Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Mi a különbség a vodka és a...

Mi a különbség a vodka és a rum között?

Figyelt kérdés
Ahogy olvastam ugyanabból is készülhet. Miben tér el a kettő?
2018. dec. 31. 13:07
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként az első válaszoló szerintem a "vodka ízesítésű likőrre" meg a "rum ízesítésű likőrre" gondolt. Azok készülnek finomszeszből meg aromából.
2018. dec. 31. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
78%
#10: és mit isznak az orosz matrózok? :D
2018. dec. 31. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
64%
A sör és a whisky is gabonából készül. Ezzel most végképp összezavartam a kérdezőt...
2018. dec. 31. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha már ittál volna ilyeneket, az ízkülönbség mindenképpen lejött volna. Aztán persze rum és rum között is van különbség (sőt vodka és vodka között is, de bizonyára kevesebb, elég semleges italok, bár én itt is íz alapján választok, mert igenis eltérnek abban is). Van egy Russkij Standard vodkám, mellette egy Stroh80 rum, elég nehezen téveszteném össze a kettőt, bár a gyártási technológiáról, sőt akár az alapanyagokról nem sok fogalmam van. Én csak azt tudom, hogy mire jó, milyen ízű és hogy minden diétámba remekül passzol mindkettő.
2018. dec. 31. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Phoney ***** válasza:
100%

Nem egyszerű kérdés, ezért is rossz az eddigi válaszok többsége (a többi meg nem a kérdésre válaszol :)


A vodka (törvény szerint) hígított finomszeszből áll, ami azt jelenti, hogy legalább 96%-ra (jellemzően 96,5) finomított, meghatározott tisztaságú alkohol. Az ízében mindig tisztán érezhető maga az etanol, ez adja a jellegzetes vodkaízt, ami más párlatokban általában nem jelenik meg, én a többiben pl. általában hibának tartom.

Éppen ezért bármilyen mezőgazdasági alapanyagból készülhet, de ha nem gabona vagy krumpli, akkor az EU-ban külön rá kell írni, hogy miből van. (Az oroszoknál nem tudom, szabályozzák-e az alapanyagot, de náluk valszeg csak gabona és krumpli lehet.)

A gyakorlatban a legtöbb minőségi vodka rozsból, búzából és árpából készül, az olcsók (Royal/Kalinka és attól lefelé) pedig manapság szinte mind kukoricából. A krumplivodka már csak kuriózum. Valóban készülhetne cukornádból is, de nem szokott, mindjárt visszatérek rá, hogy miért.


A rum egy szinte nevetségesen tágan szabályozott kategória, lényegében rum lehet bármilyen égetett szesz, amit cukornádmelaszból (vagy cukornádléből) pároltak le, legalább 37,5%-os, nincs ízesítve és nem finomszesz (de lehet majdnem az).

Emellett "rumként" ismerünk pár olyan italt is, ami hivatalosan nem az, és nemcsak a matróz szeszesitalról van szó. Hivatalosan NEM rum az osztrák inländerrum (bár papíron rumnak minősülő szesz az alapja), sem a „rum-verschnitt", mely utóbbinak csak 5% rumot kell tartalmaznia, és általában aroma adja az ízét.

Namost a rum és a vodka megkülönböztetése azért érdekes, mert a rumgyártásban sok a "majdnem-finomszesz", ami magában tényleg olyan, mint egy rossz vodka, és ugyanúgy is készül, szeszfinomítóban. Ezt a 95%-os ipari rumot jellemzően „rendes” rummal keverve veszed meg (pl. Bacardi), vagy „rumjellegű” fűszerekkel ízesítve, ezt hívják „spiced rumnak” (pl. Cap' Morgan), mely utóbbit nálunk szerencsére nem lehet rumként forgalmazni, már csak azért sem, mert gyakran 37,5% alá vizezik. Utóbbi elven készül az osztrák inländerrum is, de kicsit más stílusban. Mifelénk magában ritkán árulnak „ipari rumot”, de a White Morgan állítólag ilyen.


tegnapelőtt 15:10

Te vagy nagyon eltévedve, úgy kb. 15 évvel. Amúgy azt azért tudod, hogy magát a kristálycukrot is olcsóbb lenne idehurcolni a cukornádtermelő országokból, mint itt cukorrépából gyártani? Csak az EU-s védővámok akadályozzák meg, hogy a finomított cukrunk is nádcukor legyen. Szóval nyugodt lehetsz, az olcsó valódi rumot se drágább idehozni, mint kukoricaszeszből hamisítani. A jó rumot (az meg mi) pedig természetesen nem lehet aromákkal utánozni, még akkor se, ha maga Rákosi elvtárs mondta ezt.

2019. jan. 2. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!