Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Most akkor a szójatej jó a...

Most akkor a szójatej jó a szervezetünknek vagy nem?

Figyelt kérdés

2019. jún. 4. 15:46
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
66%

Szójáról szóló kutatások:


Fitoösztrogének és betegségek:

[link]


Fitoösztrogének és szívbetegség:

[link]


Fitoösztrogének és vesebetegség:

[link]


Magas szójatartalmú diéta 59%-kal csökkenti a mellrák kockázatát:

[link]


A szója 13%-kal csökkenti az LDL koleszterin szintet:

[link]


Szója és férfi hormonok:

[link]


Meta-analízis, amiben férfiak szóját és koncentrált(!) fitoösztogént fogyasztottak:

[link]


A férfiak 30-50%-ának egyébként is "nőhet a melle":

[link]


Különböző ételek fitoösztrogén tartalma:

[link]


220 nő, több mint két éven keresztüli szójafogyasztásának eredényei:

[link]


Meta-analízis 47 szójáról szóló kutatásról, nincs változás az ösztrogén szintben:

[link]


A szója értékelése férfiak számára (tökéletesen megfelelő):

[link]



Most az én kérdésem:


Nem-vegánok, hogy lehet az, hogy mindegy, hogy milyen téma jön fel, mi kutatásokkal alá tudjuk támasztani az érveinket, míg ti városi legendákkal meg "a haverom unokaöccse gyerekének a fiának is megnőtt a melle/nagyon beteg lett/etc." típusú hülyeségekkel tudtok csak vagdalózni, aztán mikor valaki bedobja a kutatásokat, azonnal szétszéledtek (kivéve persze, mikor el se tudjátok olvasni a kutatásokat)?

2019. jún. 4. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 nemaRendőrség ***** válasza:
68%

De ne, a szója megöli a spermatermelést:

[link]

2019. jún. 5. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
3%
Ha patkány vagy tuti, mert a kísérlet patkányokról szólt!
2019. jún. 5. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
55%

Emberek és állatok körében végzett kutatások egyaránt kimutatták, hogy a szójában található izoflavon szervezetre gyakorolt hatása jelentős, hiszen erősen megemeli az ösztrogénszintet. A szója mellett érvelők azt állítják, hogy a növényi ösztrogének „biztonságosabbak", mivel természetes eredetűek, ez azonban így nem igaz. A véráram magas ösztrogénszintje kockázati tényező a rák szempontjából - és ebben az esetben teljesen mindegy, mi az ösztrogén forrása.



[link]

2019. jún. 5. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
23%

1. Ez nem kutatás, hanem egy cikk. Ilyet barki tud irni, bármilyen tudományos bizonyíték nélkül.

2. Tehéntej en VALÓDI ÖSZTROGÉN van, ez az ami megemeli a hormon szintet és rákhoz vezet, nem a szója.

2019. jún. 5. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
90%

11-es: nem valószínű, hogy bárki is végigolvassa az általad belinkelt forrásokat, kinek van ennyi ideje?

Én azért megpróbáltam átfutni őket (ez se kevés időbe telt, de most éppen ráérek). 15-ös válaszban írtakra reflektálnék, ezek sem mind kutatások, ráadásul nem mindegyik elfogulatlan :)

Szóval ezeket linkelted be:

1. kommentár, csak 1. oldal látható

2. vezércikk

3. áttekintés (review)

4. Kínai nőkön végzett vizsgálat. „inverse association between soy food intake and breast cancer risk was found in 6 of the 8 studies conducted in Asian women but in only 1 of the 11 studies conducted in white women.” (én nem vagyok kínai)

5. Meta-analízis rövid kivonata, részben egy szójafehérjét gyártó cég szponzorálta, amelynek az egyik kutató a tanácsadója.

6. Japán férfiakon végzett vizsgálat (én nem vagyok japán).

7. Meta-analízis, egyik kutató a vegetáriánus étrendet propagáló Loma Linda Egyetemen dolgozik - ugyanaz, mint aki a 12. alattit írta.

8. nem jó a link

9. access denied, így nem tudtam megnézni (ja, más ételekben is van fitoösztrogén, és?)

10. 2 éves intervenciós vizsgálat, a nők hormonszintjeit és menstruáció hosszát vizsgálta. A konklúziót és a Discussion-t elolvasva nem láttam semmi érdekeset, nem találtak semmi egyértelmű összefüggést, további vizsgálatokat tartanak szükségesnek.

11. Meta-analízis, nők hormonszintjeit vizsgálta. Érdekesség: a szóját fogyasztó csoportoknál szignifikánsan többen jelentettek emésztési problémákat. Részben a Soy Nutrition Institute szponzorálta, amelynek az egyik kutató a tanácsadója, ő szójatermékeket gyártó cégeknek is dolgozik.

