Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Jó-e házisör oxidáció ellen,...

Jó-e házisör oxidáció ellen, ha az alábbi módon palackozok?

Figyelt kérdés
Erjesztővödör, pvc cső, palackozó "szifon" (ez az alul odanyomós szeleppel ellátott merev cső) adott. Elsődlegesből fejtek, szándékosan lassabb folyásúra engedve a csapot. Az egész művelet előtt a csapra és a palackozóra erősen ráhúzott csövet fölfelé tartom, a csapot is (mindig jobbra forgatva) fölfelé állítom, kiengedem a levegőt a csőből. Leteszek egy rekesz fertőtlenített félliteres barna üveget, amiknek alufólia van a száján. Mellettem megfelelő mennyiségű fertőtlenített tartalék alufóliadarab az üvegszájakat visszatakarni, a pontosan kimért cukoroldat a sörlében áll egy órája, az elején nagyon óvatosan elkevergetve. Ahogy megtöltök egy üveget, ráteszem a fertőtlenített kupakot, majd vissza az alufólia, vagy sérülés esetén a tartalékból egy. Egy-két óra elég lehet, hogy kicserélődjön a levegő széndioxidra a palackokban. Aztán szépen egyesével kivesz, fóliát eltávolít, koronazáró, vissza a rekeszbe. Ezzel lehetséges megóvni a házisört az oxidációtól?

2021. szept. 19. 11:10
 1/8 anonim ***** válasza:

Az, hogy ennyit sz-rakszol azzal az alufóliával, állítom több időt vesz igénybe, minthogy minden egyes megtöltött palackra azonnal rányomd a koronazárat. Egy mozdulat rányomni, ha már egyszer ráhelyezed a kupakot.

Én az üvegekbe szoktam kimérni egyenként a 4 gramm cukrot, így nem kell kinyitni az erjesztőedényt. Két rekesz sörnél sem több ez pár percnél. 4 grammos kanál, tölcsér, cukrot kiöntöd egy tálba. Üvegek a rekeszben, kiméred, beöntöd, következő.

2021. szept. 20. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Fura, nekem az tűnik inkább tökölésnek. Akkor már inkább feloldva fecskendőzgetés, az legalább egyforma, még ha eggyel több művelet is. Vagy ugyanaz egyben, és mentünk is egy kört, amiben ismét egyszerűbb egyszer csinálni valamit, mint húsznál többször. Az alufólia rajta van, ahogy a sütőből kijön, igazából a sör fölötti tér széndioxiddal megtöltése a cél, de nem akarok palackot venni csak erre.


Az alufólia kupak köré rakása egyébként évszak és környezet kérdése, nyilván ha jó okkal bízol abban, hogy egy-két óra alatt nem jut be semmi (pl tél közepén vagy a garázsban vele, vagy a rekeszed egy műanyag ládában van, amire majdnem teljesen rázárod a tetőt, meg még egy plédet is rádobsz pl), akkor nem kell azt se visszarakni.

2021. szept. 21. 16:42
 3/8 A kérdező kommentje:
Szal a lényeges pont kb az, hogy hagyjuk-e a kupak rázárása előtt egy kis krausent engedni a sört az üvegben, nyerünk-e vele számottevően oxigénszegényebb tárolást?
2021. szept. 21. 16:45
 4/8 anonim ***** válasza:

Mitől? Ha jól értem megakarsz tölteni egy palackot, majd arra ráteszed a kupakot és erre rá alufóliát. Majd így megtöltöd az összes üvegedet, és utána egyesével le mindegyikről az alufólia, és rányomod a kupakot? Ez számodra gyorsabb megoldás, mint minden megtöltött palack után rányomni arra a kupakot?

4 gramm cukor, az 4 gramm kristályos és feloldott formában is egyaránt!

