Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miért nem esznek olajat...

Miért nem esznek olajat semmilyen formában egyes vegán HCLF irányzatok hívei?

Figyelt kérdés

HCLF = high carb, low fat - vagyis magas szénhidrát és alacsony zsírtartalmú diéta. Tudom, hogy Dr. McDougall javaslatát követik, ám amit ott ír, az csak részben igaz. Ezek általában nagyon sok gyümölcsöt fogyasztó vegánok (nagyrészt fruitariánusok).

Tehát amikor az olajat kisajtolják az olajnövényből, akkor a keletkezett termék tényleg tömény zsírsavakból áll. Ha hideg eljárással készült az olaj, akkor nagyon sok telítetlen zsírsav van benne.

Ám itt jön a ferdítés, hiszen McDougall azt mondja, hogy a létrejött termék nem élelmiszer/tápszer, hanem maximum táplálékkiegészítő.

Nézzünk egy hasonlatot: amikor a teljes gabonaszemből lisztet/darát őrölnek, és nem szitálják ki belőle a sikért, csírát és korpát, akkor az teljes értékű táplálék marad. Amikor egy olajnövényből hideg eljárással olajat ütnek/préselnek, akkor az is teljes értékű táplálék marad, csak koncentrált formában. Lehetőleg nyersen is kell felhasználni, nyers szószokba, salátaszószokba vagy már fogyasztáshoz meghűlt kásák tetejére érdemes önteni. Kis mennyiségben, tehát max. 2 evőkanállal egy személyre és egyszerre.

Ezek a HCLF irányzatok teljesen elvetik az olajak fogyasztását, ám nem tekintik azt, hogy már a sumérok óta fogyasztunk étkezési olajakat és az emberi szervezet alkalmazkodott – a gabonákhoz hasonlóan – az emésztésükhöz, ennyiben eltér már az emésztőszervrendszerünk a genetikailag legközelebb álló (kisebb testű) emberszabású majmokétól. Ez tkp. az elmúlt 50.000 év evolúciója.

Az olajban sütés tényleg nem egészséges, és az így készített étel sokaknál gyomorégést is okoz.

Egy jól kiegyensúlyozott vegetáriánus vagy vegán étrend mindenképpen HCLF, vagy legalábbis annak kellene lennie. A test számára esszenciális zsírsavak forrása elsősorban az olajos magvak, natúr, nyers formában. Másodsorban lehet az avokádó illetve a különféle hidegen sajtolt olajak.



#vegán #növényi olajak #növényi zsírok
2019. júl. 26. 20:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
89%
Ne haragudj, hogy nem egészen a kérdésre válaszolok, de ez már az agyrém kategória.
2019. júl. 26. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

A helyzet az, hogy az egyes szélsőséges vegán irányzatok éppenséggel tökéletesen kimerítik az "agyrém" kategóriát.

Az egyik ilyen a csak nyersevőké, a másik pedig a fent is említett fruitariánusok (csak gyümölcsevők, nagyrészt persze ők is banánon élnek, mivel a nagy folyadéktartalmú gyümölcsökön nem lehetne hosszabb távon megélni). Akik voltaképpen a trópusi módon akarnának, ám itt a mérsékelt égövben táplálkozni, elfeledve, hogy a nyers zöldségek/gyümölcsök télen/kora tavasszal nem állnak korlátlanul rendelkezésre, illetve azt, hogy egy kiegyensúlyozott növényi táplálkozás a gyümölcs-gabona-zöldség "szentháromság"-ára épül. A túl sok hazai gyümölcs/bogyósgyümölcs amúgy is csak elsavasít.

A vegánok a rossz hírüket a mindenevők körében pontosan ezeknek a szélsőséges, és hosszú időn át folytatva egészségkárosodást is okoz(hat)ó étrendeknek köszönhetik.

Viszont ezeket csak egyes, utóbbi 30 évben fellépett vegán "apostol" agymenéseinek köszönhetjük (mint pl. McDougall). Éppen itt volna már az ideje, hogy ezeket megcáfoljuk és nevetségessé tegyük, mert nagyon rossz hírét keltik az egész (teljes értékű) növényi táplálkozásnak, holott az tényleg az egyedül egészséges életforma volna, ám az említett extrém szélsőségek nélkül, kiegyensúlyozott módon.

2019. júl. 26. 22:29
 3/11 anonim válasza:
75%
Miért pazarlod erre az időd?
2019. júl. 26. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Azért, mert tényleg érdekel azok véleménye, akik mindenféle komolyabb dietetikai/biokémiai ismeretek nélkül elhiszik ezeknek a vegán "apostolok"-nak az állításait, de érdekes módon ebben az esetben nem igazán vizsgálják meg az emberiség táplálkozástörténetét és olyan fundamentálisan akarnák átalakítani az egész táplálkozást, aminek úgy és abban a formában egész egyszerűen nincsen értelme.

