Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Mi az oka ennek a hirtelen és...

Mi az oka ennek a hirtelen és komoly tömény szesz áremelkedésnek?

Figyelt kérdés

Most 2017 második hetében vettem észre, hogy brutálisan felment az összes tömény alkohol ára. Először a Sparban tapasztaltam, hogy a régen 1500-1700ft-os 0.5L-es vodka most 2200-2300ft, míg a régen 1900-2000ft-os már 2500-2600. A Jégernél is tapasztaltam az áremelést. A minap aztán a Tescoban ugyanez volt a tapasztalatom. Sehol nem találtam cikket vagy beszámolót ennek a 600-800-1000ftos áremelésnek az okáról. Sörök és borok esetében nem mentek fel az árak.

Mi az ok? Jövedéki adó vagy nagyker áremelés áll a háttérben?



2017. jan. 22. 19:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
2 éve vezették be a népegészségügyi termékadót a szeszesitalokra, és az alkoholtartalom függvényében drágultak 15% alkohol felett 300Ft 25% felett 500Ft 35% felett 700Ft és 45% felett 900Ft adót kaptak literenkén a tömények, kivéve a pálinkák és a minimum 7 féle gyógynövényt tartalmazó, de mesterséges színezéket nem tartalmazó italok. Ez tulajdonképpen azt jelentette, hogy a pálinkán és a minőségibb gyógynövénylikőrökön pl. Unicm, Jager, Becherovka, Hubertus minden megdrágult. Ez így is történt. 2015 első kb. 2 hónapjában annyiba kerültek az általad említett olcsóbb vodkák mint most, 0.5 literes royalra pontosan emlékszem hogy felment 2000-ről 2600-ra. Ezután viszont az olcsóbb vodkákba( meg 1-1 noname whiskybe is) gyógynövényeket raktak, ezért gyógynövénylikőrnek minősültek, így a Royal, Kalinka, Kaiser stb. visszament az azelőtti árára. Tavaly azonban a kormány elfogadott egy rendeletet, ami újraértelmezi a gyógynövénylikőr fogalmát így ezek az olcsó vodkák ismét megkapták az adót. Erre még azt mondom hogy oké, de hogy a Jagermeister és a Becherovka is megdrágult ellenben az Unicum és a Hubertus nem, az csak azzal magyarázható, hogy a kormány a magyar szeszesitalokat akarja előnybe hozni a külföldiekkel a szemben. A német Jager meg a cseh Becherovka megdrágult de az ezeknél jelentősen szarabb minőségű hubertus nem hmm érdekes. Nem tudom mit tudtak úgy megváltoztatni hogy a Jagerre érvényes legyen az adó hatálya a Hubertusra meg nem. Mellesleg a 35-45%-os italokra literenként 700Ft adó került ergó a fél literes vodkák illetve jager 350Ft-tal kéne drágább legyen, ezzel szemben tescoba pl. a fél literes Jager 3400-ről 4200-ra ment fel (+800Ft) a fél literes Kalinka meg 2000-ről 2900-ra ment fel (+900Ft).... egyébként úgy vettem észre hogy csak a spar meg a tesco drágított rögtön, máshol ahol még a régi készleteket árulják a régi áron van a pia. Lidlben pl. 3500Ft a 0.7 Jager. Pennyben pedig ha maradt karácsonyról Jager (volt amelyikbe tegnap láttam) 2600Ft a 0.5-ös. Szóval ha Jagerből szeretnél még normális áron betankolni, akkor pennkben, lidlökben nézz körül.
2017. jan. 23. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, kicsit jobban összeállt a kép így a fejemben. A megmaradó készletekre én is gondoltam, de már a munkahelyem melletti ótvaros CBA-ban is megvolt az emelkedés, ráadásul az ottani üzletvezetőnél rákérdeztem és már december X-ike óta drágábbak a piák, mondta. Ez számomra fura, mert 3 üveg royalt is vettem dec közepe felé a Tescoban elég jó áron. Még negyedikként egy Aldi-t fogok megnézni, az van még közel a lakhelyemhez, ahol eddig minden pia jó áron volt. Az éppencsak iható Vodka márkájú vodkától kezdve, a német sajátmárkás cuccokig mindenféle. Ha az Aldi is elesett, akkor max vége a hétvégenkénti italozásnak.
2017. jan. 24. 09:54
 3/5 anonim ***** válasza:
Hát igen. Esetleg ha van metro kártyád oda érdemes még elmenni. Ott a mostani akciós újságban még 2350Ft a 0.7-es Royal. Tescoba akciósan 3300Ft ugyanaz...
2017. jan. 25. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nálunk Erdélyben (Nagyvárad) feleannyiba kerül a pia. Például a Lidlben egy 0,5l vodka 15 lej, ami kb. 1000 ft, 0,7l rum 19,5 lej--- 1350 ft, A Kauflandban van gin 19,5 lejért--1350ft, tequila 28 lej---kb 1900 forint,még sorolhatnám. Itt nincs különadó, az áfa is csak 19%-ra csökkent. Ha közel laksz a határhoz még meg is érné hogy itt vedd meg az italt ha többet veszel szerintem.
2017. jan. 25. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen. Félig Erdélyi származású vagyok, így éves szinten járok Marosvásárhelyen, én is láttam hogy ott minden pia sokkal olcsóbb. Ott olcsóbb az Absolut meg a Finlandia mint nálunk a Royal meg a Kalinka. Mellesleg ott lehet boltokba venni tisztaszeszt literenként 4000-5000Ft-os áron, nálunk meg max. patikába kapsz 1-2 decit több ezerért.
2017. jan. 25. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!