Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Szerintetek is rosszak az...

Szerintetek is rosszak az olcsó, édes vörösborok?

Figyelt kérdés

Nemrég voltam egy ismerősöm szülinapi buliján ahol volt kb 20 üveg bor... nagyon örültem amikor mondta, mert imádom a száraz vörösborokat, de aztán hatalmas csalódás ért, mert csak édes vörösborok voltak, egész pontosan ez a két fajta: Varga Merlot és Dankó Cuvée... Megkóstoltam mindkettőt, de véleményem szerint borzalmas.

Nektek mi a véleményetek? Szeretitek ezeket vagy szerintetek is rosszak?



2015. júl. 29. 19:05
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
"venni valakitől, akit ismer az ember és tudja hogy jól csinálja"
2015. aug. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 Mojjo ***** válasza:

"Mert a válasz többi részét nem sikerült értelmezni?"

Csak annyira, mint neked az "általában" szót az én válaszomban :D


De ha már itt tartunk, kíváncsiságból, nem provokációból, mire gondolsz úgy egyébként, mi az ezer meg egy különbség egy házi és egy bolti között? (És akkor most tegyük fel, hogy mindkettő jó bor.)

2015. aug. 1. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:

Csak ennyit nem fogok rá költeni. Akkor inkább NagySomlóit fogok keresni. Azokat jobban kedvelem. Majd, ha lesz 3000 eurós fizum, meg fogom kóstolni az általad említett kategóriát is. Addig maradok a 2k alatti, de jó boroknál. Szerencsére van sok.

Nem az ára határozza meg a bort, mert a 7 szőlő 5pjét sem hiszem, h ennyiért megkapnád, mint nekem sikerült.


Te mennyi aszút kóstolál már? Mennyi cirflandit? Csak, hogy tudjam, mennyi kell még ahhoz, hogy valóban elmondhassam, egy bor ízletes,vagy szana-szét van kénezve, mint a legtöbb 3p.

2015. aug. 2. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 Mojjo ***** válasza:
82%

Vannak remek borok a Somlón, ez kétségtelen. De édes bor Somlóról? A Somlói Apátság Pincének fog kijönni valamikor év vége felé egy főbora, botritiszes juhfarkból, és Barcza Bálintnak van egy szalmabora, ami már most kapható - és ennyi. Konkrétan ennyi. Szóval nem látom, hogy egy tokaji édesnek a somlói borok lennének a konkurenciái.


Amúgy én Somlót az egyik legtöbbre hivatott magyar borvidéknek tartom. nem csak azért, mert letisztult ott is a fajtaösszetétel, bár kétségtelenül nagy fegyvertény az is, hanem a termőhely maga kivételes szerintem. Nem véletlenül szereted te sem, gondolom. :)


Valóban nem az ára határozza meg a bort, és néha lehet meglepően olcsón hozzájutni egy-egy remek tételhez, és sajnos gyakrabban, jóval gyarakbban a drága borok is hagynak kívánnivalót maguk után, vastagon. Ez utóbbi szomorú. Ettől függetlenül egy otromba általánosítást azért lehet mondani, és határokat húzni - igen, lesznek kivételes borok, amik kilógnak ebből, azzal, hogy olcsón kínálnak korrekt minőséget. Reméljük minél több :) Viszont azért, ahogy említettem, lehet nagyvonalakban otrombánmeghúzott határokat kijelölni. 2K-ért pl biztosan nem kapsz komolyan termőkorlátozott tőkékről származó, jól elkészített vöröst, de fehéret sem nagyon. Egy 4k-ig azért a termelési/előállítási költségek indokolhatják az árat. Ugyanakkor lehet 2k-ig találni lendületes, nem túl vastag de energikus gyünölcsös vöröseket bőven. És fehérből is hasonlóan. Viszont lemarad az ember a másik stílusról. A "megáll benne a kanál", vastagon olajos, 30+ extraktot röhögve megugró borokról. Volt már, hogy tartottam 2k alatti hónapokat, de nem tudott hosszú távon kielégíteni. Egyébként, ha 2k feletti hónapokat tartanék, az ugyanúgy nem tudna kielégíteni, mert akkor meg a könnyed, lendületes stílusú, vékonyka, de rendkívül jól csúszó borokról maradnék le, ugyanúgy hiányozna.


Most belegondolva, Somló, 2k alatt mi is van? Kreinbacher, alap szériás borai (amik arcátlanul olcsón arcátlanul jók mondjuk), egy jó adag Tornai, nem csak az alap széria, egy-két Csárdás-Fodor tétel, esetleg Zsirai pincétől szintén egy-két tétel. Remek választék, remek borokkal, de ennyi, négy pince. Ha meg akarod ismerni a Somlót, őszintén javaslom a Somlói Apátság Pincét, vagy ha meg tudsz még csípni, pár Fekete Béla tételt, vagy Takács Lajos (Hollóvár pince) borait. Na meg Györgykovács Imre borait persze. Mindegyik nagy élmény. Fekete Béla, meg Hollóvár somlói borok nem lesznek újak már sajna, de régi évjáratokat még meg lehet csípni.


"Te mennyi aszút kóstolál már? Mennyi cirflandit?"


Cirflandit mennyit ittam? Kereken egyet. A legkiesőbb fajta számomra a magyar nemesítésű Rózsakővel, Vulcanussal, komplett Z sorozattal (Zeus, Zéta, Zafír, Zengő), illetve nem magyar eredetű Bouvier-el és Viognier-el együtt. Fehérekben ezek erősen kimaradtak, nagyjából egy-egy tétellel, így ezekről konkrétan nem is tudok semmit mondani, mint fajtáról csak a konkrét borokról - mint ahogy pl Cirfnaldinál a Lisicza 2013. A fajtát nem ismertem meg belőle :) (Nem is tudom, hány pincészet csinálhat bort amúgy Cirflandiból, sejtésem szerint nem sok. Amúgy, ha ismersz valami jót, akkor szívesen veszem, ha esetleg ajánlanál, attól, hogy eddig kiesett, és valószínűleg nem is lesz soha az érdeklődésem fő fókuszában - pontosan megvan, hogy mi van ott, és hogy miért -, attól még érdekel.)


