Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Mi a velemenyetek az ostoros...

Mi a velemenyetek az ostoros borokrol?

Figyelt kérdés
5M palack evente, hatalmas boraszat. Bar fele akkora, mint a Varga pinceszet. Keves figyelmet kap az ostoros, szinte soha nem hallok roluk, miert? Ok hogy alsobb arkategoriaban van, de mindennapok boranak megfelelnek a boraik? Milyen a megitelesuk a boraszok kozott? Mi a velemenyuk roluk?

2016. jan. 25. 10:56
 1/5 Mojjo ***** válasza:

Milyen a megítélésük a borászok között? Fogalmam sincs, nekem személy szerint még soha egyetlen egy borásszal folytatott beszélgetésemkor sem jött fel soha az Ostorosbor, és ez alighanem így is fog maradni. De lehet más tud válaszolni erre a kérdésre :)

Az Egri borvidék legnagyobb borászata. Kevéssé ismerem őket. Van egy alap sorozatuk, és egy "prémium" sorozatuk (ennek tagja a prémiumon belül is kiemelt "csipke-sorozat"). A prémium is 1000 forint környékén van. Az, amit ittam tőlük, többnyire technológiailag tiszta, de vékony bor volt. Érzésre a szokásos recept lehet eben a kategóriában: ronggyáterhelt tőkék, gépesített művelésmód, alacsony mustfokkal korai szüret, irányított erjesztés, mindent felhasználva, amit csak a technológiánk és kémiai ismereteink elbírnak. Ez az olcsó, tömegtermelt technobor receptje.


Hogy alkalmas-e a mindennapok borának? Attól függ, kinek mi az a "mindennapok bora". De amúgy komolyan, neked pl. mi az a mindennapok bora?

2016. jan. 25. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A mindennapok bora kifejezest mar tobb boros musorban is hallotam. Altalaban azt ertik ez alatt az emberek, es ez a mekkozelites nekem is nagyon tetszik. Hogy egy atlagos vagy inkabb szukosebb anyagi forrasokkal biro csalad is megenegdheti maganak 2 naponta egy ilyen 700-1200 ft kozotti palack bort. Mert szeretnenek jaratosabbak lenni a borban, de nem allnak ugy. Miert a masik kifejezes amugy meg az ajandekozasi bor. A tipikus 3-4000 ft-s tobbnyire villanyi Boch bor, amit az emberek karacsonyra vesznek egymasnak es abszolut nem egy szerda esti vacsorahoz. Das ist make sense?:D;)
2016. jan. 25. 12:20
 3/5 Mojjo ***** válasza:

"A mindennapok bora kifejezest mar tobb boros musorban is hallotam"


Persze, a mindennapok bora kifejezéssel igen gyakran szoktak dobálózni. Nagyjából nálam azt jelenti, hogy egy egyszerű bor, ami nem a radikális terméskorlátozásról szól, nem a terroir megvillantásáról, és nem a mikrooxidáció csodáiról. Egy tisztes, rendes bor, ami ugyan nem egy testes, gazdag anyag, de jól tud esni. Ami nekem nem tetszik, ha ez a kategória a mustsűrítményezzünk + a periódusos rendszer összes elemét pakoljuk a borba jelleget vesz fel. A technoborászkodás egy szint után nem szokott tetszeni.


Ha nagyon olcsó kategóriáról van szó, én az inkább ne igyunk pártján állok. Ha mégis ennyiért "kell", akkor vannak jól sikerült, fogyasztható darabok, amik nem élelmiszeripari termék kategória azért (bár nyilván nem egy biodinamikus csoda) - ilyen pl a Kreinbacher St. Ilona sorozata, amiből egy kemény ezresét fel lehet tankolni somlói furminttal, meg olaszrizlinggel is. De vannak alap borok a Béla és Banditól, Bakonyi Pétertől, a Kohári pincétől vagy épp Kvassay Leventétől, így például. Vagy Villa Tolnay tavasz sorozat. Ezek mind az 1000-1800 közötti kategóriában vannak. Tudom, 1800 egy borért pont dupla annyi, mint 900 forint. Ezerszer idéztem már viszont itt egy bortermelő álláspontját, most fogom ezer egyedszer, mert ennél jobban nem lehet megfogalmazni. Az extraolcsó tömegtermelt technoborokról beszélve azt mondta, hogy "aki ezeket veszi, nem olcsón vesz bort, hanem digen drágán veszi meg annak az illúzióját, hogy bort iszik". És ez így van. Inkább kétszer ritkábban fele annyit. Szerintem.


