Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Milyen szőlő a delavári /...

Milyen szőlő a delavári / szőlőskertek hercegnője / hamburgi muskotály? (pontosabban lsd lent)

Figyelt kérdés

DELAVÁRI (angolosan: delaware)

amatőr szőlészkedőként én metszem a haverom szőlőjét, ami 4 tőke, kétkarnyi vastagságú, 50-60 éves, lugasművelésű, valószínűleg (fehér) delavári a dél-alföldön.

ilyesmik érdekelnének, hogy:

* van-e valakinek tapasztalata ezzel a fajtával?

* honnan lehetne megbizonyosodni 100%-osan arról, hogy tényleg ez a fajta? (kép vagy vessző / levél alapján)

* milyen metszést javasoltok, mikor?

* permetezni mikor - mivel?

SZŐLŐSKERTEK HERCEGNŐJE és HAMBURGI MUSKOTÁLY

* nagyjából ugyanezek a kérdéseim lennének


2011. febr. 8. 18:19
1 2
 1/16 doboszoli ***** válasza:

Hú, de sokat kérdeztél.

A Delavári direkt termő, kis értékű fajta. Apró, ám jóízű termése van, bora alsó kategóriás. Direkt termő lévén rézen kénen, némi rovarvédelmen kívül mást nem igényel, esetleg extra rossz időjárás esetén.

A Szőlőskertek Királynéja is régi fajta, hosszúkás, nagy bogyójú, bő levű, finom. Hajlamos az "ablakos" termékenyülésre, és a rothadásra, erre kell figyelni. A darazsak is károsítják mivel eléggé korán érik. Csemegeszőlő.

A Hamburgi muskotály újabb az előzőnél, piros színű, de fehér bort adó. Csemegeszőlő.

Mindháromról: beazonosításuk a levél, és a termés alapján, szakkönyvből.Metszéskor lugasműveleésnél szálvesszőzést nem igényelnek, rövid csapra metszd, a többi vesszőt tőből távolítsd el.(a csapok száma függ a tőke kondíciójától.

Ha valami kimaradt, kérdezz!

2011. febr. 8. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
43%

Nem vagyok szakértő, de a Delavárira jól emlékszem, nagyszüleimnél volt jópár tőke. A piros fajta. Abból sose csináltunk bort, mert szinte semmi értéke nem volt, mellesleg éretten úgy peregtek lefele a szemek,mint a hétszentség. Mi csakis étkezésre használtuk, de a héját ki kellett köpni,mert az nem volt jó. Ma ezt a fajtát már csak nagyon ritkán látni, régebbi kertekben.

Hasonló volt az Izabella is, annak annyira jellegzetes volt az íze, hogy még most is érzem a számban.

2011. febr. 8. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Tudom ajánlani a Szőlőfajta ismeret című könyvet (Mezőgazdasági Kiadó,1988), képeket meg szerintem találsz, ha beírod a Google képkeresőjébe!
2011. febr. 8. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 doboszoli ***** válasza:

Az élemedettebb korúak még emlékezhetnek az egykor oly divatos szőlőfajtára, ami nem más mint a Noah, vagy ahogy felénk mondták, a Nova. Szintén nem oltvány, hanem direkttermő volt, igénytelen, ám erős bort adó fajta. Későn szüretelték ha hozzáértél, hullott a szem mint a rosseb, lehetett szedegetni a földről. A direkt termők közül ez tartalmazta a legtöbb káros anyagot,nevét nem tudom, utána kéne nézni, de egész falvak váltak debillé a nagy mennyiségű Noah bor fogyasztásától.

Amúgy a sokak által kedvelt Othello is ilyen kategória, úgyhogy ezeket csak módjával.

2011. febr. 9. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

mindenkinek nagyon köszönöm az értékes információkat, talán "doboszoli" volt a leghasznosabb, de a többiek hozzászólása is érdekes volt.

kihasználom az alkalmat, hogy kérdezhetek:

* "rövid csapra metszd" - ez tetszik, mert eddig váltómetszést alkalmaztam, azaz ha nem számítjuk a hónaljrügyet, akkor 30 - 40 centiméterenként hagytam egy kétszemes plusz egy háromszemes vesszőt. úgy tűnik, hogy ez nem nagyon tér el az ideálistól, mert a vesszők nagy része vastag, szép. a metszés kérdése ugye itt 4 dolog miatt nehéz: 1) egzotikus fajta (delavári), 2) egzotikus művelési mód (magas lugas), 3) egzotikus kor (~60 év, kétkarnyi vastagság), 4) egzotikus növényvédelem (eddig semmi permetezés az utóbbi 4-5 évben). az a problémám, hogy ha külön-külön még találok is értelmes dolgokat, így együtt nem nagyon.

