Kezdőoldal » Ételek, italok » Nemzetek ételei, italai » Ezek mind valóban magyar...

Ezek mind valóban magyar ételek? Gulyás leves, hortobágyi palacsinta, halászlé, harcsapaprikás túróscsuszával, mákos guba.

Figyelt kérdés
Arra lennék kiváncsi, hogy ezek történelmi magyar ételek, vagy esetleg valamilyen más környező népnek is van nagyon hasonló más néven?

2023. jan. 17. 15:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Mit értesz "történelmi" alatt? Ezek legkorábban az újkorban jelentek meg.
2023. jan. 17. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Hortobágyi palacsintának ismert a története, a jelenlegi verzióját egy szakács alkotta meg.

Van sok mindennek egy csomó regionális változata, pl. a bejgli talán ma sehol nem akkora dolog, mint nálunk, de számos kontinentális európai országnak van bejgliváltozata. A zsidó és a német konyha is keveredett a kelet-európaival, és vettek át egymástól dolgokat a helyi közösségek.


[link]


[link]


Ezek érdekes források. Egyik egy régebbről fennmaradt receptjei, a másik pedig egy blog, ahol regionális ételeket reprodukál egy amerikai (nem tudom minden származású) ember.

2023. jan. 17. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyszer gulyáslevest főztem, egy kínai lány volt a vendégem, ő azt mondta, hogy ugyanilyen levest evett a nagymamájánál Kínában, csak éppen az nem volt piros.

Hasonlóak természetesen vannak, de attól még ezek, amiket felsoroltál, autentikus magyar ételek.

2023. jan. 17. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi! Azért kérdezem, mert nem akarok félrevezetni senkit…


Annak a külföldinek aki később magyar ételként hivatkozik ezekre, mert én azt mondtam neki, lehet ebből kifolyólag kínos élménye.


Ismerek olyan embereket akik mindenre hajlamosak azt mondani, hogy tradicionális magyar étel, például a palacsintára (összességében, bármilyenre) vagy a madártejre… Míg előbbit az ókori Rómában már fogyasztottak, utóbbit pedig nemzetközi szinten francia ételnek tartják.


Milyen kínos lehet mondjuk annak a szerencsétlen amerikainak, akit itt meggyőznek arról hogy a madártej az magyar és utána meg amikor francia országban jár, valami franciának mondja hogy ez magyar étel…

2023. jan. 17. 18:31
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
A töltött káposztát a szerbek is magukénak vallják, szinte teljesen úgy készül, mint a magyar, ott szárma néven ismerik. De ugyan így a lecsót is balkáni eredetűnek mondják, ott tesznek bele padlizsánt is. A pörköltünket viszont a csehek, lengyelek is főzik, ezzel még nincs is baj, de ősi cseh, meg lengyel ételnek állítják. Talán a gulyás az egyetlen amelyet tipikus magyar ételnek ismer a világ.
2023. jan. 18. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

És a halászlével mi a helyzet?

Abból is vannak máshol nagyon hasonlók?


Nekem amúgy az talán az elsőszámú kedvenc ételem.

2023. jan. 18. 21:45
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
A halász lével igazad lehet, így ahogy a magyarok főzik, sehol nem ismert. Én is nagyon szeretem, nekem a bajai a kedvenc, a tésztás.
2023. jan. 18. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a formában ahogy most ismerjük őket magyar ételek. Az hogy egy külföldről idekerült receptet gondoltak tovább a magyarok és alakítottak át saját ízlésüknek megfelelően más dolog, mert már egy új étel jött létre ezzel ami a magyar konyha jellegzetessége lett.


Pl:az ókori görögök találták fel a pizza elődjét, de az igazi mai értelemben vett pizza egyértelműen olasz.

Vagy ott az olasz-kínai vita a tészta feltalálásáról...

2023. jan. 19. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
100%
Az a baj, hogy sokan ha nemzeti ételnek neveznek valamit akkor rögtön a kizárólagossága mellett is harcba szállnak. Holott hagyományosan ezeknek az ételek nem kötődtek szorosan a nemzetekhez, tehát lényegében egy-egy étel lehet több nemzet tradicionális konyhájának is a része. A hortobágyi palacsintát leszámítva, ezeket az ételeket már pár évszázada saját szájízük a magyar és más környező népek is készítették, nyugodtan hívhatod őket hagyományos magyar ételeknek. Mákos gubát egyébként a lengyelek, szlovákok, németek is készítik. A töltött káposztát az egész Balkánon ismerik, meg Törökországban is valamikor az Oszmán érában robbanhatott be divatként. Van boszniai szerb és görög barátom is. A szerbek szármának hívják, ahogy a törökök is meg egyébként az alföldön is hagyományosan így nevezték és ők tök hasonlóan készítik. Amit a görögök csinálnak ott hasonló a koncepció, csak tök más a végeredmény ők inkább szőlőlevélbe töltik a cuccost, és másképp is fűszerezik az inkább olyan mint a török verzió. Vagy mákos bejglit is csinálnak boszniában, ők makovnjacának hívják de ott mintha szívesebben csinálnák a kalácstésztás változatban, míg itt ez a pozsonyi tésztás verzió az általános. A monarchia idején egyébként olyan szinten keveredtek a konyhák hogy elég nehéz kibogozni mi honnan ered. De a gulyást, paprikást pl. Boszniában is így hívják a magyar nevén, tök elterjedt de a magyarokhoz kötik.
2023. jan. 19. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
79%

" A monarchia idején egyébként olyan szinten keveredtek a konyhák hogy elég nehéz kibogozni mi honnan ered."


Nem a Monarchia idején, a Kárpát-medencében a honfoglalás óta, előtte meg a többi sztyeppei nép, vagy a Bizánci Birodalom volt hatással a magyar ételekre, és viszont.

Ez egy teljesen természetes folyamat, a Kárpát-medence népei az együtt éléssel hatással voltak egymásra, nem kivétel ez alól a különböző ételek elkészítése sem.

A honfoglaló magyarok még ne főztek gulyást, és a tokányba se tettek paradicsomot, mert nem volt nekik, a pirospaprika használatát tradicionálisan magyarosnak ismeri a világ, holott azt a törökökön keresztül ismertük meg, sok más élelmiszer alapanyaggal együtt, és a Kárpát-medence többi népe is használja azt, nem csak a magyar.

Van sok "gasztro náci", aki szerint egy étel csak úgy készülhet el, ahogy azt ő ismeri, vagy készíti, ha valaki attól a recepttől eltér, az már szerinte nem tud főzni, nem szabadna a konyha , bogrács közelébe engedni.

A tradicionális magyar ételek lehet, hogy csak alig 100 éve készülnek, és lehet százféle verzióban... a végeredmény számít, azt meg mindenki el tudja dönteni egy ételről, hogy ízlik-e neki.

Lehet, hogy eredetileg azt a svábok, rácok, törökök, örmények, zsidók készítették, de mára már magyar lett, ilyen-olyan variációkkal (pl halászlé, töltött káposzta, slambuc, stb)

Azokkal értek egyet, akik az ételekről nem úgy beszélnek, hogy "ezt így kell", hanem "én így készítem", "nálunk így készül"... attól lesz a magyar palacsinta magyaros, mert nem úgy készül mint a francia, vagy amerikai változatai

2023. jan. 21. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!