Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Mitől élhető a falu/kisváros,...

Mitől élhető a falu/kisváros, ahol laksz? Mitől válna azzá szerinted?

Figyelt kérdés
Milyen lehetőségek, programok, szerveződések, stb. vannak ott helyben? Vagy mi az, ami jelenleg nincs, de nagyban javítani a falu lakóinak helyzetén, ha lenne?

2016. dec. 31. 20:43
 1/8 anonim ***** válasza:
A szülőfalum (jelenleg nem ott lakom) élhető volt amíg nem voltak kötelező közművesítések és havi csekkek. Hanem ökofalu módjára minden háznál volt tiszta vizű fúrt esetleg ásott kút. A zöldséget a kertben termelte magának a többség. Ismét élhető lenne ha a falu lakói megszabadulhatnának minden befizetésre váró csekktől és ismét szabadok lennének és nem mások profitforrásainak lennének tekintve az emberek saját házai. Minden más jönne magától, például mozi volt régen.
2016. dec. 31. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Bár nem ott lakom, a nyaraimat viszont ott töltöttem gyerekként, de inkább élhető lett mára. Mikor kimentek az oroszok, kb onnantól kezdve. Ha vidékre költöznék egyszer, akkor visszamennék oda. És kb attól tartom élhetőnek, amiért a város (konkrétan Bp) nem az. Az emberek foglalkoznak egymással, még ha nem is mindig pozitívan. Itt akkor sem vesszük észre egymást, amikor átesünk valakin. Ott meg - városi szemmel - csend, béke, nyugalom. Aztán persze biztos jönne a pofára esés és a vidék nyavalyái :)
2016. dec. 31. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg semmitől, de a család egyelőre ideköt.

Mitől lehetne jobb? Sokmindentől.


Először is a közbiztonságot javítani. Jelenleg sötétedés után egyedül utcára menni egyenlő a halálos fenyegetésekkel, esetleg fizikai bántalmazással. Minden este össze lehet futni pár balhés komával a parkban, utcán, bárhol. Általában beérik a fenyegetőzéssel, de egyre gyakrabban fordul elő hogy tettlegességig is elmennek. Egyes buszjáratokon még nappal se nagyon éri meg kísérő nélkül felszállni, mert megtalálják a módját hogy félelemben tartsanak, vagy élvezhetetlenné tegyék az utat. 4 évvel ezelőtt még muszáj voltam néha egy ilyen járattal járni suli miatt. Szinte minden nap kaptam a beszólásokat, fenyegetéseket. Előfordult gyengébb bántalmazás is(papírgalacsinokkal, alufóliagolyókkal dobáltak, vagy ha mögöttem ültek akkor nem hagytak békén, ha zenét akartam hallgatni kivették a fülest a fülemből, kompromittáló kérdésekkel bombáztak, ütögették a fejem), ha visszaütöttem/kötekedtem (elég sokszor) még többen rám szálltak. Ez mostanában is így megy. Minap ezen a járaton utaztam, és ugyanez a helyzet, csak most mással csinálják.

Ehhez a romákkal kellene valamit kezdeni. Nem vagyok rasszista, nem ítélek el senkit a bőrszíne, származása miatt. De jelenleg a falu kb. 1800 lakosából 7-800 roma.. És ezeknek a nagy része fiatal(15-25 között) és nem a dolgozni,integrálódni vágyók közé tartozik.. Nem mondom egyes "magyar" emberek is szoktak balhét okozni, de itt tényleg főként a romák az agresszorok.(A fent említett buszos esetben is ők voltak).


Aztán munkahelyet kéne teremteni. Bár mondjuk ez szerintem mindenhol így van. Jelenleg csak az önkormányzat, az általános iskola és óvoda valamint egy fogyatékos embereket ápoló-gondozó otthon(ami fölött most megy a balhé hogy kinek a tulajdona) biztosít helyben munkát. Ugye az ápoló-gondozó intézetbe nem vehetnek fel mindenkit, hiszen fogyatékos emberekkel kell foglalkozni(mindenféle születési rendellenesség,mutáció,genetikai betegség). Az iskola-óvoda megint csak nem vehet fel akárkit. Marad az önkormányzat. Az önkormányzat biztosít ugyan közmunkát, önkormányzati kert karbantartását stb. De ez is csak pár embert jelent és azok se csinálnak sok mindent a lustálkodáson kívül. Talán még a helyi őstermelők adnak alkalmi munkát (napszám).

