Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » A fizika tudománya szerint a...

A fizika tudománya szerint a jövőt nem lehet befolyásolni, és szabad akarat nem létezik?Ha így van, akkor mi az élet értelme?

Figyelt kérdés

Nemrég néztem meg ezt az előadást, ami eléggé lehangoló volt:


[link]


A lényeg az, hogy Albert Einstein szerint egy tömb-Univerzumban élünk, - és ez az egyetlen elképzelés, ami összefér a speciális relativitáselmélet világképével - ahol egyszerre létezik a múlt, a jelen, és a jövő, és az egész be van fagyva, (mint pl. egy kristályba) ami azt jelenti, hogy nem lehet rajta változtatni.

Az időben nincsenek elágazások, nincs lehetséges, szabad jövő. Igazából ez csak mellékesen lett megemlítve, mert az előadás az időutazásról szólt, és úgy lett azzal összekapcsolva, hogy nem lehetne beavatkozni az eseményekbe az időutazóknak.


A kérdésre vonatkozó részek az élőadásból:


Nem csak a múlt, hanem a jövő is be van fagyva:


1:08:30-tól.


Tömb-Univerzum:


1:17:00-től.


Korábban arra gondoltam, hogy az életnek önmagában nincs értelme, hanem az ember ad neki értelmet. De ha minden meg van határozva, akkor már tényleg nincs igazi értelme az életnek, hiszen az ember nem tud igazán döntéseket hozni.


2022. szept. 29. 23:00
1 2
 1/17 2*Sü ***** válasza:
96%

„Nem azért jöttél ide, hogy meghozd a döntést. Azt már meghoztad. Azért vagy itt, hogy megértsd a döntésed okát.” (Orákulum, Mátrix Újratöltve)


Igen, a speciális relativitáselméletből elvileg következik, hogy a világ determinált. De ha ezt félretéve, elfeledve mondjuk a kvantumfizika felé kacsintgatunk, ott lehetne helye annak, hogy ugyanazon paraméterek mellett egy esemény többféle végkimenetellel rendelkezik. De ez még mindig kevés a szabad akarathoz.


Mert az, hogy a világ nem determinált, abból még nem feltétlenül következik a szabad akarat. A véletlen nem szabad akarat. Ha filozófiai és/vagy logikai oldalról közelítjük meg a kérdést, akkor ki az az „én”, akinek szabad akarata van (vagy nincs)? Nehéz definiálni, de tegyük fel, hogy van ilyen „én”. Akkor ez az én mi alapján hoz döntést? Ha a múlt tapasztalatai alapján, akkor a múlt által determinált az a döntés. Ha véletlenszerűen, akkor az egyáltalán nevezhető-e ennek az „én”-nek a döntésének?


Ha a jövő nincs befagyva, akkor is nagyon-nagyon erősen kérdéses, hogy van-e szabad akarat. Én legalábbis nem látom azt, hogy hogyan lehetne.


~ ~ ~


De mindezt az ember szépen végiggondolja racionálisan, mégsem ez az élménye a hétköznapi életében. A szabad akarat ha illúzió, akkor egy szinte tökéletes illúzió. Hiszen lehet, hogy determinált, hogy melyik másik kérdésre fogok ezután válaszolni, de attól, hogy determinált, attól még én ezt itt és most nem tudom. Vagy pl. mikor beülök a moziba, akkor az, hogy mi lesz a film vége az még a szabad akarat esetleges létezése esetén teljesen determinált. Oké, de attól, hogy a képkockák már készen vannak, attól még én azokat nem ismerem, és az én a hétköznapi gondolkodásommal tudom, hogy a film kész, mégsem érzem értelmetlennek megnézni a filmet. Sőt nem érzem értelmetlennek megnézni egy olyan filmet sem, amit már láttam, és tudom mi van benne és mi a vége. Ha az élet is ilyen film, aminek meg van rajzolva minden képkockája, meg van írva a vége, attól még nem nem érzem azt, hogy értelmetlen végignézni.


És ha már film, meg racionalitás. Racionálisan tudom, hogy a képernyőn kizárólag vörös, zöld és kék szubpixelek vannak. Narancssárga nincs. De akármennyire is tudom ezt racionálisan, attól még nem tudok nem egy narancssárga színekben tündöklő naplementét látni a képen. Hiába illúzió, nem tudom leleplezni. Ugyanígy hiába látja be valaki racionálisan, hogy nincs szabad akarat, attól még az lesz az élménye, hogy ő rágódik egy problémán, mérlegel, döntést hoz méghozzá a maga szabad elhatározásából.