* "Direkt termő lévén rézen kénen, némi rovarvédelmen kívül mást nem igényel, ..." - tudnál esetleg konkrét szereket is említeni? (minden évben megtámadja valami nyáron, a levelek barna - piros - sárga - zöld színűek lesznek, utána pedig felkopaszodik a kar)

* mi az az "ablakos" termékenyülés?

* rothadás ellen nem ismertek valami társnövényt? csalánpermet esetleg?

* a direkt termőkből előállított bor témakörében ellentmondóak az infók: a problémát ugye a magas pektintartalomból adódó metilalkohol okoz(hat)ja. egyrészt említette itt valaki a debillé váló falvakat, másrészt Ausztriában most reneszánszát élik ezek a borok, ő szerintük több litert meg kell inni naponta, hogy káros legyen...

2011. febr. 13. 16:06
 6/16 doboszoli ***** válasza:

Ha működik a váltócsapos módszer, a vesszők jók, a lugas formája optimális, akkor kövesd ezt. Egy a fontos, ne engedd felkopaszodni.(csúcsdominancia!)

Réztartalmú szer pl. a rézoxiklorid, bordói lé.

Kén: pl. Thiovit

Kontakt rovarölő: pl. Karate

Ablakos termékenyülés: szemhiányos, ritka fürtök, nem szép tömöttek. Nem nagyon van mit tenni, időjárásfüggő.

2011. febr. 13. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 doboszoli ***** válasza:

Ja, a direkt termőkről.

Azokon a helyeken, ahol ez problémát okozott, naponta bőven megitták a több literes adagot a versenyzők.D)

2011. febr. 13. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

köszönöm, minden érthető, csak pont a legfontosabbnál bizonytalanodtam el:


"Ha működik a váltócsapos módszer, a vesszők jók, a lugas formája optimális, akkor kövesd ezt. Egy a fontos, ne engedd felkopaszodni.(csúcsdominancia!)"


nem tudom hogy működik-e, laikus vagyok csak. a vesszőkkel nincs nagy problémám úgy ránézésre. fogalmam sincs, hogy optimális-e a lugas. egy kb. 5 m-es vasszerkezeten nyugszik a szőlő, 4 - 5 db., egy magasságban lévő vízszintes karral (melyek 5 m-esek darabonként). minden évben le kell vágni egy-egy kart, ami felkopaszodik, nem tudom miért (eddig a "dzsumbujra" és betegségre fogtam ezt). szerintem nem a csúcsdominancia miatt, illetve ilyen esetben amikor a karok egy magasságban vannak, nem is értem, hogy mit befolyásol ez. szívesen "nem hagynám" ezt a felkopaszodást, de nem tudom hogy mit kellene tennem.


hajlok arra, hogy kipróbáljam amit írtál: 30 - 40 cm-ként egy vesszőt 2 rüggyel hagynék meg (rövidcsap) és semmi mást. a harmadik rügy alatt vágnék közvetlenül, a másodikkal ellentétes irányban lejtő vágássíkkal, srégen.


jól értettem? utólag is mindent köszönök.

2011. febr. 14. 15:57
 9/16 doboszoli ***** válasza:

Igen, jól értetted.

A csúcsdominanciáról. A szőlő kúszónövény, tehát az "erőt" a gyökértől legtávolabbi részbe koncentrálja. Ezért metsszük, vagyis a hajtásokat a kar felé szorítjuk, vagyis nem hagyunk többszörösen előző évekből való vesszőn termőalapot, így nem kopaszodik fel a növény. Ezért kötik le a szálvesszőket.

2011. febr. 14. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Én a delevárét kerestem és ez nem ismeretes.Biztos van olyan aki találkozott vele. Van belőle fehér és rázsaszinű. Apró bogyójú és kisfütű. Mind kettő októberben már érett és nagyon édes szőlő. Amellett eléggé tömött fürtű. Ennek a bokor metszése érdekelt volna ez viszot nem az.
2012. márc. 8. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!