Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Érdemes külön odafigyelni a...

Érdemes külön odafigyelni a fehérjebevitelemre (aminosav-komplettálás? ), ha csak tojást és tejtermékekből csak sajtot fogyasztok?

Figyelt kérdés

Minden más tejterméket növényi alternatívával helyettesítek, pl. szója vagy chia joghurt,puding, növényi tejszín, mandula- és mogyorótej, stb.


Vagy ez még elég mennyiség ahhoz,hogy ne kelljen komplettálnom?


Naponta 1 tojást és 2 szelet sajtot eszek kb.



2016. ápr. 24. 11:26
 1/10 anonim ***** válasza:
17%
Ez nagyon kevés fehérje 1 napra. Legalább 4x ennyit kellene bevinned. 1 tojás és 2 szelet sajt körülbelül 8-9 gramm fehérje. Egy átlag ember körülbelül 40-50 grammot visz be naponta.
2016. ápr. 24. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Tudtommal nem csak ezekben van fehérje, hanem a leírt növényi termékekben is, valamint a zöldségekben, hüvelyesekben, gabonákban is. Nyilván nem ennyit eszek egy nap, de ennyi konkrétan, ami "komplett" fehérje.

Arra voltam kíváncsi, hogy ez elegendő-e a komplett fehérjék fedezésére, vagy érdemes-e a komplettáláson gondolkodnom.


Tehát fedezi-e ez + egy változatos zöldséges étrend azt a 10-40mg szükséget az esszenciális aminosavakból, amire fajtánként szükség van? PL. hisztidinből csak 10mg, lizinből 30 mg kellene, és így tovább.

2016. ápr. 24. 12:03
 3/10 anonim ***** válasza:
62%
Ne haragudj, nem volt elég egyértelmű a kérdésed. Ha nem sportolsz semmit, felesleges ennyire számolgatni, mivel nem hasznosítja a szervezeted mindet. Inkább arra törekednék, hogy naponta legyen meg legalább a 40g fehérje.
2016. ápr. 24. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszi, ebben biztos vagyok.


Ne haragudj, de úgy gondoltam a komplettálásnál egyértelmű mire gondolok (teljesen vegán étrendnél szükséges az aminosav-komplettálás).


Napi 2 deci magtej + 1 teljes kiőrlésű zsemle további 10-12 g fehérje, így úgy gondolom, hogy a napi 40 g a teljes étkezésemmel biztosan megvan.


Csak az aminosav-összetétel miatt aggódtam, de akkor ezekszerint felesleges.

2016. ápr. 24. 12:11
 5/10 anonim ***** válasza:
Szia! Tudtommal a komplettálásnak nem szükséges egy étkezésen belül lennie, ha a szükséges aminosavakat egy napon belül beviszed, akkor az már megfelelő. Tehát pl a lencse barna rizzsel komplett étel, de úgy is megfelel, ha a rizst ebédre eszed, a lencsét meg vacsorára. Ezzel a kitétellel, ha változatos növényi alapanyagokat fogyasztasz (és eleget), és ebben heti rendszerességel van többféle hüvelyes és teljes (kiőrlésű) gabona, tehát nem " junkfood"-ra építesz, nagyon nehéz nem összeszedni a szükséges mennyiségű és minőségű fehérjét. Én a helyedben nem adódnék.
2016. ápr. 24. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszi a hasznos válaszokat mindenkinek!


HEtente 1x legalább van teljes kiőrlésű tészta, barna rizs vagy vadrizs, valamilyen hüvelyes, illetve egyéb gabonaféle (quinoa,csicseriborsó,kuszkusz,gersli,stb. éppen mi).


Naponta mindig legalább 2-3 féle zöldséget és 1-2 féle gyümölcsöt is fogyasztok.

2016. ápr. 24. 14:45
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha naponta eszel hüvelyest és gabonát, az OK. Ha nem, akkor jobban utána kell nézni, ezt így ennyiből nem tudjuk megmondani.