Tehát munkahely kéne. Vagy ha nem is munkahely, legalább normális buszjárat. Mert az egyik közeli városba megy ugyan elég jól buszjárat (bár egy esti járatot oda is tehetnének), de a másikba már kevésbé. Oda konkrétan 4 busz megy egy nap, illetve ugyanennyi jön, de ezek sem a csúcsforgalmi időszakokban(pl. munka-iskolavégzés). Máshová induló buszjárattal kell eljárni a falu előtti főútvonalig ahol aztán várni kell félórát-háromnegyed órát a csatlakozásra, vagy (amennyiben hazafelé útról van szó) besétálni a faluba (4km). Egy nyolcórás műszakot lehúzott gyári munkásnak egyik se túl kellemes.


Az orvosi ellátást is javítani kellene. Van egy háziorvosunk, de ő is öreg, és nem mindig megfelelően praktizál, valamint csak délután 2-ig rendel. Plusz az önkormányzatban is elég jelentős szerepet tölt be. Én ha beteg vagyok általában reggel 9 körül megyek el hozzá. Beülök a tömött rendelőbe, és olyan délután 1 körül kerülök ki még betegebben. Na meg rendelés közben az öregotthonban dolgozó ápolók is soron kívül szaladgálnak be a rendelőbe mert elfogyott valakinek ez meg az a gyógyszere. Vagy telefonálnak a dokinak aki ekkor félórára eltűnik minimum.. De ha kevesen vannak és doki is van, akkor is lassú a rendelés mert a doki gyök2-vel pötyög a számítógépbe, és az asszisztenseket nem engedi a gép közelébe. Két asszisztense gyakorlatilag egész nap csak ül. Az egyik az igazolást írja a másik néha vérnyomást mér. Ennyi.


Szerintem ha ezek teljesülnének, az életszínvonal jelentősen nőne. A plusz programok, szórakoztató létesítmények stb. csak a hab lenne a tortán.

2016. dec. 31. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
nem igen érdekelnek a kulturális programok se a bulik. Azt se tudom milyen lehetőségek vannak itt. Élhető mert van bolt, van ivóvíz, csatorna, áram, gáz és internetszolgáltatás. Attól lenne jobb, ha 700m-es körzetemben nem élne senki. Nem zajonganának, nem zenélne a szomszéd kora reggel, nem járatná az autóját éjszaka.
2016. dec. 31. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Rengeteg biciklisút, jó könyvtár.
2016. dec. 31. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Mozi az nagyon hiányzik.

Van pár munkahely, de rengetegen mennek helyközi járattal a közeli megyeszékhelyre. Ott valamennyi munkaerőt elszív, és nem éheznek legalább.

2017. febr. 25. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Már nem élek ott, de a szüleim igen. Igazán kicsi faluról van szó, rengeteg szántóföld, erdő veszi körül. Nincs egy rendes bolt (egy van, de rettentő magasak az árak), magas a munkanélküliség.

Szerintem igazán sokat lendítene a falu életén:

-Újra kinyitnák és üzemeltetnék a mézeskalács sütödét,

- Kinyitnának egy rendes boltot és lehetőség lenne a saját termékeket leadni (pl. házi lekvár, gyümölcsök, zöldségek, méz, tej) és az értük kapott összeget a "gazda" kapná

- A közeli szántóföldeken lehetne termelni például gabonát, az út mellé pedig fákat ültetni.

- Minden nyáron lehetne bolhapiac, ahol a falu lakói a saját dolgaikat árulhatnák, így megelőznénk a kidobott, de még használható dolgok megmentését.

- A hulladékot jobban kellene szelektálni és a biohulladékot komposztálni - Összegyűjteni az esővizet és száraz napokon abból öntözni

- Beruházhatna az önkormányzat valamilyen megújuló energiaforrásba pl. nap, szél, víz, ami nagyban segítené a falu energiaszükségletét

- Jó lenne a helyi utat rendbe tenni és nem csak a kátyút befoltozni, ami két hét után szétmegy.

- Álattenyésztés helybeli feldolgozással


Szóval álmaimban ilyen lenne egy élhető falu.

2018. júl. 23. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
ha még aktuális, kérdezd meg tököl város fidesznyikes polgármesterét, mitől tartja élhetőnek azt a kosos várost,amit már több mint harminc éve "vezet" ahol már orvosi ellátás sincs!
2021. aug. 7. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!