Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Vannak tiltott, szerencsétlen,...

Vannak tiltott, szerencsétlen, veszélyes magyar nevek?

Figyelt kérdés

2023. febr. 25. 14:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Vannak:


- Heberónia

- Belzánt

- Csikmondi

2023. febr. 25. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
24%
én még nem láttam cigány Krisztinát.
2023. febr. 25. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
53%

Tiltott: Lucifer

Fura hogy van Orália, Burak, Ramirez meg egyéb f4szságok, de a Lucifer nincs az engedélyezettnevek listáján


Szerencsétlen:

Szexuális hangzatú nevek


Veszélyes:

Lorenzo, Rodzser, Dzsennifer

2023. febr. 25. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Az ómagyar korban voltak ún. óvónevek. Pl. ha egy családban már volt gyermekhalál, akkor előfordult, hogy a gyerek az ártó szellemek megtévesztése miatt a Nemvagy, Haláldi, Csunya neveket kapta
2023. febr. 25. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Grimfox ***** válasza:
100%
Ezeket nem csak egy bizonyos korig viselte a gyerek álnévként, hogy amíg gyenge, a gonosz elkerülje?
2023. febr. 25. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 UlfOrmson ***** válasza:
100%
#5: Feltehetően csak a kisgyerekek viselték ilyen neveket az esetek nagy részében. Viszont a Haláldi név megjelenik oklevélben is, amikor egy birtok felnőtt szolgáit/szolgálóit nevezik meg. A sztyeppén kicsit "indiános" névadási szokások voltak. Van írott forrás (talán egy kazah hősi ének), ahol a harcos felsorolja, hogy a születésétől fogva milyen neveket viselt élete során. Sajnos csak analógiákkal rendelkezünk a 11. század előtti magyar névadási szokásokról, de ezek alapján lehetséges, hogy őseink között is élt ez a szokàs
2023. febr. 26. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Grimfox ***** válasza:
100%
Ha élt ez a szokás, akkor a neveknek nagy jelentőséget tulajdonítottak, és akkor kellett legyen egy igazi nevük, ami helyett használták a ragadványneveket, meg titulusokat(pl Levente, mint személynév, vagy Álmos). Csak azért gondoltam erre, mert a táltos hagyomány a sámánjellegű rendszerekre alapul, még ha vannak is eltérések. És a sámánizmusban az igazi név nagy jelentőséggel bír. Persze ezt nem állítom, ez csak valami, amire gondoltam egy nem régiben olvasott kultúrantropológiai kötet alapján.
2023. febr. 26. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 UlfOrmson ***** válasza:
100%

Jó is, hogy a Levente nevet felhoztad példának, az is egyfajta óvó név (jel.: létező). Itt is feltehetően az ártó szellemek ellen adták a nevét, csak nem megtévesztésnek, hanem amiatt, hogy kifejezzék ragaszkodásukat a gyerek felé.

Voltak nevek, amelyeket nem volt tanácsos kiejteni (esetenként akár "életveszélyes" is lehetett), elsősorban nagyhatalmúnak tartott állatok esetében tudunk erről. Ez egy finnugor-ugor örökség az ősmagyar hitvilágban. Ezért van az, hogy a farkas és a szarvas név is csak körülírja az állatot. A Tihanyi alapítólevélben fentmaradt a róka 11. századi megnevezése: ruoz (ravasz), ami ma már nem csak az állatra utal, bár hallottam már a ravazdi kifejezést rá. Valószínűleg a táltosok ismerték az eredeti nevét az állatnak, csak ők sem mondták/mondhatták ki. Az obi ugor nyelvekben a medvét erdei öregnek nevezik, mert ha kimondanák a nevét, azzal megidéznék (és lássuk be, egy vadász sem örült volna, ha hirtelen mögötte terem egy termetes medve). Ez a tabu nálunk is megvolt, ezért egy szláv szót használunk a medvére, ahelyett, hogy körbeírnánk (amúgy maga a szláv kifejezés is egy körülírás: mézevő).

2023. febr. 26. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Grimfox ***** válasza:
100%
Igen, erről már én is hallottam, és olvastam is, hogy nem az eredeti nevét használjuk a szarvasnak, és sok más állatnak, hanem körülíró nevét. A szarvas esetén főképp azért, mert a magyarság egyik ősi szent állata. A medve, és a farkas esetén meg nem feltétlen tanácsos felelőtlenül kimondani, ahogy te is írtad. Azt nem tudom, hogy a ló esetén miért nincs így. Az is szent állatnak számított. Bár az, a többivel ellentétben háziállat. A táltosnak megvolt rá a hatalma, hogy az állatok szelleme által uralja az állatokat, de egy vadásznak, pásztornak nem. Nem meglepő, hogy tabunak tartották az igazi nevüket. A farkasnak volt még más eséllyel nem igazi neve is. Például a féreg eredetileg a farkast jelölte(fába szorult féreg-csapdába esett farkas). A toportyán sem sokat segít, mert az csak a nádifarkas, az aranysakál megnevezése, nem a szürke farkasé. Szerintem a róka megnevezés is szlávosan hangzik, de csak a "ka" végződés miatt, eséllyel tévedek. A raoz(ravasz) pedig a tulajdonsága. Bár lehet maga a név vált melléknévvé az idők folyamán. Sajnálom, hogy az eredeti megnevezések nem maradtak fent, vagy többnyire nem maradtak fent.
2023. febr. 26. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
11%

Az én keresztnevem például Támadás. Én vagyok az egyedüli; utána betiltották. XDD


Bocsánatot kérek.

2023. márc. 3. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!