Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Egy országban mitől következhe...

Paxel kérdése:

Egy országban mitől következhet be radikális népességrobbanás?

Figyelt kérdés
A bevándorláson kívül.
2015. máj. 28. 19:24
 1/4 anonim ***** válasza:

életszínvonal növekedésétől.

itthon is volt 2008 vagyis a válság előtt egy darabig.

mindenki vette a kocsikat,házakat,lakásokat,bátran vállalak gyereket,sokaknak jól ment.

most meg lecsövesedett az ország 70%a.

2015. máj. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
háború után, szegénységben
2015. máj. 28. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
köszi
2015. máj. 28. 19:30
 4/4 anonim ***** válasza:

Az előttem szólók összekeverik a népességrobbanást és a népesség növekedését. Háború után vagy bevándorlással növekedhet egy ország népessége, de ez nem jelent népességrobbanást :D


Népességrobbanás akkor következik be, ha annyira megváltoznak az életkörülmények (technikai fejlődés, művelési eljárások, élelmiszer ellátottság, egészség javulása stb. miatt), hogy a halálozási arány hirtelen lecsökken a születések száma pedig nem változik vagy nő. Ilyenkor hirtelen megugrik a népesség.


Pl. ma ilyen van Afrikában, mert a korábbiakhoz képest kevesebben halnak meg, de ugyanúgy sok gyerek születik (azért halnak meg kevesebben, mert vannak gyógyszerek stb.). Még annak ellenére is népességrobbanás van ott, hogy egyébként éheznek és háborúk is vannak.


A történelemben ilyen népességrobbanás pl. akkor következett be, amikor az emberiség a vadászó-halászó életmód helyett elkezdte művelni a földet. Ekkor az emberiség létszáma hirtelen megugrott.


Vagy pl. Nyugat-Európában az 1300-as években egymást ették az emberek, olyan éhínségek voltak, mert egy kisebb jégkorszak köszöntött be, ami 1450-ig tartott. A poén az, hogy ebben az időszakban dúlt a százéves háború is, és ekkor jelent meg a pestisjárvány is. Anglia lakossága pl. ebben az időben 4 millióról a felére, 2 millióra csökkent le. 1450-es évektől viszont hirtelen meleg lett az éghajlat, megint nőtt a mezőgazdasági termelés, befejeződött a háború és visszaszorultak a járványok is. A következmény: óriási népességrobbanás volt, amit tetézett a tőkés gazdálkodás megjelenése, a földrajzi felfedezések és ezeknek hatásai, a Kelet-Európából bejövő élelmiszerexport stb. Anglia nagyon rövid idő alatt megduplázta a lakosságát, sőt, ez a lakosság is megduplázódott...


Hasonló folyamat zajlott le az 1700-1800-as években, az ipari forradalom idején is. A műtrágya, új eljárások, vegyszerek, gőzgépek elterjedése óriási termelékenységet eredményezett, a gyógyszerek feltalálása pedig a betegségeket szorította vissza. Az eredmény: ismét egy népességrobbanás, mert hirtelen visszaszorult a halálozási arány, a születések száma viszont nőtt.


Egyébként népességrobbanás nem egy országban szokott lenni, ez nagyobb régiókat érint, földrészeket stb.

2015. máj. 29. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!