Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Akkor a balkan palinkaja a...

Akkor a balkan palinkaja a Rakija?

Figyelt kérdés
Egy macedon sraccal dolgozom, a takarito meg bulgar. Tegnap kis eloadast tartottak a Rakijabol, hogy az a Balkan! (nem egy adott nemzet( bolgar, alban, macedon...) itala, hanem a tersege. Es, hogy az 55 fokos attol en biztos kidolnek... A legfinomabb a sargabarackos... Alltam es neztem, nem mondtam, hogy nekunk ez az ital a palinka, amit valszeg jobban promotalunk mint ti, az olaszoknal a grappa, nemeteknel a snapsz ( igy magyarosan)... Szoval nem akartam kiabranditani oket, hogy ez az ital sok masnemzetnel is letezik, mert biztos jott volna, az Ez biztos nem! Valaki probalta mar ezt a balkani "tajfunt"?

2015. dec. 2. 07:54
 1/2 Phoney ***** válasza:
87%

Az a helyzet, hogy nagyon sok európai országban készülnek gyümölcspárlatok, és a köztük lévő országonkénti különbségek többnyire képzeletbeliek. Csak az EU-n belül 11 orászágnak vannak eredetvédett gyümölcspárlatai... Még a gyümölcsökből is kb. mindenhol ugyanazok számítanak klasszikusnak, a legtöbbször szilvából, kajszibarackból, almából, körtéből és meggyből főznek. Persze, azonos gyümölcsből is többféle stílusban lehet főzni, de max. 2-3 irányzatról beszélhetünk, és még ezek is egyszerre szoktak jelen lenni 1-1 országban.

Magyarul, ha leteszel a macedón srác elé 20 különböző kisüsti gyümölcspárlatot 50-55° környékén, hogy akkor most válogassa ki közülük az „igazi rakiját”, akkor elég nagy gondban lesz.


Amikor egy nemzetnek vagy területnek a #1 tömény itala a gyümölcspárlat, akkor – mint a magyarok is – szeretik azt hinni, hogy ilyet még nem látott a világ... ha más nem, arra vezetik vissza, hogy náluk terem az eszményi gyümölcs (amit kicsit naiv módon minden gyümölcsfajtára és minden célra egyszerre tartanak érvényesnek: megenni, lekvárnak, pálinkának, mindennek... már hogyabánatba ne.


Szigorúan véve egyébként a rakija bármilyen töményszeszt jelent ezekben az országokban (mint régebben itthon a pálinka szó), de a gyakorlatban általában a helyi gyümölcs- és törkölypárlatokra utal. A német Schnaps jelentése szintén rövidital, az olasz grappa pedig csak törkölyt jelent. Az olaszok is főznek gyümölcsből, de az nem grappa.

2015. dec. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
A Délkelet-Európai országokban rakija vagy rakia a gyűjtőneve a gyümölcspálinkáknak.
2017. máj. 31. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!