Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Kifort cefrébe lehet még...

Kifort cefrébe lehet még cukrot rakni?

Figyelt kérdés
Nem répacukrot teszek bele!! Szőlőcukorot!

2017. júl. 12. 19:23
 1/8 anonim ***** válasza:
Akkor lehet, ha a szeszfok még alacsony (nem éri el a kb. 10%-ot), de akkor is számolni kell.
2017. júl. 12. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Kb 140-150l sárga barack cefrém van.

Jó cefre, válogatott barackból! Kívágtam minden gyanús részt, és csak azt raktam bele, amit meg is ennék! De szeretnék szőlőcukrot rakni bele. De már felfort mind,és nem tudom, hogy ilyenkor lehet-e rakni bele szőlőcukrot.

2017. júl. 12. 20:59
 3/8 nemcso ***** válasza:

Lehetni lehet, de nem illik.

Ez már pancsolás. 😃

2017. júl. 12. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ne rakjál már bele cukrot. Eleve nem kell cukrot tenni bele, de ha teszel is bele, azt az erjedés megindulása után 1-3 nappal, nem miután már leállt! Az erjedés során alakul át a cukor, így a gyümölcsben lévő cukor is alkohollá. Ha most teszel hozzá, az a cukor már nem fog kiforrni, ha van még egy enyhe utóerjedés, akkor viszont előfordulhat, hogy újra beindítja a forrást, egyik sem jó!

Ezt most hagyd, főzd ki/főzesd ki, ha leállt az erjedés, akkor minél hamarabb. Túlzottan sok pálinkára ne számíts, 5-7%-a a cefrének (ez a gyümölcsnek tudható be).

Gondolom én a cefrekészítésnek utána olvastál a neten, csak éppen a cukrozásra nem találtál információt. Azért nem találtál, mert a cukrozás lényegében pancsolás, törvény is tiltja. Kb. az a szint, mikor a borhoz a cukrot vízben oldva adják hozzá, na ne úgy képzeld el, hogy 1-2 hektóhoz 1 vödör víz, mert arra még azt mondom egye-ba...a, nem szarozott a mustban való feloldással, házi bornál bocsánatos, ennyi tényleg nem tényező, hanem mondjuk 10-20 vödör cukros víz. Az is pancs.

Ne foglalkozz azzal, hogy sokan cukrozzák, nem kell velük foglalkozni, ha nem a mennyiség nálad a fő szempont, ja és ne is igyál a pálinkájukból! A pálinka gyümölcscukorból készül az adott gyümölcséből, nem hozzáadott répacukorból, se nem hozzáadott szőlőcukorból. Mindegy, melyiket adod hozzá (a szőlőcukor vmivel jobb választás), de az aromát az is csökkenti, értsd kevésbé lesz ízes, illatos a pálinka, továbbá karcos lesz tőle, azaz kaparni fog, mikor megiszod, abszolút tapasztalat! 1. évben engedtem a nyomásnak, vmi borzalom volt az, ami elhagyta a főzőt, aki mondta, hogy így, az jó ízzel itta! Szóval ahhoz szokott. Mondom ez olyan szar, mintha megvettem volna a legolcsóbb boltit (sőt rosszabb), ezért nem érdemes küzdeni, bemész, és megveszed, ennyit nem ér a meló, mint amennyiért hozzád vágják a tescoban. Azóta is küzdök a cukor hívőivel, szóval ez egy állandó meccs, mert jellemzően olyan emberek, akikbe még a vodka is kárba menne.

Hótt mindegy egyébként, hogy hány alk.fokra állítod, ittam már olyan pálinkát, ami 47 alk.fokos volt és a szemem akart kifolyni tőle, a tulaj meg mondta, hogy hóóóó, durva mi(?), ez nagyon jól sikerült idén. Azt gondolta a jó az az, amibe bele kell dögleni.

Arról nem is beszélve, hogy 1-2 felesnél többet ha iszol ebből, akkor elég erős fejfájás követi pár órán belül.

Hogy kell-e cukrozni vagy sem, az törvény ide vagy oda, a magyarnál valami fajta hitbéli meggyőződés. Mert valaki érzi a különbséget, valaki nem, valaki megvan róla győződve, hogy alacsony cukortartalmú gyümölcsből készült cefrébe kell, valaki meg úgy gondolja abba sem kell, mert az a minőség rovására megy abban az esetben is (valaki ezt egyenesen tagadja), valaki észre vesz minőségben kis különbségeket is, valaki nagyot sem (így bírja teljes meggyőződéssel azt mondani, hogy cukrozni kell). Valaki azért van róla meggyőződve, hogy kell, mert így tovább eláll a cefre, ami akár lehet igaz is!

