Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegán akarok lenni hogyan...

Vegán akarok lenni hogyan kezdjem?

Figyelt kérdés

Mindig is szerettem az állatokat és kiskoromban állatvédő akartam lenni. Az állatok iránt érzett szeretetem még mindig nem változott. Már fél éve alig eszek húst, mert szó szerint nem esik jól. Emiatt kissé keveset is eszek. A párom húst-hússal enne folyton, de már szó szerint undorodom a hús látványától is.

Milyen információknak nézzek utána a vegánsággal kapcsolatban? Hol olvashatok utána, hogy hogyan kell felépíteni egy növényi étrendet? Mennyi idő alatt lehet "megtanulni" az egész vegán alap főzéstudományt? Alap fűszerek, reggelinek valók stb ilyenek is érdekelnek.

Húsevők térítő beszéde nem érdekel, vegánok véleményére vagyok kíváncsi.



2019. júl. 29. 17:28
 1/8 anonim ***** válasza:
90%

Végh Dóri youtube csatornája

Hasznos lesz:)

2019. júl. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
79%
A vegán nem csak húst, de tojást és tejterméket se fogyaszt. Szóval ez kicsit keményebb, ha a párod nem partner, akkor a kaja folyamatos konfliktus forrás lesz, arra pedig nem tudom mennyire van kedved, erőd, energiád, hogy neki külön vásárolj és főzz. Pl a növényi tejek (600-800 ft/l) elég drágák ezt se tudni mennyire tolerálja majd.
2019. júl. 29. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
60%
A profi vegan, aki nem csak divatbol csinalja az nem vesz fel pl. borbol keszult cipot, kabatot, stb. Nem vesz be olyan gyogyszert, amiben allati eredetu dolog van. Meg egy sima bor ulogarnituraba sem ul bele, vagy nem fog borkormanyt. Jol atgondoltad?
2019. júl. 29. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igen jól átgondoltam. Benne vagyok vegán csoportokban, tudom (szerintem), hogy milyen egy vegán. Gondolok itt arra, amiket írtatok, hogy pl nem vesz fel bőrből készült ruhákat vagy a gyógyszereket is megválogatja ilyen téren és hogy szó szerint minden állati eredetű élelmiszert ignorál köztük még a mézet is. A párommal nem jó már a kapcsolatom és már megbeszéltük, hogy nem leszünk már sokáig együtt. Jó viszonyba akarok elválni. Sajnos nem szereti a zöldségeket. Konkrétan semmit nem szeret, ami egészséges és a vegánokat is lenézi. A kutyámat se szereti és folyton veszekednem kell vele, hogy ha beteg a kutya vagy ha vihar van kint akkor bejöhessen. Szóval külön utakon járunk már sajnos. Tehát a párom miatt úgymond már nem aggódok.
2019. júl. 29. 18:14
 5/8 anonim ***** válasza:
74%

Elöször alaposan tájékozódj a megfelelö étrendröl, mert különben sok gondod lesz az egészségeddel.

Ha tudod, mit és mennyit kell enni a fö tápanyaagokból és össze tudsz belüle állítani megfelelö étrendet, akkor érdemes belekezdeni.

Viszont arra készülj fel, hogy ne a megszokott ételeket akard elkészíteni állatmentesen, hanem keress új recepteket, különben folyamatosan csalódni fogsz, mert az "olyan, mintha igazi lenne" nincs, a különbség nagyon észrevehetö. Ha új ételeket keresel, akkkor viszont rengeteg új és finom kaját találsz, szóval nem kell lemondani arról, hoyg jóízüen tudj enni.

2019. júl. 29. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A növényi tejek otthon fillérekből elkészíthetőek. 1 szójatej kb 100ft... de a rizs, zab, mogyoró stb sem sokkal drágább.
2019. júl. 30. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Mindegyikünk úgy kezdi, hogy rákeres az interneten, rengeteg helyen elmondják mire kell odafigyelni. És figyelj is oda ezekre az információkra, mert a jól felépített növényi étrend baromi egészséges tud ám lenni, és egyáltalán nem nehéz összehozni, de ha kisiklik a dolog, akkor bizony nem fogod magad olyan jól érezni.


Nézz utána a magas fehérjetartalmú növényi alapanyagoknak, és fontos, hogy ezeket variáld. Összesen 22, az emberek számára létfontosságú (fehérjeépítő) aminosav van, ebből 9 esszenciális, tehát nem tudja a szervezet előállítani. A húsban megvan mind a 9, de a növényekben általában nincs, (kivéve a quinoa, amiben a legtöbb benne van)ezért fontos hogy variálva edd ezeket. De nem hiszem persze hogy lenne olyan ember, aki mondjuk csak lencsét akarna enni.