Azért tegyük hozzá, hogy b*ziskodásról beszélünk eleve, szóval én tudom támogatni az ilyen dolgokat, ezért sem tértem ki erre eddig, hogy ez az! Tehát tegyük ezt félre a továbbiakban is.

Szerinted mi okoz nagyobb oxidációt? Mert hogy ez a kérdés! Az, hogy nem nyitsz fel egy erjesztőedényt, abban nincs oxigén, és csak a palackozás során jut be abba oxigén, de abból nem jut ki a CO, mert az nehezebb a levegőnél(!) vaaaagy felnyitsz egy erjesztőedényt, abba beleöntöd a cukrot (kérdés szempontjából lényegtelen milyen formában, de ekkor nyilván szirup formájában kell) és hagyod azt állni 1 órán át és csak azután fogsz bele a palackozásba. Tehát ekkor a CO réteget azt totálisan elfelejtheted az erjesztőedényben, mert azt a felnyitással majd a cukor elkeverésével eltávolítod! No most ezután, hogy ezt megtetted és hagytad állni a sörlét az erjesztőedényben 1 órát úgy, hogy abba az edénybe már levegő bejutott... nekiállsz úgy palackozni, hogy alufóliával sz-rakszol! Gondold át ezt még egyszer! Halálosan fölösleges! A palackban van kitéve a legkevésbe a levegőnek a sörleved. Ugyanis nem mindegy azt mekkora felületen éri levegő! Ezt így kell nézni! Egy 30L-es erjesztőedényben nagy felületen éri, ugyanis annak átmérője nem tom kb. 40-50cm lehet. Egy palackot a nyakáig töltesz, ott levegő pár másodpercig kb. 5-6cm-en, majd ezt követően kb. 2cm-en éri! A fektetve tárolás, na az hiba!

A CO nehezebb a levegőnél! CO réteg kialakul a palackban is, lezárt állapotban úgy, hogy elhatárolod attól a totál minimális levegőtől is, amit kvázi a palackba zártál annak lezárásakor.

Továbbra is tartom magamat ahhoz, hogy az alapvető probléma az otthoni sörgyártókkal az, hogy nincsenek ismereteik a pálinkagyártásból! Mert hogy onnan rengeteg választ lehet kapni, mégha két eltérő szeszes italról is van szó!

A pálinkagyártásnál a levegőztetés lehet egy cél, hogy egy példát mondjak, enyhén kénezett borból készült párlatot levegőztetni szükséges. Levegőztetés úgy történik, hogy minél szélesebb demizsonba töltik a pálinkát, de úgy(!!!) hogy azt nem töltik tele, hogy minél szélesebb felületen érhesse azt a levegő. Szóval levegőztetni úgy nem lehet, hogy a demizsont a nyakáig töltöd! :)

Ugyanez igaz erre a halálba fertőtlenítésre is. Lehet így csinálni, ahogy csinálják az otthoni sörgyártók, hogy még a kupakot is fertőtlenítjük. No de Te magad írtad, hogy a "garázsban", szóval nem egy asszeptikus szobában vagy. :D Ott lehet úgy csinálni, hogy még a kupakot, sőt még a rácsavart alufóliát is fertőtlenítjük. Garázsban is lehet, csak tök fölösleges!

Egy agyonklórozott csapvízben (márpedig a csapvíz az) elmosott üvegbe töltött sört nem éri semmilyen, arra káros baktérium! Ha ez ilyen k... nehéz művelet lenne, hogy fertőtlenítőszerbe kellene áztatni még a csapolószárat is, akkor nem volna a sörnek ezer éves múltja! Ha a fertőtlenítés olyan k... egyszerű lenne, hogy X liter vízhez hozzáadott két csipet fertőtlenítőszerben valóban fertőtlenítés történik, akkor az egészségügy is ezen szereket alkalmazná, mert baromira olcsó megoldás!