Az segít, hogy eszel komplett állati fehérjét, de az nagyon kevés nálad (én kevesebb sajtot eszem, de több tojást, másmilyet én sem, de az én napi 8 tojásommal nem kell aggódnom a fehérje miatt. hamarosan tartok növényi étrendű időszakot, az lesz az érdekes, viszont rövid lesz. attól még odafigyelek, mert feltétlenül be akarom vinni a kb. napi 70-90g fehérjémet megfelelő összetételben, s gabonát nemigen fogok enni. de a hüvelyesekben alacsony szinten levő aminosavak más növényekben jobban állnak, ha jól tudom, gabona nélkül is megy a komplettálás. na ennek kell utánanézni. csodákat zengenek a kender aminosacprofiljáról is, de nekem csak kenderlisztre telik, abból pedig nem tudok sokat enni).


Te azért elég sok fehérjetartalmú növényt eszel, változatosan, ha az ételmennyiség sem nagyon kicsi, akkor ez az állatiakkal együtt már klasszisokkal jobb, mint egy nemtörődöm vegán étrendje (azt azért veszélyes ész nélkül csinálni, még ha odafigyeléssel nem is olyan nehéz), persze nagyon helyes, hogy semmit nem bízol a véletlenre, s nem hiszel az igen minimális fehérjeszükségletben (olyan számokat olvastam már életemben, hogy az alapján vegánnak kéne állnom s még a zöldségeket is óvatosan kéne ennem, nehogy túl sok fehérjét vigyek be, ez nyilván butaság).

Persze a fehérjeigény kicsit szór, aktívabb, izmosabb, nagyobb embernek pl. több kell, bizonyos étrendeknél is más az igény... Csak mert megvan a nitrogénegyensúly biztosításához szükséges minimum, még nem biztos, hogy eleget visz be az ember, főleg, ha pl. szálkásít és izmot épít egyszerre, a kezdő effektust kihasználva...

2016. ápr. 24. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi a hasznos és részletes választ neked is. 55 kilós nő vagyok (ez a súlyom 15 éve, szóval alaphelyzet), feltételezem nincs túl magas fehérjeigényem.


Viszont mivel nemrégiben tettem le a fent említett állati táplálékokról, felvetődött bennem a kérdés.


Hüvelyeseket inkább 2 naponta, de gabonát naponta fogyasztok. Lehet, hogy ezen változtatni kellene, és azt is naponta enni? Csak sajnos nem minden nap van hozzá kedvem.

2016. ápr. 24. 20:29
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Én 64 kilós nő vagyok, de ebből nem kevés a háj, s a speckó étrendem miatt kell nekem mindössze 90g fehérje, aktív napokon, egyes források szerint :) Ez nekem jól hangzik, amúgysem tetszene ennél jóval kevesebbet ennem, így is visszafogom magam kissé.

Amit írsz, az nekem egész jól hangzik, ennyire már nem vagyok benne a dolgokban, hogy tudjam, megfelelő-e így, főleg, hogy mennyiségeket sem tudok, de szerintem már sokaknál jobban fogsz állni így. Én utánanéznék, hogy miben van viszonylag sok lizin, mintha az lenne az, ami a hüvelyesekben sok van, a gabonákban pedig kevés, viszont ami a hüvelyesekben kevés, az a gabonákban elég sok... Amúgy azt olvastam egyszer s lehet benne valami, ha nem is tuti, hogy ha a fehérje és külön a lizin megvan, akkor elég kicsi az esély rá, hogy gond legyen az esszenciális aminosavak bevitelével... De ha aggódsz, nézz táblázatokat, én is ezt fogom tenni, ha felmerülnek bennem ilyesmik, de ez már kicsit macerásnak tűnik nekem.

2016. ápr. 24. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Lizint pont szedek külön tablettaformában - ajakherpesz gyakori kiújulása ellen ajánlotta nekem az orvos. Kombinált tabletta, a napi lizin+c vitaminszükségletet fedezi.
2016. ápr. 25. 17:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!