Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Miért fagy meg a tömény...

Miért fagy meg a tömény alkohol a mélyhűtőben?

Figyelt kérdés

Elvétve, de az évek során többször tapasztaltam, hogy egyes tömény alkoholos üvegekben nagyrészt vagy teljesen megfagyott a folyadék a mélyhűtőben, ha mondjuk hetekre-hónapokra ott felejtették a szüleim. Én úgy tudtam, hogy ilyen alkoholtartalom esetén jóval alacsonyabb hőmérséklet szükséges ehhez, mint a kb -10-12 Celsius fokos mélyhűtőnk. De akkor mégis miért történik ez?


Konkrétan előfordult Jagermeister-rel, Jack Daniel's whiskey-vel és Gusto pálinkával is, utóbbi bontatlan volt.

Kiolvadás után elfogyasztva teljesen átlagos alkoholos erősséget lehetett érezni, tehát nem voltak gyengék.


2011. okt. 24. 13:50
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
94%
Hát az érdekes, tényleg nem kéne megfagyniuk... :S Szerintem valami nem volt kóser azokkal a piákkal.
2011. okt. 24. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
55%
Kicsit kevered a dolgokat. A tömény alkohol legalább 96%-os!Az italok meg maximum 50 ezek közül.Rá van írva az alkoholtartalom. Ezek nyilván megfagyhatnak -18-24 fokon.
2011. okt. 24. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Phoney ***** válasza:
93%

A mai hűtők -18 fokig is lemennek, talán ezért tapasztalnak egyre többen ilyet. Az a régi tapasztalat, hogy a tömény nem fagy meg, a régi hűtők mellett alakult ki, amik -12-re sem nagyon hűtöttek.


Egyébként a Jägernél és megbontott Jacknél még kb normális lenne, mert az első csak 35%, és a whiskyn sem feltétlenül érezni meg, ha 35-re gyengült „használat” közben. A pálinkánál meg szerepet játszhat, hogy (aránylag) sok benne az egyéb anyag vízen és etanolon kívül (márpedig a jegesedés mindig az egyéb anyagokkal függ össze), de ez csak ötlet.

2011. okt. 24. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Orsi26Varga válasza:
4%
Azért,mert folyadék :)
2011. okt. 24. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Jelenség leírása

Mérjük meg alkohol híg vizes oldatának fagyáspontját a hígítás függvényében! Milyen összetétel esetén lesz a fagyáspont -18 Celsius-fok?


Magyarázat:

A mérést célszerû kezdetben 96 térfogatszázalékos alkohol desztillált vizes oldatával végezni. Akinek rendelkezésre állt mélyhûtõs jégszekrény, abba helyezett el a különbözõ hígítású oldatokat tartalmazó edénykéket, s bizonyos idõnként megnézte, hogy melyik fagyott már meg. Néhányan - mélyhûtõ hiányában - darált jég sózásával készítettek hûtõkeveréket, így értek el alacsonyabb hõmérsékleteket.


A megfigyelések szerint az oldat fagyása nem egy bizonyos hõmérsékleten, hanem egy hõmérséklet-intervallumon belül történt. (A fagyáspontot általában az elsõ kristályok megjelenésével azonosították a mérést végzõk.) Többen megállapították, hogy a mérési adataik szerint a fagyáspontcsökkenés arányos az oldat koncentrációjával (ezt elméletileg is alátámasztja a híg oldatokra érvényes Raoult-törvény), mások viszont határozott eltérést tapasztaltak a lineáris összefüggéstõl. A mérési adatok többsége szerint kb. 30 (térfogat)százalékos alkoholos oldat fagyáspontja éri el a mélyhûtõk szokásos -18 oC-os hõmérsékletét.

2011. okt. 24. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Szerintem nem keverem a dolgokat, ugyanis nem tiszta szeszt/finomszeszt írtam, hanem tömény alkoholt, ami alatt az égetett szeszesitalokat érti 100 emberből 99.


Az ötödik válasz jónak tűnik, ugyanakkor a pálinka az nem is fagyasztóládában, hanem egy közepes hűtő fagyasztórészében fagyott meg, és mikor egyszer megmértem (nem hitelesített háztartási hőmérővel), akkor -12 Celsius fok volt benne. Szóval van egy kis ellentmondás, nem hiszem, hogy a pálinka alkoholtartalma kisebb volt, mint 30 tömegszázalék. Persze valószínűleg nálam van a hibás faktor, ez a kísérlet megbízhatónak tűnik.

2011. okt. 25. 09:03
 7/18 Keletföld ***** válasza:
65%

Az alkoholnak a hűtőben SOHA NEM SZABAD megfagynia! Ha viszont megfagy, akkor az nagyon gyenge alkohol, illetve alkoholos ital, ami nagyjából egy olcsó bor vagy a sör kategóriája lehet.

A töményebb alkohol, pl. a 38-50%-osig terjedő likőr-féleségek vagy a házi pálinka általában NEM FAGYHAT MEG! Ha mégis megfagyna, akkor gyanus - az nem alkoholos!

Az autókban a fagyálló folyadék is többnyire valami alkohol-víz fele-fele elegye, bár az ott használatos alkohol mindenféle kémialilag többértékű alkohol amely emberi fogyasztásra nem alkalmas, azaz

- vagy etilénglikol-, vagy glicerin alapú. Azt viszont valóban nem illik meginni, (bár az ízük édeskésen kellemes) - különös tekintettel a glikolra, amely egy erős veseméreg.

2012. júl. 4. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim válasza:
Hát egyszer utána néztem részletesebben és van módja lefagyasztani a házi pálinkát. Nem lehetetlen . D:
2012. okt. 25. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Keletföld ***** válasza:
100%

"egyszer utána néztem részletesebben és van módja lefagyasztani a házi pálinkát."


Minden bizonnyal ez valóban lehetséges, ám azt

vagy szilárd szárazjéggel (-78,7 C)(széndioxid),

vagy cseppfolyós nitrogénnel (-210 C) lehet megcsinálni. Ezek azonban házi vonatkozásban nem kimondottan jellemzőek (talán a szárazjégre még van esély)


Az általában használatos háztartási fagyasztószekrények többnyire -40 C-t se nagyon tudnak ...

2012. nov. 15. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim válasza:
100%

Velemenyem szerint eleg egyszeru a magyarazat az egeszre! Ugyanis Az iskolaban azt tanitottak , hogy egy alkoholos folyadek (legyen az szeszes ital, vagy mas ipari hasznalatra szant alkoholos folyadek)ahany fokos(terfogat)szazalekos alkoholtartalmu, annyi fokon fagy meg! Ezt persze befolyasolja NEM TUL NAY MERTEKBEN az alkoholon, s vizen kivul jelenlevo anyagok. Pl. egy 50%-os hazipalinkahoz eleg -48,-49°C , hogy megjelenjenek az elso a kristalyok, mivel viszonylagosan keves mas anyagot tartalmaz, mint a viz es az alkohol. Viszont egy 12 %-os jo boron mar megjelennek az elso kristalyok -8,-9°C korul. Mert a bor sokkal tobb ugy 1000 osszetevobol all.

Tehat nagyjabol egy 20 fokos ital ugy DURVAN -20 °C-nal fagy meg. En az auto teli ablakmoso folyadekjat 'aszisztens' alkoholbol allitom elo, 1L 70%-os alkohol+1L csapviz = kb -28°C-ig biztosit.

2012. dec. 11. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!