Egyébként én úgy vagyok vele, hogy 60L-ben - 1 hektóban 1-2 kiló cukor az az, amit senki nem vesz észre, értsd úgy sem, ha ugyanabból a gyümölcsből készül cefre majd pálinka hozzáadott cukor nélkül, a legtöbb aranyérmes pálinkában van hozzáadott cukor.


Ha szeretnéd javítani a kihozatalt (ugyan nincs benne tapasztalatom, csak tervben van, hogy foglalkozom vele) akkor az ideális pH értéket állítsd be egy cefrénél. Ehhez szükséges egy pH mérő, ami nálunk kb. 7-10 ezer forintba kerül, teljesen vele megegyező ebay-ről 2-3 ezer. pH beállításra (ami infót eddig összeszedtem) alkalmas a foszforsav és a borkősav, alkalmasnak mondják egyesek, de alkalmatlan erre a citromsav és kénsav, sőt utóbbi állítólag a főző berendezésben is kárt tud okozni.

Én is pont a barack, ill. a kajszi miatt tervezem, hogy veszek egy pH mérőt, mert állítólag nagyon ajánlatos ezzel foglalkozni a kajszinál.


Ahány ember, annyiféle szokás, kialakulóban van egy irányelv, amit egyre többen követnek, (amibe gyak. én belecsöppentem, eleve úgy kezdtem, hogy igyekeztem ezeket a tanácsokat megfogadni) de még így is, az is annyira szerteágazó, hogy már-már megzavarodsz tőle, s akkor még jönnek szembe azok, akik teljesen ellenzik a cefrekészítés, hogy úgy mondjam "újnak mondható" eljárását. Ha csak maradunk az említett savazásnál, nem egy forrásból azt olvasni, hogy a citromsav alkalmas savazásra, aztán nem egy forrásból azt olvasni, hogy alkalmatlan. Fórumokon ajánlják egymásnak az akkusavat, bérfőzők háborognak, hogy b+ az akkusavad, tönkreteszi a főző berendezést stb. :D

Szóval nem tudsz kiigazodni. Próbálgass több féle készítési eljárást, majd az eredményből kapott tapasztalataid alapján "teremtsd meg" a saját készítési szokásaidat. DE azért olyan alapvető dolgot tarts be, hogy nem erjedés után adsz hozzá cukrot, ha már hozzáadsz, hanem erjedés megindulása után 1-3 nappal!