Aszút? Szégyenletesen keveset. Másfél tucat kb, ami tényleg Aszú volt, nagybetűvel, plusz néhány olyan, amit igyekeztem elfelejteni. Mondjuk az elmúlt nem is tudom, 15 évben lehet ilyen felejtős volt mégis több volt, mert sok helyen kínáltak vele, vagy kaptam ajándékba. Sajnos csak kb egy éve vezetem excel táblába a borokat, ráadásul csak azokat, amiket megveszek (évi kb 80-100 palack), amiket kóstolok (nincs róla számadatom mennyi, de azért egy háromszorosa biztosan van a megvett palackok számának), azokról nem... Szóval nehéz pontos számokat mondanom, nem csak aszúról, bármi másról. Annyit mondhatok, hogy az általam kóstolt borok kb 60-70%-a fehérbor, aminek kb 90%-a száraz.


Az édes borokat erősebben kell kénezni. Sajnos ez a helyzet. Ettől függetlenül persze, ha rommá van kénezve egy bor, az nem lesz öröm. De egy 3p Aszú helyett komolyan mondom, hogy egy jó Szamorodni ezerszer inkább. Bármikor.

2015. aug. 2. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

Bocs, hogy kicsit beleoffolok, de tudnátok nekem bort ajánlani? Látom itt vannak borszakértők, ezért bátorkodom itt kérdezni, új kérdés kiírása helyett.


Én a bort és alkoholt sosem ivók táborába tartozom jelenleg. Kívülről nézve az italozók odáig vannak és vissza, ezt látva attól tartok lemaradok valamiről ha nem kóstolok jó borokat.


A hyper-szuper marketek polcairól miféle bort válasszak? Elsőre édes vörösbort gondoltam, csak mert alapvetően édesszájú vagyok. Az ár viszonylag mellékes, de nem akarok milliókat fizetni egy üveg borért, igazából 10 ezernél többet se nagyon.

2015. aug. 2. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 Mojjo ***** válasza:
100%

Kedves 25-ös válaszoló!


Nem feltétlen off, de kérlek, olvasd el itt a 7-es hozzászólást. Lebeszélnélek az édes vörösborról, ha csak nem akarod tutira elvenni a saját kedved a bortól.


Hogy kezdésnek mit lehet ajánlani, az rázós kérdés. 10 ezerért remek borok vannak, de ne menjünk el addig. A nehézséget az okozza, hogy ki kéne találni a másik ember ízlését - ez teljesen lehetetlen. Olyan ez, mintha még valaki soha nem evett volna gyümölcsöt, és ajánlani kéne neki egyet. Van, akinek ízlik a narancs, van, aki az almát szereti, van aki az őszibarackot, van akinek meg a banán lenne telitalálat. És lehet az almát meg kiköpködné. Vagy a narancsot. Szóval van rengetegféle bor, rengetegféle borstílus, nehéz megtippelni, hogy mi fog tetszeni. Azért megpróbálom :D


Ja, fogok konkrét linkeket adni. Nem minden bor van hiperek polcain, ha lehet ne szűkítsük arra a kört.


Szóval nézzük is, miket lehet ajánlani kezdésnek.


I, Valami könnyed, egyszerű, friss, illatos fehér - ami sokaknál jó kezdőbor szokott lenni.


1, Irsai olivér: 12 egy tucat, gyakorlatilag bármelyik nem 600 forintosat leveheted a polcról, de legyen mindenképp 2014-es, ezek a borok rendkívül gyorsan öregszenek (és hopp, nemsokára újra szüretelik az irsait, immár a '15-öset)

Konkrét ajánlatok:

- [link]

- [link]

- [link]


2, Egyéb illatos fehérek. Konkrét ajánlat:

- [link]

- [link]


II, Sauvignon blanc. Inkább újvilági stílus, harsány, lendületes,az előzőeknél mégis jóval komolyabb beltartalmi értékekkel:

- [link]

- [link]

- Tesco finest selectiönből: Wairau Cove Marlborough Sauvignon Blanc 2014 (sorry nincs link)

Arra ügyelj, hogy nehogy véletlen egy magyar Sauvignon blanc-t vegyél, ha valamit, hát ezt nem vagyunk képesek jól csinálni sajna.


III, Tartalmas édes fehér:

- [link]

- [link]

- [link]

- [link]


Pár vörös ajánlatot is összeszedek majd, de kicsit késő lett :)

Én ajánlom amúgy, hogy kóstold végig ezeket. 10 ezerből kijön minden kategóriából egy - egy illatos könnyed magyar, egy jóféle S. blanc, és egy édes fehér is és egyből látod, melyik fekszik neked. Persze, bőven van ezerféle stílus, csak fehérből is, ami most kimaradt a szórásból, szóval ezek csak az én szubjektív tippjeim, hogy vajon a borral való barátkozáshoz mik a legmegfelelőbbek.

2015. aug. 3. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

Két hete egy majdnem ugyanilyen kérdést válaszoltál meg: http://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__bor-sor-rovidit..


Ezek közül biztos találok nekem tetsző vöröset. Köszöntem és osztottam a zöld kezeket.

2015. aug. 3. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 Mojjo ***** válasza:

Ó, ezt szépen megtaláltad :)

Nagyon szívesen, és fogyaszd őket egészséggel! :)

2015. aug. 3. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!