Persze tudom, hogy hivatkoznak egyes tanulmányokra is, melyek alacsony zsírtartalmú étrenden élőket vizsgáltak meg, de itt nem erről van szó.

Nem a mennyiséget/arányokat vontam kétségbe, hanem az elvet, és nem is én tettem meg, hanem mindazok az emberek, akik a mi civilizációnkban már a sumérok óta fogyasztottak természetes módon sajtolt olajakat... és nem is volt semmi bajuk tőlük, ha emellett nem ették magukat agyon állati zsírokkal, hanem lehetőség szerint növényi alapú táplálkozást folytattak.

2019. júl. 26. 22:39
 5/11 anonim ***** válasza:
79%
Ha tényleg az érdekel, hogy egy ritka táplálkozási irányzatot követők hogyan gondolkodnak, akkor olyan helyen tedd fel a kérdést, ahol nagy valószínűséggel olvassa ilyen ember. Nem hiszem, hogy itt fogsz ilyet találni. Facebookon szinte biztos, hogy vannak ilyen nulla zsírtartalmú diétát követőknek csoportok, ahol választ kapsz a kérdésedre. Ha mindenképpen a vegánok érdekelnek, kérdezz rá egy több tízezer tagú vegán csoportban. Biztosan lesz 1-2, aki a saját szemszögéből válaszol. Itt csak az idődet pazarlod.
2019. júl. 28. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Én vegán vagyok. Amennyi ismeretem van a nyersevőkről, hogy ők úgy tudom ehetnek mindent ami vegán, de a konyhatechnikai eljárásokat kell teljesen máshogy csinálni, mint a megszokott. Például ők is esznek hüvelyeseket, csak csíráztatva. Ezen kívül annyi a lényeg, hogy 40-45 fok fölé nem melegítenek semmit. Szóval ismereteim szerint ők nem vonnak meg maguktól semmit, csak mindent kb. nyersen esznek.


A fruitariánusokról én úgy tudom, hosszú távon nem tudják tartani a diétájukat. Múltkor megnéztem erről pár videót, és úgy emlékszem, hogy bár sok pozitív hatása van kezdetben, hosszú távon nem egy működő dolog. Hát sok egymásnak ellentmondó információ van fent a neten az biztos, szóval kicsit nehéz eligazodni néha. De most rákerestem erre, és úgy látom, hogy ők is esznek olajokat, csak magvak formájában. Inkább belinkelem neked, ha érdekel:

[link]


Én őszintén látok benne valami logikát, és szoktam ezen gondolkozni. Már csak abból a megfigyelésemből adódóan is, hogy amikor elfogyasztok egy nagy tál (tényleg elég nagy tál) gyümölcssalátát, akkor utána tökjó kedvem lesz, de ez a jókedv más, nem tudom leírni (na ilyenkor nézik hülyének a vegánokat, de ez tényleg így van, legalábbis nálam). Szóval egyszerűen jól érzem magam utána, elégedettnek, de ez az állapot kicsit más, mint amikor egyszerűen belaksz valami nagyon finom kajával. És erre azért is figyeltem fel, mert sokat hallottam én is erről a gyümölcsevő vegánokról, és másoknak is ez a tapasztalata. Aztán ott van az, ezen pont tegnap gondolkoztam, hogy a gyümölcs az egyetlen táplálékunk, ami "kész van", nem kell hozzá fűszer, nem kell hő hatásnak kitenni, hogy meg tudd enni, hanem egyszerűen megmosod, és önmagában finom. A legtöbb zöldséget én nem tudnám elképzelni, hogy magában egyem, mondjuk egy kígyóuborkát hogy elrágcsáljak tévézés közben, az fura lenne. Tehát ebből adódik nekem, hogy mindent megteszünk azért, hogy az étel finom legyen számunkra, rengeteg időt töltünk el azzal, hogy főzzünk, megfelelő ízkombinációk kellenek, eljárások, stb, hogy egy vacsora elkészüljön, és finom legyen. Nincs még egy ilyen élőlény aki ennyit szarakodna az evéssel, hogy kellően jó legyen, és órák hosszat babrálna vele. Míg egy alma, egy narancs önmagában oké. Aztán a kapcsolatunk az édes ízzel is elgondolkodtató, hogy mennyire szeretjük, és sokan nem is tudnak lemondani róla. A ragadozó macskámat, vagy a mindenevő kutyámat például nem hozza lázba az édes íz. A kutya persze bármit megeszik amit adok neki, de az egy dolog. Múltkor láttam egy videón, ahogy a majmokat gyümölcsökkel etetik, mindegyik a banánt vette ki először, mert az volt a legédesebb. A gyümölcs természetes cukortartalma ráadásul semmilyen rossz hatással nincsen ránk, a kristálycukor az, a kivont cukor, ami mindenféle károkat okoz. Szóval abban a részében én hiszek, hogy azért a majmoktól származunk, és bár alkalmazkodunk mindenhez, a majmok elsősorban gyümölcsöket esznek, csak mi eljutottunk odáig, nem eszünk gyümölcsöt, de az édes ízt, ami hiányzik, bele rakjuk másba, hogy finom legyen. Gondolj csak arra, azt hiszem Kínában volt az, hogy nagyon sokáig nem volt cukor, és amikor végre eljutott hozzájuk is, mindenbe beletették, annyira ízlett nekik. Édes-savanyú leves, stb. Ennek ellenére én nem tudnám elképzelni, hogy csak gyümölcsöt egyek a nap nagy részében, azért nekem egy kicsit meredek, de látok benne logikát. Viszont hogy mennyire egészséges a gyümölcsevő étkezés, arról nem tudok véleményt alkotni.