12. Ugyanezen kutató írása (korábbi kutatások áttekintése). „M.M. regularly consults for companies that manufacture and/or sell soyfoods and/or isoflavone supplements, and he is the executive director of the Soy Nutrition Institute, a science-based organization that is funded in part by the soy industry and the United Soybean Board.”

A véleményem:

1. Fitoösztrogének nem csak a szójában vannak, az, hogy a szója egészséges vagy nem, nem csak a benne lévő fitoösztrogének kérdése. Ezért az első 3 forrás nem igazán releváns.

2. A hagyományosan sok szóját fogyasztó ázsiai népek vizsgálata nem mérvadó az európai népességre nézve (genetikai, táplálkozási és életmódbeli különbségek miatt).

Amúgy rengeteg kutatást végeztek már a szójával kapcsolatban, lehet találni olyat, ami a kedvező hatásairól szól, és olyat is, ami a káros hatásairól. Összességében nézve elég kusza a kép. Én a magam részéről nem szívesen eszek olyan ételt, ami egyes betegségek kockázatát talán csökkenti, de okoz helyettük másokat, megterheli az emésztést és belekavarhat a hormonháztartásba.

Egy kiegyensúlyozott összefoglaló a fitoösztrogénekről és a szójáról (pro és kontra érvekkel, nem elfogult kutatótól):

[link]

Szója és más fehérjék hatása a bélflórára patkányoknál:

[link]

Mielőtt még belekötnél, hogy patkánykísérlet, ezért emberekre nem vonatkozik:

"Rats and humans had similar gut bacterial communities, and thus rats are used as models to study the linkage between dietary proteins and gut microbiota."

2019. jún. 6. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

"De ha a hormonkezelt antibiotikumos állat megeszik 10 kilo permetezett GMO szóját 1 kilo hús előállításához azzal minden ok :Ddd"

Ez is egy érvelési hiba. Attól még, hogy valaki nem vegán (vagy jelen esetben: nem eszik szóját), még nem muszáj neki ilyen (vagy bármilyen) húst ennie. És nem, nem OK, hogy sok állatot ilyennel etetnek.

2019. jún. 7. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

#15: Hogy jön ide a tej? A kérdés a szójára vonatkozott, nem a többi élelmiszerre. (Attól, hogy a szójánál vannak egészségtelenebb ételek, még nem lesz a szója egészséges.)

#19: A patkány valóban rágcsáló, emellett mindenevő, akárcsak az ember. A kísérletben a szójának nem a patkányokra, hanem a bélbaktériumokra gyakorolt hatását vizsgálták.

2019. jún. 8. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 nemaRendőrség ***** válasza:
60%

Én laktózérzékeny vagyok, barátnőm nem, macskám igen. Attól hogy (az ember) barátnőmnek nem lesz baja valamitől ami tejes, még nekem és a macskámnak lehet.


Az ázsiaiak az évezredek során annyit ették azt a sart, hogy negatív hatásuk nem jelenik meg(leszámítva a már említett másodlagos negatív jelleg hiányát, a tényt hogy japánban az átlagos első szeretkezés 30 éves korban történik, vagy a tényt hogy halomra ölik magukat)


Négereknek is szükségük van k vitaminra ha kijönnek afrikából, mert ők ott élnek, annyi napra van szükségük

2019. jún. 8. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
77%

Én csak ahhoz szeretnék hozzászólni,amit itt többen is emlegettetek,hogy bezzeg az ázsiaiak minden nap eszik és így meg úgy semmi bajuk.

Én 9 éve dolgozok ázsiai közösségben,és az emberek 90%-a NEM fogyaszt szójaszószt,sem tofut,ugyanis mindenki viszket/és vagy fosik tőle. Persze,lehet mondani,hogy ez nem reprezentatív,ami így igaz,de én azért nem mondanám,hogy hú de jól vannak a szójafogyasztástól. Én egy ideje már durván pattanásosodom ha fogyasztom ,így felhagytam vele. Illetve régen,még tinédzser koromban volt egy olyan heppem,hogy nagyobb melleket akartam . Összeolvasgattam mindenfélét a neten , elkezdtem szedni a szójalecitin kapszulát ,hát meg nem nőttek szignifikánsan,cserébe úgy bedurrantak mint menstruáció előtt ,és fájtak .

Én maxmimálisan egyetértek azzal,aki azt írta,már a normális állateledelekből is kihagyják,mert fogyasztásra nem alkalmas hosszútávon . Én a tehéntejet sem iszom meg ,meg semmiféle tejet nem igénylek,de a szója lenne az utolsó amit megvennék ha választani kéne .

2019. jún. 9. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!