Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Szerintetek illő úgy kérni...

Szerintetek illő úgy kérni valamit hogy pl: egy sajtos pizza lesz?

Figyelt kérdés
Vagy úgy kell mondani hogy kérnék szépen egy sajtos pizzát ? 17 éves vagyok, de van hogy úgy szoktam venni dolgokat hogy azt mondom hogy "lesz" ? Ez nem illő ? Vagy hogy kéne mondani ?
2018. okt. 14. 16:52
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
58%

Elég nagy arc kell hozzá, de eladója válogatja, mit gondol erről. Azért a "kérnék szépen" sokkal jobban adja magát.


Vagy úgy esetleg, hogy lesz egy sajtos pizza és egy üdítő. Az még nem annyira prosztó.

2018. okt. 14. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
71%
Bunkó dolog és hallottam már pincérektől, hogy úgy vélekednek róla, hogy "lesz, ha hozok".
2018. okt. 14. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
69%

Udvariatlan a "lesz" hogy szépen fogalmazzak. Ha az ember azt ki tudja ejteni a száján, mennyivel nagyobb erőfeszítés a kérnék, kérek szépen, legyen szíves?

Ismerősömet kisegítettem annó mert nem volt alkalmazottja, és hihetetlen parasztságnak tartom. Nem szóltam vissza, de nem is mosolyogtam és a szükséges mondatokra korlátoztam a kommunikációt.

2018. okt. 14. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
73%

Faragatlanság.

Így illik (ahogyan előttem többen is írták): "Kérek szépen... Legyen szíves...., Kérek...

2018. okt. 14. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
61%

Szerintem nem az. Legalábbis amikor bemegyek egy pékségbe pl., 10-ből legalább 7 ember úgy mondja, hogy "egy pogácsa lesz", szóval nem hiszem, hogy annyira fennakadnának rajta az eladók. Én úgy szoktam a dolgokat kérni, hogy "Egy sajtos pogit szeretnék", de ha megkérdik, adhatnak-e még valami mást, annyit válaszolok, hogy "köszönöm nem, csak ennyi lesz". És nem tartom magam ettől pofátlannak.

Nekem ez a "...-ot kérek szépen" már nagyon olyan tenyérbemászóan hangzik. Lehet én élek valami proli környéken, de nem is nagyon hallom ezt felnőtt emberektől, csak max. ilyen kisgyerekektől. Ha eladó lennék, kicsit kellemetlen is lenne, ha valaki ilyet szólna nekem, hogy "Egy sajtos pogit kérnék szépennn", mármint kicsit úgy hangzik nekem, mintha kb. a vásárló összetehetné a kezét, amiért hajlandó vagyok adni neki egy db pogácsát/akármit :D

2018. okt. 14. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
63%
Ha varazslo vagy, akkor nyugodtan mondhatod, hogy lesz. De a kerek szepen kicsit kedvesebb. Ez a lesz-ezes eleg proli dolog. A kassza vagy pult masik oldalan allo alkalmazott is ugyanolyan ember mint te.
2018. okt. 14. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
26%
Szerintem rendben van a lesz teljesen. Sacc az kapja fel a vizet rajta, aki azon is, hogy nincs olyan, hogy bevállalni meg bármilyen nyelvi eltéréstől kivan.
2018. okt. 14. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
62%

Annak nem durva, aki otthon is ilyen hangnemben beszél.

Amúgy az. Ismeretlen embernek nem mondunk ilyet.

2018. okt. 14. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
48%

Én nemrég, pont itt a gyakorin olvastam először, hogy többek szerint ez bunkóság. Nagyon meglepődtem, mert én teljesen normálisnak érzem, sokan használják a környezetemben. Szerintem én is mondtam már, bár alapvetően a "szeretnék"-kel szoktam kérni.


De az eladók is rendszeresen mondanak ilyeneket, hogy:

- Más lesz még?

- Elvitelre lesz?

- Ötszáz forint lesz.


Ennyi erővel ez is lehetne udvariatlan.


Nem csak az számít, hogy MIT mond valaki, hanem az is, hogy HOGYAN mondja. Aki bunkó, flegma, lekezelő, azon úgyis észre lehet venni. Aki meg normálisan, udvariasan kér, azt meg ne piszkáljuk a szóhasználatával.

2018. okt. 14. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
88%
Ezen én is nagyon meglepődtem, mikor először olvastam, hogy ez bunkóságnak számít (ugyanúgy a gyakorin találkoztam először ezzel a véleménnyel). Szerintem ebben nincsen semmi tiszteletlenség vagy bunkóság. Nekem nagyon sokszor ez jön a számra és másoktól is sokat hallom, pedig én sem egy isten háta mögötti gettóból számrazom, a családom is tanult és művelt emberekből áll, magamat sem tartom egy primitív alpári embernek. Valamiért ezt szoktam meg, szóval ezt és a "szeretnék egy valamit" kifejezéseket szoktam használni és nincsen bennem semmiféle rosszindulat, lenézés vagy bármi ilyesmi a másikkal szemben. Már többször dolgoztam időszakosan eladóként is és fikarcnyit sem zavart, ha valaki ennyit mondott, hogy pl. lesz két sajtos pogácsa... Én nem gondolnám, hogy ebben lenne bármi sértő. Azt nem szerettem mikor valaki nem volt hajlanó köszönni vagy csak úgy odahajította a pénzt, ténylegesen bunkó módon viselkedett, beszólt vagy ilyesmi, viszont ez a "lesz egy valami" nagyon távol áll ettől. Megmondom őszintén, hogy én nem értem, hogy ezen miért kell felháborodni és miért kell ilyen "majd lesz, ha hozok" mondatokkal reagálni stb. Eladó voltam, az volt a feladatom, hogy kiszolgáljam a vevőket. Ez volt a munkám, ezért kaptam a fizetésem. Az, hogy én kivettem valamit a pultból, becsomagoltam és odaadtam a vevőnek az nem az én jólelkűségemnek, nagyvonalúságomnak, kedvességemnek, segítőkészségemnek stb. volt köszönhető, hanem szimplán ez egy alap dolog, ami a munkámnak a része. A vevőnek nem kell ezért hálásnak lennie és nem kell nem tudom hogyan könyörögnie, köszöngetnie stb.... Tök jó dolognak tartom, hogy egyre elterjedtebb az a nézet, hogy udvariasan és tiszteletteljesen kell bánni a másikkal és már nagyon sok kiírást láttam éttermekben stb., amik erre is felhívják a figyelmet, ez mind jó dolog és tényleg azt gondolom, hogy mindenkinek meg kell adni a tisztelet és ez egy teljesen jogos elvárás. Ugyanakkor szerintem ez már picit túl van ragozva. Lassan már térden állva kell imádkozva könyörögni a pincérek előtt, hogy hadd kaphassak egy pohár narancslevet, ha cserébe kifizetem és még borravalót is adok....
2018. okt. 14. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!