De vannak állítólag vegán macskák is, akik teljesen egészségesek. Most ezt azért hozom fel, mert az ember azt gondolná, hogy a ragadozó nem tud megélni növényeken. Én úgy tudtam, hogy nem is tudják hasznosítani maguknak a növényi fehérjét, ellentétben a mindenevőkkel. Állítólag a természetben nem is tudna a macska megélni növényeken, viszont a teljes értékű vegán macskatáppal állítólag hosszú egészséges életet lehet biztosítani nekik. Most tudom, hogy le leszek pontozva, amikor erről beszélek, meg már eleve azért, mert vegán vagyok, de nem érdekel. Visszatérve, ilyen alapon, talán elképzelhetőnek tartom, hogy a gyümölcsevő diéta (amiben azért nem csak gyümik vannak) működhet.


De érdekes módon a ketogén diéta is működik (vonatkoztassunk el attól, hogy az egyik vegán diéta, a másik nem), pedig a ketogén diéta pont az ellenkezője a HCLF-nek (magas zsír, kevés szénhidrát). De ennek ellenére én ettől jobban ódzkodnék, mert eleve a nyálunkban szénhidrátlebontó enzimek vannak, nem véletlenül szerintem, az agyad pedig elsősorban glükózzal, azaz cukorral táplálkozik. A bevitt szénhidrátok is a szervezetedben glükózzá alakulnak, és ebből nyersz energiát. Persze a ketogén diétát elsősorban epilepsziásoknak fejlesztették ki , ennek kapcsán olvastam, hogy azért működik csak, mert a glükózon kívül az agy a keton testekkel tud még táplálkozni, amit a magas zsíradék bevitel, és alacson szénhidrát bevitel miatt kezdesz termelni, tehát anélkül nem termelnél. Szóval az én következtetésem, hogy elsősorban azért mégiscsak a glükóz, a cukor az elsődleges táplálékunk. Ezzel a HCLF-es 80/10/10-es aránnyal azért nem tudok mit kezdeni, amiből 80 szénhidrát, 10 fehérje, és 10 zsíradék, én az egész étkezésben és fogyókúrában a számolgatást utálom a legjobban, és számomra kivitelezhetetlen, hogy a kalóriákon kívül még ezeket is számoljam, bár lehet, hogy egyszer kipróbálom a móka kedvéért.

2019. aug. 8. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

"Azért, mert tényleg érdekel azok véleménye, akik mindenféle komolyabb dietetikai/biokémiai ismeretek nélkül elhiszik ezeknek a vegán "apostolok"-nak az állításait, de érdekes módon ebben az esetben nem igazán vizsgálják meg az emberiség táplálkozástörténetét"


Erre továbbra sem kaptam választ.

Holmi elfogult vegán Facebook csoportokban szintán nem kapnék, tehát ezért nem ott tettem fel a kérdést.

2020. szept. 26. 11:16
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen ember, aki ezeket a baromságokat elhiszi, az azért lett vegán, mert folyamatosan követ valamilyen divatdiétát. Aki etikai okokból lesz vegán, az nem foglalkozik ilyesmivel. Ez az ok. Valaki kitalál egy diétát, és ő követni fogja. Biztos volt már paleóstól kezdve mindenféle.
2020. dec. 23. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Ez még mindig csak egy félválasz.

A valódi válasz ott van, hogy egyes extrém vegán alapelvek tényleg értelmetlenek, mindenféle mércével és tudományos módszerekkel mérve.

Olyan dolgokat akarnak a civilizációs betegségeknek tulajdonítani, amire a bőséges hús- és állati zsírfogyasztás, a finomított szénhidrát térhódítása (fehér liszt + finomított répacukor) nagyban választ adtak már régóta, az USA-ban már a 70-es években is jelentek meg pl. a cukorfogyasztás rendkívül káros voltáról könyvek.

Sosem az olajfogyasztást kellett volna kárhoztatni, ez már tényleg a ló túlsó oldala a javából...

2020. dec. 28. 21:56
 10/11 anonim válasza:
70%
Kedves kérdező, ha tudod a valódi választ ugyan minek ez a sok rizsa?
2021. febr. 8. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!