Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » A dekantálás tényleg parasztva...

A dekantálás tényleg parasztvakítás?

Figyelt kérdés
Többször is hallottam már, hogy főleg a jó minőségű vörösborokat szokták dekantálni különböző erre gyártott üvegekkel. Egyszer megkérdeztem egy ismerősömet, aki hobbi szinten foglalkozik borokkal, de ő azt mondta, hogy hülyeség, mert bőven elég a bornak az a pár perc levegőzés, amíg a pohárban van.

#bor #dekantálás
2016. jan. 10. 04:55
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel az ismerősöd se mondta, hogy maga a folyamat, vagy a jelenség lenne parasztvakítás.


Gondolj bele, egy borospohár mondjuk 3 deci.

(jó, minél nagyobb annál jobb, de nincs mindenhol fél literes borospohár)


Ezt a poharat kb 1/3-ig töltöd, mert így tudod megforgatni, így tud az öblös részében az illat anyag felhalmozódni, és a szűkülő részben koncentrálódni.

Így jók az arányok, ami a folyadék és az illat arányát illeti.


Ez 1 dl bort jelent.

Na most egy kóstolásnál, hogy alaposan "beleharapj" a borba, bevonja az egész szád belülről, egy jó nagy korty kell, ami közel 1 deci.


És akkor meg is érkeztünk a problémához.

Tehát vársz 5 percet, mire kiszellőzik az az 1 deci bor, amit kb 2 korty alatt megiszol.

Aztán várhatsz újabb 5 percet, mire ismét ihatsz egy kortyot.


Nem azt mondom, hogy ez nem elég, vagy nem megoldható. Csak a pohár mérete szabja meg a tempót.

Ellentétben egy dekantáló üveggel, amibe belefér egy egész üvegnyi bor, jóval nagyobb felületen érintkezik a levegővel, és ha kiszellőzött, olyan tempóban ihatsz, ahogy neked jól esik.

2016. jan. 10. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Mojjo ***** válasza:
100%

Nagyon furcsa, hogy egy borral hobbi szonten foglalkozó ember nincs tisztában a dekantálás jelentőségével. Természetesen nem parasztvakítás, és sajnos az ismerősöd nagyon nagy butaságot mondott.

Egy dekantáló edényben a bor jóval nagyobb felületen éringkezik, mint a pohárban, ami egy dolog. A másik dolog, pedig, hogy sokszor hosszú órákat, vagy akár egy napot is.

Igazad van, többnyire vörösboroknak van szüksége dekantálásra. Előre nagyon nehéz megítélni viszont, melyiknek lesz rá szüksége. Nem lehet igazán szőlőfajtához, meg korhoz kötni a dekantálási igényt. Ha a bor fülledt, netán állot szagú felbontás után, akkor érdemes sok-sok órára dekanterbe tölteni. Ha furcsán fedett, nem.igazán jönnek belőle az illatok, akkor pedig érdemes pár órára dekanterbe tölteni. Nem mindig segít, ezt is nehéz előre megmondani, ha nem ismerjük az adott bort, de bőven van rá példa, hogy segít. És ha fél napra a dekanterbe kell rakni, hogy kiszellőzze a fülledt szagát, azon nqgyon nem segítene pár perc pörgetés egy pohárban. De amúgy ez annyira alaptézis a boroknál, annyira alapszintű ismeret, hogy tényleg értetlenül állok azelőtt, hogy ezt nem tudta valaki, akinek állítása szerint ez a hobbija...

2016. jan. 10. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Majd egyszer eljut arra a hobbi szintre, amikor különböző időpontokban (óránként pl) dekantált bort fog kóstolni ugyan abból a palackból, amit visszazár közben, és észleli a különbséget.
2016. jan. 12. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!