A másik fontos dolog, hogy tájékozódj, a vasat miből tudod pótolni. Az lényeges szerintem, hogy a C vitamin segíti a vas felszívódását, és akkor persze nem árt ha tudod miben van sok C vitamin. Sok vas van a hüvelyesekben is, és a zöld levelesekben is, a vasról mindenkinek a spenót jut az eszébe szerintem. És én itt voltam úgy, hogy mindig is utáltam a spenót főzeléket, de itt jön egy lényeges pont szerintem, hogy az internetnek hála, a rengeteg vegán videobloggernek köszönhetően megtanultam, milyen változatos formában lehet beiktatni az étkezésembe a bébispenótot, de a fagyasztottat is el tudom készíteni úgy, hogy finom legyen még nekem is. Nő vagyok, nekem fokozottan oda kell figyelnem a vasra, ennek ellenére nem vagyok vashiányos, pedig kb. ha kéthetente eszem spenótos ételt, máshonnan is rengeteg vashoz jutok. Az elején amúgy szerintem ezen végig kell menni, mármint elengedhetetlen, hogy ne tanuljál meg új recepteket, új ötleteket, biztosan meg fogod ismerni az indiai ételeket, amik isteni finomak, és nagyon változatos étkezést biztosítanak, pl. ha eddig utáltad a magyar sárgaborsó főzeléket, akkor kóstold meg az indiai sárgaborsó curry-t, garantálom, hogy leesik az állad. Zárójelben jegyezném meg, hogy a vegánná válásom óta döbbentem rá, hogy az eddig egekig magasztalt magyar konyha milyen szegényesnek és fantáziátlannak tűnik, mióta megismertem más nemzetek receptjeit.


B12 vitamin. Ez az egyetlen, amit nem tudunk a növényi táplálkozással bejuttatni. A természetben a talajban lévő mikroorganizmusok termelik, tehát a pl. a fűevő állatok könnyen hozzájutnak, így bekerül a táplálékláncba. A nagyüzemi állattartásnál viszont ők is injekció formájában kapják a laboratóriumi körülmények között előállított b12-t, nekünk vegánoknak meg tabletta formájában kell bevenni. Én patikában veszem, szopogató tabletta, amit azért is választottam, mert állítólag ilyen formában szívódik fel a legkönnyebben. Fontos, hogy ha vitamint választasz, az ne legyen zselés kapszulában, mert az nem vegán. Most egy éve vagyok vegán, és nem figyeltem oda a b12 pótlásra, csak elvétve, meg is lett a következménye, úgy a kilencedik hónapban jelentkeztek a tünetek, nagyon fáradtnak éreztem magam, és egyszerűen nem fogott az agyam. Akkor kapcsoltam, és rohantam a patikába, a második nap után jobban éreztem magam, azóta minden nap, vagy minden másnap beszedek egy szemet, és nincsen semmi bajom.


Szóval szerintem úgy vágjál bele, hogy rendesen utánanézel mindennek. Nem fogok linkelni, tényleg rengeteg minden van, és nálam is az első hónapok erről szóltak, hogy fel kellett fedeznem mindent, sajnos ez egy ilyen, sokkal tudatosabban kell hozzáállnunk az étkezéshez, változatosan kell enni: hüvelyesek, zöldségek, gyümölcsök, gabonák, olajos magvak.

Amilyen ételeket kifejezetten ajánlok:

Humusz (igazi vitaminbomba, és nagyon gyorsan el lehet készíteni)

Curry-k, szinte mindenből lehet készíteni, úgy mint nálunk a pörköltöt, és igazi ízorgia, fantasztikus, és szerintem olcsó

Házi pesto (mindenféle zöld levelesből el lehet készíteni, kenheted kenyérre, adhatod tésztához, vagy salátához, és kb 3 perc alatt megvan, a lényege, hogy zöld levelest valamilyen maggal, kevés olíva olajjal összeturmixolsz, nem kell ragaszkodni az eredeti recepthez (a vegán konyha ezért is ad amúgy hihetetlen szabadságot a közhiedelemmel ellentétben, csak kicsit bele kell mélyedni)

Zabkása szerintem zseniális reggelire, gyümölcsökkel feldobva

Turmixok, zöldturmix, gyümölcsturmix, baromi egyszerű módja az egészséges táplálkozásnak, és hamar megvan, reggeli zabkása mellé ajánlom

Chia mag, lenmag, ami nagyon fontos az omega3 miatt, és vízbe áztatva egy zselés anyagot enged ki magából, amivel főzésnél kiválthatod a tojást. Adhatod zabkásához, turmixhoz, bármilyen ételre rászórhatod, egyébként napi 1 kanál elég belőle

Sörélesztő pehely a sajt ízhez kell, ha hiányzik neked a sajt, úgy tudom tele van b vitaminnal is. Ha sajt ízt szeretnél rengeteg vegán recept van erre is

Zöldségfasírtok, lencsefasírt, stb, szerintem fontos megtanulni hogyan kell készíteni, fontos, hogy ne nagyon akard olajban sütni, inkább sütőben, mert könnyen szétesik, én sokat kísérleteztem. Ez mehet szendvicsbe, főzelék mellé, hamburgerbe, saláta mellé, buddha tálba

Buddha tál: hát erre keress rá(!), nagyon ajánlom, ha csak össze akarsz dobni valamit abból, ami otthon van.

