégis megtudom mondani egyből a beszédje alapján hogy nem idevalósi . Állítása szerinte a borsodiak gyorsabban beszélnek és szlengesebben és bonyolulatabban ( nem értem mire gondolt)

2021. máj. 10. 11:09
 13/28 anonim ***** válasza:
A szegediek Ö-vel beszélnek... Sok e betűt ö-vel ejtenek.
2021. máj. 10. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim válasza:
67%

Figyelj én miskolci vagyok SORSOD BORSOD!

Az egyik ex csajom a szlovák határtól kb 10 percre lakik miskolctól 50-60 km-re . Kollégista volt, itt ismerkedtünk meg első találkozásnál kb nevetőgörcsöt kaptam ahogy meghallottam beszélni akkora tájszólása volt, de ilyen aranyosan haha. Borsodi ő is de még is olyan tájszólása volt hogy nekem is furcsa volt és nem csak neki a testvérének is volt. Gondolom ez azért van mért borsod a 2 legnagyobb megye mo-ban és itt van egy miskolc 130.000 emberrel . és több kisebb várossal faluval. Nem ugy mint pest megyében.

Ami meg a pesti és miskolci tájszólást illeti . Nekünk nincsen tájszólasunk!!! A magyar nyelv a mi “Miskolci/borsodi” nyelvünkre épít magyarul ez a standard magyar.

De ha pontosan a kérdésedre válaszolnék ez a válaszom: itt gyorsabban beszélünk igen , de nekünk ez nem tűnik fel ( hogy tűnne fel) ezt is csak nem idevalósiak szokták mondani onnan tudjuk nyilván mindenhol van kivétel ismerek olyat akinek elalszik a tej a szájában olyan lassan beszél de többségében gyorsan. Kb 150-200 szavunk van amit máshol nem értenek meg, és sok cigány szót használunk, többet mint máshol. Pestiek hm, A húgom pesten tanul szóval szoktunk menni látogatóba , ami feltűnt ez az “A “ betű elég idegesítő minden mondat elején , és hogy nem tudom elmondani de ahogy beszélnek az olyan felvágósan hangzik , itt ezt csak úgy mondjuk nagyképű pestiek pont ezért . Ja és a sok angol szó .

És ugye a sebesség , beszéltem sok pestivel mindegyikhez úgy kellett beszélnem direkt lassan hogy jobban könnyebben megértsük egymást talán ennyi.

2021. máj. 10. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:
14# a hideg futkos a hátamon amikor itt van egy borsodi és ezeket mondja: feszt,oszt,jösztök,kellesz stb ezeket ismerem, tanuljatok meg beszélni!!!
2021. máj. 10. 11:48
 16/28 anonim ***** válasza:
100%

15

Hülye. Kicsit hosszabban: hülyeeee.

2021. máj. 10. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 A kérdező kommentje:
16 # ugy beszélnek mint mordorban ezekkel a szavakkal
2021. máj. 10. 11:52
 18/28 anonim ***** válasza:
76%
Mert te olyan szépen beszélsz Leírták már páran,hogy borsodban beszélnek a legtisztábban.Lehet,hogy mi mordorban vagyunk,de te nagyobb paraszt vagy.Lehet nem is pécsi vagy,hanem egy lompos pesti f@sz?(elnézést kérek a normális pestiektől).Ha nem tetszik ahogy beszélünk,ne szólj hozzánk.Hidd el van olyan vastag bőr a pofánkon,hogy nem sértődünk meg.
2021. máj. 10. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
100%
Borsodban azért nem csak "mit néző khöcsög" típusú emberek laknak, 17....
2021. máj. 10. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim válasza:
82%
Kérdező! ahogy leírtam neked a mi miskolci/borsodi magyarunk a standard magyar nyelv ,nem értem miért nem fogod fel hogy akiknek nyelvjárása van az inkább ti vagytok akik nem borsodiak. És ha nem tetszenek ezek a szavak szerintem borsod közelébe ne is gyere mert mindenki igy beszél, mordor nyelven! Gyökér..
2021. máj. 10. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!