2022. szept. 30. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem létezik szabad akarat, akkor is lehet értelme az életednek, és ez rajtad is múlik.

Ha nem a (szabad) akaratodon, akkor képességeiden és az előző döntéseiden.

2022. szept. 30. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

#1


Ha a múlt tapasztalatai alapján hozunk döntést, akkor tényleg a múlt által determinált az a döntés, és nem is beszéltünk még egyéb tényezőkről, amik befolyásolnak minket, pl. intelligencia, reklámok. Nehéz eldönteni, hogy az ember mennyire önmaga.


De visszatérve a téma fizikai részére, ha tényleg igaz az, ami a speciális relativitáselméletből következik, hogy a világ determinált, akkor - azon felül, hogy még hiteltelenebbé teszi a kereszténységet, ami a szabad akaratot hirdeti - számomra azért is érdekes, mert elgondolkodtat azon, hogy a célkitűzéseket miként értelmezzem.


Mondok egy példát. Tegyük fel, hogy valaki kitűzi célként, hogy szeretne idővel egy jó házasságban élni. Ezért tesz is aktívan: önmagát fejleszti, hogy alkalmas legyen a házasságra, és igyekszik a partnerét is úgy megválogatni, hogy idővel talán ő lesz az ideális házastárs.


De ha a jövő be van fagyva, és létezik változatlanul, mint a múlt, akkor már előre el van döntve minden. Lehet, hogy létezik egy olyan esemény, ami a céllal van összefüggésben, tehát a boldog házasság. De az is lehet, hogy jövő ezt nem tartogatja számára, mert az illető 2 év múlva meghal, vagy rossz házasságban él. Akkor felesleges volt minden erőfeszítés, a cél is csak egy illúzió. De ha ez így van, érdemes kitűzni célokat?


A Matrix-os idézet pedig nagyon ideillő. :)

2022. szept. 30. 02:28
 4/17 A kérdező kommentje:

#2


Hát igen. Végül így is lehet értelme az életnek. Én az értelmet abban látom, hogy reális célokat tűkök ki, de annak tudatában amit megtudtam, kissé furcsának tűnik az egész.

2022. szept. 30. 02:31
 5/17 anonim ***** válasza:
90%
A kvantumfizika szerint a világunk nem determinisztikus, azaz a jelen nem határozza meg egyértelműen a jövőt.
2022. szept. 30. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
A kvantumfizika jobban ellenörzött kísérletileg, mint a relativitáselmélet. A gravitáció nagyon gyenge az elektromágneses kölcsönhatáshoz képest. Mérhetetlenül több kísérlet elvégzésére ad lehetőséget, így a kvantumfizika komolyabban vehető. Márpedig a kvantumfizika szerint a megfigyelő választása dönti el a jövőt. A megfigyelő elképzelései a világról, félelmei és vágyai alakítják ki a jövőt. Úgyhogy nem kell félni; merni kell szépeket álmodni
2022. szept. 30. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
17%

Nincs eleve meghatározott jövő, folyamatosan változik a múlt is.

Egyszerre több változatban is léteznek világok.

Minden a Teremtő tudatában játszódik.

A tudomány amikor az anyagi méret alá megy, megszűnik a fizika, értelmét vesztik a dolgok, és ugyan ez történik csillagászati méretekben is.

2022. szept. 30. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
55%

7:


Vagyis szimulációban élünk ami a teremtő agyában fut?

wtf? 🧠 🙀

2022. szept. 30. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
25%

8# ha akarod mondhatod így is, amikor az anyag legkisebb alkotóit ütköztetik és tovább bontják, csak információt és energiát találnak. Az anyagnak nincs "valódi anyag tartalma", kvantált fényből ál a világunk.

De ez nem csak egy sima szimuláció, már a méretei is csodálatosak, 250 milliárd naprendszer a galaxisunkban, és 100 milliárdnál is több hasonló galaxis.

Minden az Intelligens Végtelen öntudatra ébredésével indult, és azóta zajlik a Teremtés.

2022. szept. 30. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
A "szabad akarat" koncepciója (liberum arbitrium, "szabad ítélőképesség") eredetileg nem az okság alóli akaratszabadságra vonatkozott, hanem az okság megértésére, és a megértés által a szabad ítélőképességre.
2022. szept. 30. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!