2017. júl. 13. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Nem teszek bele semmit. :-D
2017. júl. 13. 10:59
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem mondom, hogy a 4-es rosszakat írt, de azért nem árt egy kis pontosítás. Abban teljesen igaza van, hogy a magyar és az uniós szabályozás is tiltja a pálinkák cukrozását. És bár az otthonfőzők jogilag nem pálinkát főznek, hanem párlatot, ez a szabályozás rájuk is vonatkozik. A szabályzó egyértelműen fogalmaz: „ a gyümölcspárlat nem ízesíthető „ . Viszont a helyzet nem ennyire egyszerű. voltak olyan „ elvetemült” otthonfőzők, akiknek volt megfelelő anyagi és laboros hátterük, versenybírói ismeretségük, ezért elkezdtek kísérletezni. Ebből az jött le, hogy egyes gyümölcsök esetében kifejezetten minőségjavító hatása van a 3-5% napfény hozzáadásának, valamint a többi gyümölcs esetében az érzékszervi próbák során is jobban szerepeltek a cukrot(is) tartalmazó pálinkák, a 20 pontos bírálat alapján. Amellett, hogy az erősebb alkoholtartalmú cefrének vannak előnyei, azt a tévhitet is el kell oszlatni, hogy a cukrozott pálinkától fáj az ember feje. Ez pont olyan urban legend, mint az, ha valaki érzi, hogy fajélesztővel lett beoltva a cefre, mert élesztőset böfög. Fontos tudni, hogy a cukorból „tiszta” etanol képződik. A fejfájáshoz és a másnapossághoz biológiailag vajmi kevés köze van annak, hogy cukrozott volt-e a cefre vagy nem. A fent említett dolgokhoz kialakulásához csak a két legfontosabb dolgot említem most meg. Az egyik a dehidratáció, a másik pedig az acetaldehid, ami a májban keletkezik az etanolból. Ez az anyag a szervezetre mérgező hatású, és ezért vannak a tünetek. Ha mégis a cukor felé szeretnénk elmenni akkor az is igaz, hogy a hozzáadott cukor miatt a több acetaldehid fog keletkezni a cefrében, azonban a tisztázás során ez a többlet egészen jól érzékelhető, és megfelelő mennyiségű előpárlat elvételével csökkenthető/kizárható. Szóval a lényeg az, hogyha mértéktelenül vedelsz, akkor mindenképp fájni fog a fejed. :) A pH mérőről: ha még nem vettetek, akkor hanyagoljátok az *bay-ról rendelt sárga izéket és társaikat. Igaz, hogy olcsók, viszont ennek fejében sz@rok. Az ismerőseim körében legalább 5 darabot teszteltettünk le laborban, elég siralmas eredménnyel. A pufferoldatokban nagy részük még jó eredményeket mutattak, de utána.... Ha valaki tényleg normális mérőt szeretne, akkor annak sajnos áldoznia is kell rá. ( bár ha valaki nagyon ragaszkodik a sárga bizbaszokhoz, akkor összeszedem a haveroktól és ingyen szétosztom :)) A cefe savazásáról: Erre a célra a legjobb az élelmiszeripari foszforsav, aminek kb. 1000 Ft. literje. Viszont mindjárt a második „ helyezett „ a kénsav. És bár a bérfőzdések lehet, hogy sápítoznak miatta, a hígított kénsav nem oldja a rezet. Ha jól emlékszem ez 8. osztályos kémiai tananyag volt( a tömény 98%-os az igen, de hol van a cefrében ilyen töménységű? ) A cukor és a karcosság? Igazából ennek sincs sok köze egymáshoz. A karcosságot a friss pálinkában érezheted, felelősek lehetnek a rézvegyületek, rézionok, észterek stb. A karcosság orvosolható étkezési sóval regenerált kationcserélő gyantával. Lehetne még folytatni, de már késő van, és kifolyik a szemem…… :)
2017. júl. 18. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nézd én nálad valószínűleg egy "egyszerűbb" ember vagyok. Biztos, hogy ez ki is érződik a szavaimból.

Első körben... én úgy gondolom, hogy félreértettük egymást, mert én szélsőséges esetről beszéltem cukrozás terén, én úgy gondolom, hogy a mondandómból ez egyértelműen ki is hangzik, s őszintén szólva magyaroknál ált. szélsőséges esetek fordulnak elő, ha a cukrozás hívei.

Az amit sokszor írnak le, amit szóban mindenki hajtogat ezerrel, arra előbb-utóbb rásütik az "urban legend" billogot, csak nehogy egyszer ez a kifejezés annyiszor hangozzék el, hogy az "urban legend" létezésére is azt mondják majd, hogy az csak egy "urban legend". :D

Én nem tudom, hogy milyen bírák azok az egyes bírák és otthon kísérletezők (bár lassan úton útfélen van egy pálinkaverseny, már mindenki haveri körében lesz egy versenybíró), azt persze továbbra is tartom, hogy a legtöbb aranyérmes pálinka cefréjében van hozzáadott cukor (ez akár igazolhatná is az állításod, miszerint lehet jótékony hatása, de egy dolog, hogy egy versenybíráló mit tart jó pálinkának, meg egy másik az, hogy én mit iszok meg jó ízzel). Az, hogy van benne cukor elmondják nekem az ismerősök, eszük ágában nincs tagadni. Most őszintén, ha egy történet így indul, ahogy te indítottad, az nem hihetőbb, mint a fejfájós pálinka. No azzal a különbséggel, hogy én ezt nem azért írtam, mert 100-ból 99 helyen ezt olvastam, hanem mert tapasztaltam és 100-ból 99 helyen bólogattam. Azt az egyet elfelejtetted, hogy az otthon főzők többsége, az általad írt, jó elválaszthatóságot k.mód figyelmen kívül hagyják, mikor a többségnek az előpárlat annyit tesz, hogy fél-1 decit (esetleg a pazarlók 2-t) elvesznek az elején (nem kóstolnak!), a többi meg áááááh, hülye vagy, kiönteni? A szemed folyna ki inkább... s ez magyarázza a karcosságot is. Szóval az otthon főzőket ne feltétlen úgy képzeljük már el, mint valami "ínyenceket".

