Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Kaptam egy kis üveg pálinkát....

TappancsMancs kérdése:

Kaptam egy kis üveg pálinkát. Meg tudom e állapítani hogy etil- vagy metil-alkohol e?

Figyelt kérdés
Nem tudom ha gyümölcsből lett főzve keletkezhetett e benne metil alkohol, már ha valaki nem csinálja szakszerűen. Köszi!

2015. júl. 16. 17:21
 1/3 anonim ***** válasza:
93%
Nem tudod megállapítani. Metilalkohol mindig keletkezik, és mindig a főzés ill. a tisztázás elején, ez az ún. rézeleje, el kell venni, kiönteni. Ha hivatalos főzdében lett főzve akkor nem kell aggódnod, ha házilag szerintem akkor se nagyon. Tudod mi a metil-alkhol ellenszere? Az etil-alkohol.
2015. júl. 16. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Phoney ***** válasza:
100%

Ha egy kis üveggel kaptál, és biztos van benne, hogy pálinka, akkor számodra nincs jelentősége a metanolnak, mivel akut metanolmérgezést nem a kontár pálinka, hanem a denszesszel hamisított ital szokott volt okozni, de ma már az sem, mert az EU-ban a metanol nem használható többé denaturánsként. Metanolmérgezést tehát ma már csak olyan szesztől kaphatsz, amihez tiszta metanolt öntöttek (mint pár éve Csehországban, vagy '63-ban Spanyolországban).


Ha a kontár pálinka annyira veszélyes lenne, akkor a szeszfőzés első párszáz évében, amikor a szeszfőzők még azt se tudták, mit csinálnak, százszor kihalt volna Európa... nem is hallottak a rézelejéről, inkább nem hagyták rézzel érintkezni a szeszt (belülről ónozták a rézüstöket).


Az is tévhit, hogy a rézelejében van a metanol, mivel hiába kisebb a forráspontja pár fokkal az etanolénál, oldat forralásakor ez nem érvényesül (eleve csak 90° fölött kezd forrni a cefre), és az illékonyságuk dönt, ami nem különbözik. Pont azért denaturálták a szeszt 100+ éven át metanollal, mert azt nem lehet csak úgy kifőzni belőle. Feldúsulhat az elejében a metanol, de még akkor is csak kisebb részét lehet elvenni.

2015. júl. 16. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi !
2015. aug. 11. 19:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!