Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Igaz, hogy Mongóliában és...

Igaz, hogy Mongóliában és Romániában tejből is készítenek pálinkát vagy vodkát?

Figyelt kérdés
Igaz ez vagy csak egy városi legenda? Én az utóbbit tartom valószínűnek. A tejből alkoholtartalmú italt nem lehet előállítani.
2012. jan. 30. 13:12
 1/9 anonim ***** válasza:
62%
Tejből nem, tejjel igen.
2012. jan. 30. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Talán a kumiszra gondolsz, de az nem igazán pálinka, sem vodka.
2012. jan. 30. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Gil Yepes válasza:
Romániában nem :-) Legalábbis nem folklór sem Székelyföldön, sem Erdély magyarlakta egyéb részein, sem a román vidékeken. Mongóliában állítólag a mai napig készítenek kumiszt (erjesztett kancatej). Így tulajdonképpen nem pálinkáról, sokkal inkább "borról" lehetne beszélni. A pálinka egy párlat, ezt meg erjesztik mint a bort. Egyékbént a tejből nagyon is lehet alkoholtartalmú italt előállítani, mivel van cukortartalma, aminek meg van cukortartalma abból lehet alkoholt készíteni. Szóval nem városi legenda.
2012. jan. 30. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Andizsuzsi ***** válasza:
készítik tevetejből is, akkor a neve subat, és szamártejből is, akkor agrám. De gondolom bivalytejből, kecsketejből, kinek milye van, szintén lehet készíteni.
2012. jan. 30. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Andizsuzsi ***** válasza:
mije - bocs.
2012. jan. 30. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Én úgy hallottam és olvastam, hogy az erjesztett lótejet a mongolok még lepárolják egy nagy fazékkal a tetején egy lavorral (ami a hűtője és amiben a vizet cserélik is közben)és így nyernek egy gyengébb pálinkát.


A románok és az erdélyi magyarok is készítenek hasonlót aminek a neve csujka vagy valami ilyesmi.

2012. jan. 30. 15:48
 7/9 Gil Yepes válasza:
Kedves kérdező. A lepárolt verzióról még nem hallottam őszintén szólva, de elméletileg lehetséges. Az erdélyi magyarok illetve a románok régebben talán csináltak ilyet, manapság nem csinálnak ilyet. 8 éve élek Erdélyben, munkámnál fogva sokfelé megfordultam az országban, és nem találkoztam ilyesmivel. A "csujka" amit írtál, valószínűleg a cujka, amit szimplán a pálinkára használnak, általában szilvából. Egyébként létezik lepárolt változat [link] (a szöveg elején írták, amúgy érdekes olvasmány :-).
2012. jan. 31. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Kedves kérdező, alapvetően jól tudod a pálinka lepárlásának eljárását.

Romániáról nem tudok semmit, de a mongól szokásokról írok pár sort.


A tejpálinkát (mong. cagān arxi) valóban kumiszból (mong. airag) nyerik. Egy nagy üstbe töltik a kumiszt, és fölé, egy kisebb edényt lógatnak (tehát az üstbe, de a kumiszba nem ér bele). Ezt az egészet lefedik, egy vízzel töltött edénnyel, melyben a vizet néhányszor utántöltik. Ennek az edénynek az aljára csapódik le a pálinka, és csöpög a felfüggesztett edénybe. 100 liter kumiszból kb. 13-16 liter tejpálinka lesz.

Az így készült tejpálinkát újra lepárolhatják, és ebből lesz a jóval erősebb másodpárlat. A negyedpárlatot már méregnek hívják, és ezek a további lepárlások már nem igazán gyakoriak.


Irodalom:

Birtalan Ágnes: Tejpálinka. In: Material Culture (Traditional Mongolian Culture I.). Material Kultur. (Traditionelle mongolische Kultur I.). A mongol nomádok anyagi műveltsége. (Hagyományos mongol műveltség I.). Ulamjhlalt mongol soyol. Szerk./Ed./Hrsg. Ágnes Birtalan. Wien - Budapest, IVA-ICRA Verlag - ELTE Belső-ázsiai Tanszék 2008. (DVD)

2012. febr. 1. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen én láttam képet is erről a pálinkafőző alkalmatosságról. Ez a mongol pálinka erősebb, mint a magyar pálinka?
2012. febr. 2. 17:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!