Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » "Biztonságos" helyről lehet...

"Biztonságos" helyről lehet tejterméket szerezni?

Figyelt kérdés
Mármint nem nagyüzemre gondolok hanem ahol tényleg normálisan tartják az állatokat. Tegnap nézegetem képeket és videókat a nagyüzemi tejtermelésről (nem kellet volna...) Már elég régóta gondolkodtam arról, hogy leszokok a húsról és tegnap lett elegem. Csak annyi változott, hogy most már nem az sem mindegy hogy honnan származik a tejtermék. Mert oké ebédre még tudok mit enni de mondjuk vacsorára inkább szerettek pirítóst enni eddig szalonnával de most már inkább tojással (vidéken lakunk és szerencsére levágás nélkül csak a tojás miatt tartunk baromfit) vagy hagymával de hát ugye a pirítóshoz kell vaj... Vagy mondjuk a csokoládé. Arról nem hiszem, hogy le kellene mondani a vegaságom miatt. Vagy néha egy finom kis sütemény is jó lenne csak ugye abba is kel tejtermék. Mert pl fagyiból van vizes is szóval ott még könnyű is kiszúrni amelyik normálisan fogyasztható. Tudom, hogy vannak növényi alapú tejtermékek de gondolom, hogy azok annyiba is kerülnek... Kedves vegák kérlek adjatok tippeket, hogy ha ti esetleg nem fogyasztotok tejterméket akkor mit szoktatok helyette fogyasztani.
2015. dec. 1. 12:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
helyi tehetnészetből
2015. dec. 1. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
68%

Most nem akarok szemét lenni, de mindegy hogyan tartják az állatokat, a tejet akkor is a borjú elől veszed el. A tehenészetekben azonnal különválasztják az anyjuktól őket, úgy nőnek fel. Már ha felnőnek. Sokat csak simán beledarálnak a szalámiba (ált. bikaborjakat).


Régen úgy volt, hogy akkor ott addig nem volt fejés, amíg a borjúnak tej kellett. Szóval a borjú az anyjával maradhatott. Addig másik tehenet fejtek.


Szerintem ha akarsz, akkor inkább háztól vegyél tejet. Ha még van ilyen a környezetedben.

2015. dec. 1. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Piacon vásárolj a termelőtől = az egészen biztos állatorvos által bevizsgált, egészséges tehén teje.


És akkor abban is biztos lehetsz, hogy nem a kisborjú elől iszod el a tejet, mert amikor tejelő kisborjú van, a gazda nem veszi el a tehéntől tejet!!!

2015. dec. 1. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

3as vagyok!

Bocsi nem tejelő kisborjú, hanem tejet szopó kisborjú :))

2015. dec. 1. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
70%

Jó kérdés és gratula, hogy eljutottál odáig, hogy OK, hogy nem eszel húst, de a tejtermékekhez is állatokat tartanak nagyüzemekben...

Sima és termelői piacon lehet kapni házi tejterméket, egyes falvakban néha van házi tej árusítás a főtéren meg ilyenek, de amikor Budán laktam, akkor kisboltban is kaptam házi tejet a lakótelepen, előtte majdnem falun (falusias friss város volt) a pékségben volt házi tej, valamint a boltban is 5%-os zsírtartalmú nyers tej... Vannak lehetőségek, körül kell nézni, meg kell kérdezni.

Személy szerint minimális sajtot eszem csak, plusz vajat, más tejterméket nem s ezek nélkül is meg tudnék lenni, csak a vaj túl finom és hasznos :P No igen, pirítós (kenyeret nem eszem, de anélkül meg tudom oldani, vaj nélkül nehéz lenne).

Tojással és magtejekkel sokszor helyettesíthetők a tejtermékek. Utóbbiak házilag nem nagyon drágák, ha nem pl. mandulatejre vágysz. Én kókusz- és máktejet iszom, illetve tojástejet, mert nem tudnám elhasználni a sok maradék kókuszt s mákot :) Vannak rá receptjeim, de akkor sem.

A csoki egyszerű, nem igazi csokit, mert nincs kakaóvajam, de nekem elég jót készítek házilag, teljesen növényi. Sütibe végképp nem kell tejtermék, miért kellene? :D Még tojás nélkül is lehet, bár ez nekem már nem vonzó irány. De pl. a piskótába eleve nem kell tejtermék, hagyományosan sem.

Fagyit pont nem ennék vizesen, kókusztejjel annál inkább ;) De tojásból is lehet jégkrémet készíteni (én szinte mindent tojásból csinálok :D étkezésem alapja), gondolom, avokádóval is lehet operálni, rengeteg lehetőség van.


S persze... Simán ki lehet hagyni az egész kérdéskört, a pótlékokkal együtt. Nekem a kókusztej apró luxus és néha jól jön, de semmi nincs abból, ha nem használom. Eszem tojást, zöldséget, olajos magvakat és kész. Normál vegáknál (én igazából nem vagyok az, csak közel állok hozzá, a legtöbb napom vega, jópár évig voltam vega és lehet, hogy leszek is még) bejön egy csomó egyéb növény is... Én ketogén diétán vagyok, nálam a szénhidrátosak kiesnek, de így is meglennék tejtermék nélkül.