Na ennyit, a jól elválasztott acetaldehidedről! Mondhatod ám azt rá, hogy OK, de akkor azt a pálinkában éreznie kell a fogyasztónak. DE nem érzik! Ahogy írtam, a pálinka fogyasztók egy része (állításom szerint a többség) nem érzi, azért nem, mert hibás elképzelése van a pálinkáról. Az, hogy a cukor jótékony hatással van bizonyos gyümölcsöknél vagy sem, arra én azt tudom mondani, hogy főztem már cukrozva almát, körtét, kajszit, cseresznyét, meggyet, ribizlit, szilvát, és ugyanezeket cukor nélkül is. És a cukrozás az annyit tesz, hogy 5-10kg/100kg, mert a magyarnál min. ez a cukrozás! Amik cukrozva voltak, azoknál kimondottan elégedetlen voltam a végeredménnyel, (jó elválasztás mellett, egy semmilyen szar lett! Persze, mint mondják, a jó pálinka nem feltétlen az ízességéről és illatosságáról ismerszik csak meg, de nekem e kettőről, mert ettől több számomra a többi szeszes italtól, egy fogyasztót én úgy gondolom e kettő érdekli). Nem tudom hol bír jótékony hatással, eltudom képzelni esetleg kökénynél, csipkebogyónál no de ezek nem tipikus gyümölcsei a pálinkának, utóbbit egyébként egyszer főztem, való igaz, hogy hozzáadott cukorral, ahogy egyébként készítenek belőle bort is, szintén hozzáadott cukorral (bornak is kiváló volt). Nagyon érdekes, fűszeres íze volt a pálinkának, valóban nagyon közel állt ízvilágban is magához a terméshez, szóval abszolút eltudom képzelni, hogy nem feltétlen ront a hozzáadott cukor a pálinkán, de nyilvánvalóan ehhez kell tudni tartani egy mértéket, amit pedig a szocializmusban nevelkedett és/vagy abból szokásokat örökölt cefrekészítők elsöprő többsége nem tud betartani.

Egyrészt erre alapozva nem hoztam szóba ezt a dolgot, másrészt ki nem állhatom azokat az embereket, akik minden irányból levédik mondandójukat a "nem feltétlenül, úgy egyébként, és ha és ha ez érvényesül, akkor ennek ez és ez lenne a következménye, de az sem feltétlenül, mert..." stílusú embereket, mert baromira untatnak, szóval nem akarnék rájuk hasonlítani.

Úgyhogy jöhetsz tőlem a laborral, a versenybírákkal, számomra a tapasztalat számít, nem az, hogy neked/másoknak milyen eredmény jön ki a laborban valami gépből vagy a "négyzetrácsos papíron".

Mert ugyan nekem nincs olyan anyagi hátterem, hogy erre a hobbira jelentős pénzt tudjak elkölteni, de azt, hogy készítem a cefrét, hogy főzöm le azt, én is tapasztalatra alapozom, nem követem vakon mások szavait így gondolhatod, hogy jó pár hibát elkövettem már, az is lehet, hogy a létező összeset. A gyűjtögetett gyümölcstől kezdve, a szabadban tárolt és "halálba" cukrozott cefrén keresztül, a teljesen nyitott hordón át egészen az elő és/vagy utópárlatos pálinkáig mindent.

Jó pár olyan dolgot nem tartok be, amit többen is ajánlanak, mert más a tapasztalatom vagy mert éppen nem tudom betartani, mert nincs meg az a bizonyos "anyagi háttér".

Kösz az infót, majd kipróbálom az ebay-es mérőket mennyit érnek (tudok kölcsönkérni hiper-szupert)!