Vegán margarin helyett sokszor mogyoróvajat, vagy tökmagkrémet használok, minden szendvicset feldob, de a tahini se rossz (szezámmagkrém), ezeket magamnak csinálom, mert olcsóbb, és jó módja annak, hogy hozzáadjuk az étrendünkhöz az olajos magvakat...

Méz helyett vehetsz agave szirupot, tökéletesen helyettesíti

Panírozás helyett van a palacsintatészta szerű, általában csicseriborsó lisztből készített bunda, erre is nagyon sok megoldás van. Csicseriborsó lisztet (drága) ki lehet váltani, sárgaborsó liszttel, én még nem csináltam, de állítólag annyi, hogy ledarálod a sárgaborsót.


Mondanám, hogy érdemes beinvesztálni egy jó minőségű aprítógépbe, turmixgépbe, soha nem használtam ennyit ezeket a gépeket mielőtt vegán voltam, de egy rossz minőségű géppel csak bajlódik az ember hosszú távon.


Növényi tejeket magamnak készítettem eddig, de mióta a Lidl-ben 3-400 Ft-ért lehet kapni, azóta azt veszem, mert nekem annyi belefér, amennyit fogyasztok belőle.


Általában angol nyelven keresek recepteket, de a magyarok közül ajánlanám Stöhr Grétát, vagy Steiner Kristófot, jó receptjeik vannak.


Kozmetikumokkal kapcsolatban én nem vagyok nagy igényű, a DM saját márkás Balea vegán termékeit használom, minden Dm-ben ki van írva az ár mellé, hogy melyik a vegán. Párom elég érzékeny fogú, nála nem vált be a vegán fogkrém, de mióta a Rossmann-ban találtunk Dr. Organic vegán fogkrémet, azóta ő is vegán fogkrémet használ.


Nem vegán ruhaanyagok: gyapjú, bőr, szőrme, selyem, enyves ragasztott cipő.


E-számok - élelmiszer-adalékanyagok kódjai : ezzel az van, hogy nincs mindig kiírva az "e-szám", mióta sokan bizalmatlanok lettek miatta, hanem kiírják a teljes nevét, pl.: E471 az a zsírsavak mono- és digliceridjei, utána kell nézni minden ilyen adalékanyagnak, ami 3 csoportba osztható vegán szempontból: Vegán, nem vegán, és amiről nem lehet tudni hogy vegán-e vagy sem. Ilyen az E471 is többek között, a zsírsavak mono- és digliceridjei, amit pont ezért hoztam fel, lehet mindkettő eredetű, ezért 50% az esély, hogy vegán, szóval egy vegán nem veszi meg azt, amiben benne van, sajnos nagyon sok mindenben benne van, de ez is olyan, hogy egyszer utánanézel pl. melyik pékáruban nincsen, és onnantól már tudod mit kell választanod. Van erre egy wikipédia oldal, de vásárlásnál én egy appot használok "Vegan or not" a neve, ennek a hátránya, hogy angol nyelven vannak az adalékanyagok, de ha csak az e-szám van a terméken, akkor hasznos, egyébként sajnos rá kell gugliznom a szupermarket kellős közepén.


Remélem tudtam segíteni, ha valami nem tiszta, vagy BÁRMI felmerül benned, bátran írjál rám, nagyon szívesen segítek, amiben tudok.


Amúgy tényleg nem kell megijedni, nem nehéz az egész, nem lemondás vegánnak lenni, csak meg kell tanulni máshogyan élni, vegánnak lenni nagyon felszabadító érzés, én imádok vegán lenni, a legjobb dolog, ami velem történhetett. Harmadik napja voltam vegán, amikor elmúlt a kóros fáradtságom, és újra egészségesen éreztem magam, és a b12 mellésiklásomat leszámítva, visszakaptam a szellemi-, és testi frissességemet.


Ha mégis ajánlanom kéne egy oldalt, akkor az a [link]

remek kiindulópont.

2019. aug. 8. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Húha utolsó válaszoló nagyon hasznos amit írtál. Köszönöm szépen! :)
2019. szept. 29. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!