Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Opálos a pálinkám, miért?

Opálos a pálinkám, miért?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy miért van az, hogy beleteszem a letisztázott szeszbe a desztillált vizet és egy fél óra múlva fehéres, opálos szine lesz? Sokat főztem már, de ilyen még nem volt. Félre van téve a méregerős birsalma és szilva, mert nem tudom befokolni. Próbáltam ioncserélt vízzel és desztilláltal is, de opálos lesz. Mi lehet a baj?

2014. febr. 25. 18:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

MEGSZÜNTETÉSE, JAVÍTÁSA: Enyhébb esetekben aktívszenes kezeléssel javítható.


Kozmaolajok által okozott zavarosodás


A pálinka opálos, zavaros. Hosszabb állás után a folyadék felszínén olajcseppek figyelhetők meg. Melegítésre vagy szesz hozzáadása esetén a zavarosodás csökken vagy megszűnik. Főként 40-46 tf%-ra hígított pálinkáknál fordul elő.


OKA: Hosszabb szénláncú alkoholok (propil-, butil-, amil-alkoholok) okozzák. Ezek keverékét nevezzük kozmaolajoknak, amely szeszben jól, vízben azonban nem oldódik, és ennek következtében főleg kisebb szeszfokú pálinkában zavarosodást okozva kicsapódik. Hibát akkor okoz, ha mennyisége a cefrében feldúdul, ami főként akkor következik be, ha a kierjedt cefrét hosszabb ideig tárolják. Ilyenkor az élesztőfehérje elbomlik, belőle aminosavak keletkeznek. Ez utóbbiak pedig kozmaolajjá alakulnak át. Téves felfogás, hogy a kozmaolajok az utópárlatban találhatók. Valójában inkább elő párlati jellegűek,ezért nagy mennyiségű elő párlattal részben eltávolíthatók, de jut belőlük a középpárlatba is.


MEGSZÜNTETÉSE, JAVÍTÁSA: Derítőszerekkel javítható. Erre a célra használható az égetett magnézia, más néven magnézium-oxid (100g/hl), valamint a bentonit (150g/hl).


[link]

2014. febr. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 buyuk válasza:
56%

tedd be a fagyasztóba és hűtsd le -20 fokra, aztán egy korty sovány tejet keverj el benne és úgy szűrd át szűrőpapíron...

én sima sylvia papírt használok, 3-4 rétegben...

lassan fog lecsepegni, de kitisztítja és még az ízét sem szűröd ki, mint az aktív szénnel, vagy a kationcserével...


a tejtől először még zavarosabb lesz, hisz az alkoholtól egyből összetúrósodik, de szűrés közben lerakódik a papírra és segíti a szűrést, mert magához köti az olajrészecskéket

elég ősi mód az opálosodás tisztítására

a hűtés is a kozmaolaj kicsapódást segíti

kevéssé opálos pálinkát néha elég csak fagyasztva átszűrni


ha nem teljesen bízol a tippemben, próbáld ki egy fél literen... meg fogsz lepődni..


apám mikor először meglátta hogy tejezem az opálos pálinkát, azt mondta nem vagyok normális, de a végén visszavonta a felelőtlen kijelentését


-nálam a szőllősy szűrő hiánya volt a fő gond...

2014. febr. 28. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat! Kipróbáltam a módszeredet, 2. Válaszoló, tényleg bevált, köszönöm
2014. márc. 1. 11:23
 4/11 anonim ***** válasza:
Maga az ötlet a hűtveszűrésről, és/vagy a tejes derítésről teljesen szakmai volt. Viszont az opálosodást nem lehet kezelni sem aktívszénnel, sem kationcserélő gyantával. Plusz a kationcserélő gyanta használatakor nincs aromacsökkenés....
2017. jún. 1. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Hauser Laci válasza:
69%
Nekem a melegítés után teljesen tiszta lett a pálinkám, amit ioncserélt vízzel higítottam 50-ről 43-ra. Beopálosodott, de felmelegítve pár perc alatt kitisztult. Persze nem 50 literről beszélek...
2017. júl. 23. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Halmiki válasza:

Én itt találtam olyan szűrőket, amik képesek kiszűrni a pálinkám opálosságát:palinkafozoarak.hu

Többször használtam őket, és minden esetben megoldódott, az opálosság problémája.

2018. ápr. 8. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:

Sziasztok tudok régi már a kérdés de hátha van itt még valaki. Az lenne a kérdésem, hogy én ki próbáltam ezt a módszert és a pálinkám nem rántja össze a tejet ennek mi lehet az oka?

Egy másik pálinkával is kipróbáltam utána és az pedig össze rántotta. Nagyon hálás lennék ha valaki tudna nekem erre egy választ adni hogy ez miért van.

2018. okt. 29. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Valóban régi a kérdés, azóta megtaláltam a tutit ami jó az opálosodásra. Ioncserélő gyanta. Kevertágyasat vettem, aminek a fele kationcserélő gyanta, a másik fele pedig anioncserélő gyanta. Nagyon bevált.
2018. nov. 1. 23:04
 9/11 anonim válasza:
Köszi a segítséget
2018. nov. 5. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Üdv! Remélem még nyomon követitek. Nekem csak a birs pálinka opálosodik be, pedig rögtön forrás után főztem is. Csak nagy hígításnál jelentkezik, de engem zavar, cefrét úgy kezelem ahogy a nagykönyvbe le van írva, többi párlatommal nincs is gond. Van valami ötletetek, hogy miért jelenik meg csak a birsnél. köszönöm.
2018. nov. 14. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!