Úgy egyébként meg nem a fajélesztőre szokták azt mondani, hogy "élesztős" lesz a pálinka is, hanem a sütőélesztőre, de attól sem lesz "élesztős" a pálinka, egyáltalán nem, ez is tapasztalat, mert eléggé kételkedő ember vagyok, így mindent kipróbálok. Az a tipikus, akinek ha azt mondják, hogy "ne fogd meg mert meleg", akkor tutira megfogja. Épp ezért mondom, hogy senki ne alapozzon arra, hogy én azt mondtam, hogy a sütőélesztőtől nem lesz "élesztős" a pálinka, próbálja ki és döntse el! Gyümölcs van minden évben, ne sajnáljátok, mert nem kell minden ember szavát szentül elhinni és tegyétek addig, míg megtehetitek, míg végérvényesen tönkre nem tesszük ezt a bolygót, s minden szem gyümölcsért meg kell majd küzdenünk a természettel.

2017. júl. 19. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nézd, nem tudhatod, hogy melyikünk az egyszerűbb, de ez igazából nem is számít. Ami számít az csak a mondanivaló.

• Szóval, cukrozás terén –is – egyetértünk. A szélsőséges cukrozás elítélendő, mert az akkor már nem pálinka, hanem inkább gyümölcsízt tartalmazó cukorcefréből készült párlat, de a 2-5% az simán elmegy.

• Nem az útszéli pálinkaversenyekről írtam, hanem mondjuk az ország legnevesebb ( nemzetközi hírű versenyeiről, Onga, Gyula, stb. Esetleg a Destillata ) A bírák pedig, elég nevesek a szakmában, sokak civilként is a pálinkafronton tevékenykednek, és/vagy elvégezték a Corvinus pálinkamester szakmérnöki képzését. Amúgy elvileg az sem számít, hogy a pálinkabíró mit tart jó pálinkának, nekik egy standardhoz kell viszonyítani. Ha nincs konszenzus az eredményről, akkor megy tovább a pálinka másik bírókhoz, és a csúcsbírálókhoz, szóval többszörösen „biztosítva van az eredmény”.

• Nem tudom Te milyen otthonfőző társaságban mozogsz, de az én környezetemben pont az ellenkezőjét tapasztalom, mit amit te leírsz. Igen is, igényesek mind a cefrekészítésre, mind a lepárlásra. Ha igényled, az ország jó nagy részén össze tudnálak hozni ilyen emberekkel. ( és most az otthonfőző kifejezésnél, én kizárólag olyanokról beszélek, akik betartják a JÖT. ide vonatkozó részét, tehát hivatalosan főznek otthon, és hivatalosan is versenyeztetik a pálinkáikat.) Ez alapján az általam ismert otthonfőzőket nyugodtan úgy képzeld el, mint valami ínyenceket.

• Hidd, el, hogy jótékony hatással bír a cukor az általam leírt mennyiségben. Ezt könnyen kipróbálhatod, ha csak magadnak és a tapasztalataidnak hiszel. Egyszer cefrézz ugyanabból a gyümölcsből kétféleképp, és tisztázd is úgy. Meglátod a cukrozott ízesebb és illatosabb is lesz, mint a cukor nélküli, mert a megemelt alkoholtartalom jobban kimossa az ízeket a gyümölcsből.

• Nagyon jó dolog a tapasztalati úton megszerzett tudás, de miért idegenkedsz egy kis tudománytól? Miért szeretnél állandóan belelépni abba a sz@rba, amibe már más is beleléptet? Ne legyél „ büszke” arra, hogy alapvető hibákat vétettél/vétesz a cefrézés és a lepárlás alatt, hanem engedd magad közelébe egy kicsit az elméletet is. A szakkönyvekben leírtak betartása pedig nem az anyagi háttéren múlik, hanem csak a munkán, a törődésen, és az odafigyelésen.

• A halálba cukrozott cefréről még egy mondat, ami a napokban történt velem. Az egyik barátom jelezte, hogy az édesapja vinné a bérfőzdébe az almacefréjét. (Februárban elején cefrézte, a hűtőházas almát.) Én felajánlottam, hogy megnézem, nehogy meglepetés érje. Az illata elég jó volt, a tetején viszont már látható volt némi pimpó rajta. pH rendben, viszont a refraktométer 15-ös BRIX fokot jelzett. Mondtam, hogy esélyes, hogy ez nem forrt ki rendesen. Akkor árulták el, hogy hordónként 17 kg. cukrot raktak bele. ( vagy csak ennyit vallottak be :) )Erről meg azt kell tudni, ha az alkoholtartalom elér egy bizonyos százalékot a cefrében akkor az élesztők szépen kimúlnak, a többi cukker meg ottmarad feldolgozottlanul.

2017. júl. 19. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!