Fél évnél tovább nem szokott állni nálam sör, de fél éves sörömnek sincs semmi baja, ízre rendben van, színre rendben van. Egyetlen szabály van, kiürült üveget azonnal el kell öblíteni, mert nem akarom minden egyes palackozás előtt súrolni üvegmosóval! Tudják a haverok is, el is öblögetik, miután megitták!

Amit tőletek tanulhatnának a pálinkagyártók (az otthon cefrézők), az az, hogy nem nyitogatjuk azt a k... erjesztőedényt erjedési időszakban sem. Ugye? Mert a többség mit csinál? Főerjedési időszakban naponta többször kinyitja, és nyomkodja, kevergeti stb... Ezzel levegőt visz be, pumpál bele, és azáltal kellemes környezetet teremt az ecetsav baktériumoknak, a penésznek, mert hogy penész sincs ott, ahol levegő nincs. DE nem értik! Azt nyomkodni köll! Ugye nyomkodod böcsülettel, naponta 3-4x? Csömiszkölni kell! Valaki gyak. ekkor végzi el a pépesítést, mert hogy az akkor "esik össze", könyékig van benne a marhasz-r, és turkálja. :D Na és megosztja a youtube-on a róla készült videót, hogy A papa így csinálja, és még el is magyarázza, hogy így kell.


Szóval a kérdésed inkább egy elméleti kérdés. Elméletben a válasz az a meglátásom szerint, (pusztán logika!) hogy azzal, hogy felnyitod az erjesztőedényt és abba cukrot keversz, majd így levegőhöz juttatod a sörlevedet és annak széles (mintegy 40 cm-es) felületen kiteszed 1 órán át, az nagyobb esélyt ad az oxidációra, mint az, hogy zárt edényből palackozol, a palackba teszed a cukrot és a palackokat egyesével zárod, de még úgy is kisebb esélyt adsz rá, ha teletöltöd mind a 20-40 üveget és aztán kezded egyesével rányomni a kupakot!

2021. szept. 22. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor elengedem ezt.
2021. szept. 22. 10:56
 6/8 A kérdező kommentje:
Szóval akkor egy ilyen majdnem tele erjesztőbe hidegkomlót tenni ugyanaz a garantált oxidáció? Megy a kotyogó valamennyire, idővel ki is hígítja a bejutott oxigént, ami azért mindig fentebb több kicsit, de addig? Plusz a komló se levegőmentes, elég rossznak tűnik így hidegkomlózni akkor, mert csak egy oxidált szutyok lesz a vége. Összesen az marad, hogy költök keg rendszerre (majd valamikor, addig meg áll a projekt). Esetleg a hidegkomlózás mehet még úgy, hogy mágnes a zsákba, aztán csak leszedem a kinti párját, amikor ott az idő. Palackozni meg elsődlegesből fogok egyenként cukrozva, meg persze nagyokat szentségelve.
2021. szept. 22. 11:04
 7/8 A kérdező kommentje:
Elvileg az élesztő feléli hamar a palackból az oxigént, nem?
2021. szept. 22. 11:06
 8/8 anonim ***** válasza:

Igen, persze. A szaporodáshoz szükséges számára az oxigén.

Hidekomlózni utóerjedési időszakban szükséges, akkor még van CO képződés, és egy zsákot beengedni egy még utóerjedésben lévő sörlébe nem ugyanaz, mint felkeverni a már kierjedt sörlevet! Oly mértékű oxidáció (ha úgy csinálod, ahogy írtam és palackozószárat használsz, márpedig azt használsz) nem fog fellépni, ami ízhibát fog okozni, értsd acetaldehid, ecetes íz, dohos íz, oxidált ízt is csak hosszú tárolás után érezhetsz, de én fél év után sem éreztem a sörömön. Szóval nem kell ettől annyira tartani, mint amennyire tartasz tőle. Csak ezért felesleges keg rendszerre költened. Ha amúgy is szeretnél, mert hát számos előnye van nyilván, akkor persze...

2021. szept. 22. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!