Tévedés ne essék, az Ostorosbor technológiájáról pontos információim nincsenek, így konkrétan rájuk nem akarok semmit sem rájukhúzni. Általánosságban beszélek inkább.


"szukosebb anyagi forrasokkal biro csalad is megenegdheti maganak 2 naponta egy ilyen 700-1200 ft kozotti palack bort. Mert szeretnenek jaratosabbak lenni a borban, de nem allnak ugy"


Ja, aki 700-1200 között vesz bort, soha nem lesz járatosabb benne. Akkor sem, ha minden nap vesz egy ilyen palackkal. Pár kivételtől eltekintve (lsd fentebb) ezek nem hordoznak semmiféle fajtajelleget, semmiféle termőhelyi jelleget, kb semmit. Nem fog tudni semmit sem tanulni a borokról, ha ezeket issza. Akkor tényleg inkább csak negyed annyit igyon, de azt válassza meg jól - akkor lehet művelődni a borokkal kapcsolatban. Lassan, de legalább biztosan.


"Miert a masik kifejezes amugy meg az ajandekozasi bor. A tipikus 3-4000 ft-s tobbnyire villanyi Boch bor, amit az emberek karacsonyra vesznek egymasnak es abszolut nem egy szerda esti vacsorahoz"


Igen sz@rul állnánk, ha a 3-4 ezer forintos borokat többnyire karácsonyra vennék egymásnak az emberek, vagy úgy egyáltalában ezek "ajándékozási borok" lennének. Kezd szélesedni egy többnyire fiatalabb, középosztálybeli értelmiségiekből álló réteg, akik hajlandóak megfizetni ennyit borokért, saját maguknak. Illetve khmm-khmmm a 3-4 ezer, meg a 700-1000 között van egy egész pici kis szűk kategória :) A 2000-3000 közötti kategóriában pl igen jókat lehet találni - na és a fentebb említett borfogyasztó réteg legnagyobb tömegben ezt a kategóriát célozza meg.


" tobbnyire villanyi Boch bor"

Ejj... már hónapokkal ezelőtt, amikor behallucináltad a Koch-Boch névhasonlóságot, mondtam, hogy nem létezik Boch nevű villányi borászunk. Sőt, tudtommal nemhogy Villányban, de egyetlen más borvidékünkön sincs Boch nevű borászunk ;)

2016. jan. 25. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

NA ha már a szavakon lovagolunk, ezt fejtsd már ki légyszíves!

"Kezd szélesedni egy többnyire fiatalabb, középosztálybeli értelmiségiekből álló réteg,(...)"

mi az, hogy középosztály?

MI szerint sorolhatóak ebbe a halmazba az emberek?

Kereset alapján? szakma alapján? Érdeklődési kör alapján? Műveltség alapján ( ezt ki hatrozza meg, hogy ki művelt és ki nem?)

kérdezek, egy autószerelő, víz és központi gáz szerelő lehet középosztálybeli? és értelmiségi? esetleg a kettő együtt, mint ahogy írtad?

Egy levéltáros, könyvtáros, gyári operátor lehet középosztálybeli? és értelmiségi? esetleg a kettő együtt, mint ahogy írtad?

Egy ipari alpinista lehet? gyógyszerész asszistens?

2016. jan. 25. 16:04
 5/5 Mojjo ***** válasza:
A középosztály szó egy széles körben használt, elterjedt megnevezés. Nem szakma, műveltség, vagy érdeklődés a csoportosítás alapja, hanem a kereset. Azok tartoznak a középosztályba, akik nem keresik degeszre magukat, viszont nem is küszködnek napi megélhetési gondokkal. Meg tudnak élni rendesen a pénzükből, horribile dictu félre is tudnak rakni, és megengedhetnek maguknak extra kiadásokat - mint amilyenek a párezer forintos borok mondjuk. Ha rákeresel a szóra google-ban, százezernyi találatot fogsz kapni ;)
2016. jan. 25. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!