A napokban a magtejfölökkel szórakoztam kicsit (az volt az utolsó tejtermék az elhagyottak között, kedveltem). Semmi nem hasonlít a tejfölre, de ez nem lep meg :) De a tejföl szerepét azért betöltheti más. Sajna én igen árérzékeny vagyok és nem szeretem a napraforgót... Fűszerezve azért összehoztam valamit, de nem elég selymes. A totu (tojástúró) pedig nekem sose lesz krémes házilag (a totukrém is egy tejfölpótlék, de van, aki tojássárgáját használ tejtermék helyett mindenre, főleg tejfölként. nyilván teljesen más a kettő, de itt a szerepről van szó). No mindegy, nekem igazából nem kell tejföl, csak néha kísérletezgetek :)

Ha már említettem a totut, azt ugye túróként használják. Egyesek szerint az hasonlít a túróra (persze a lelkes bloggerek szerint pont ugyanolyan és a gyerekek is azt mondják), szerintem nem. Igaz, rég ettem túrót, de több évtizedes emlékeim alapján is tökmás. Kókuszból sokkal túrósabb valamit kreálok, ami szerencsére még mindig nem olyan, nem akarok túrót, de a szerepkör betöltése azért vonzó. Még ha évek óta nem is csináltam olyat. Azt hiszem, darált kókuszreszelék, kókuszzsír, citrom, mazsola, opcionális tojássárgája a túrótöltelékem pl. palacsintába.

Persze ízlések és pofonok. Sokszor vagyunk úgy, mi nem "normális" étrendűek, akik azért néha be akarnak tölteni egy régi szerepkört, hogy mások receptjei nem jönnek be, át kell alakítanunk vagy a semmiből kitalálnunk egy számunkra alkalmasabbat. De mások tapasztalatai kiindulásnak jók.

Nekem a tejszínhab az, amit sosem tudtam pótolni, bár láttam rá recepteket. De tejszínhab nélkül is megvan az ember.

2015. dec. 1. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Bio, fairtrade minősítésű terméket vásárolj! Lehetőleg ne magyart, hanem olyan országét, ahol szigorúak az előírások - osztrák, német, svájci, skandináv pl.
2015. dec. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
26%

Fogalmam nincs milyen videót láttál, de el tudom képzelni. Az ilyen videók, mindig kikerülnek ha valahol megtörténik, (aztán szépen be is be is záratják!). Alá mondhatja bárki, hogy jaj ez megy az egész világon, ez azonban nem igaz. Hálistennek az egész EU ban elég komoly állatjóléti törvények vannak, amire bizony-bizony pont a multik figyelnek a legjobban, mivel ők tudnak a legnagyobbat bukni ezen az egészen!

Ellenben a kistermelőkkel! Nem elijeszteni akarlak, csak annyit akarok mondani, hogy a bolti tejben biztos lehetsz (amennyiben nem a balkánról hozzák), hogy normálisan tartott állatoktól kapott tejet veszel magadhoz. Ellenben a kistermelőtől lehet, hogy szeretgetett babusgatott aranyos tehénkéktől van, akiknek még a tart a laktációs ideje és a borjúja már tud nélkülözni anyatejcsit, de az is lehet hogy épp ennek az ellentéte. Nem nagyon tudják és nem is akarják őket ellenőrözni, mivel kicsi a piaca.


Hidd el élelmiszeriparban dolgozom több éve és javaslom ne vond meg magadtól a ilyen videók miatt a tejtermékeket! Sőt általában, mindenféle rosszhírű hírt, videót ne vegyél komolyan az interneten, ami nem megbízható forrásból származik. Volt egyáltalán forrás megjelölve a videónál?


A vegetáriánusokkal nincs problémám egyáltalán én sem vagyok nagy húsevő. Kb. csak halat eszek rügyekkel. De a tejtermékekről nem mondanék le, többekközt az élettani hatásai miatt sem. Esszenciális állati zsírsavakat, fehérjéket tartalmaz, amivel konkrétan ki tudod váltani a hús nélküli élet után maradt hiányt amire a szervezetednek mindenképp szüksége van! Lehet itt helyettesítgetni, más növényi származékokkal, azonban sok időd, energiád, pénzed rá fog menni az egészre.

2015. dec. 4. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
31%

Már bocsi én nem vagyok dietetikus,de szerintem elég egyértelmű hogy egy egészséges ember szervezetének nincsen szüksége semmilyen anyatejre, csak a saját anyukajaera babakorában.

A tehentej a borjaknak van és pont. Nem csoda hogy annyi ember laktozerzekeny

2015. dec. 4. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A laktózérzékenység (tejcukor érzékenység) megint teljesen más téma. Ez egy genetikai örökség, ami emberrasszok közt tök változó arányban fordul elő. Tehát semmi köze nincs a túlzott tejfogyasztáshoz :D


Fehér embernél ritka, mivel az évezredek alatt az őseink tejelő állattartással foglalkoztak. Fiatalkorban egyébként mindenki meg tudja emészteni a tejet, mivel ekkor még mindenki szervezete dögivel tele van laktázzal.

Élettanilag pont nem a laktóz miatt iszik az ember tejet.

2015. dec. 4. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
27%

miért issza az ember egy másik faj anyatejét?

és miért pont a tehenekét (vagy a kecskékét)?

tényleg nem tudom

2015. dec. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!