Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Módszertani kérdés: A "nem...

Módszertani kérdés: A "nem bizonyítható, hogy igen", és a "bizonyítható, hogy nem" egymásnak ellentétei?

Figyelt kérdés
Ellentét alatt itt most azt értem, hogy minden dolog jellemezhető ezen két megállapítás valamelyikével, de csakis az egyikkel, miközben harmadik lehetőség nincsen. Kíváncsi vagyok a gondolkodásmódotokra, ez afféle felmérés.
2011. aug. 14. 20:11
 1/6 Zimu ***** válasza:
Van harmadik: Bizonyítható, hogy igen. Mind két mondat ugyan azt jelenti röviden : NEM BIZONYÍTHATÓ , szóval nem ellentétek. Úgy lenne ellentét , hogy: "nem bizonyítható, hogy igen" és "nem bizonyítható, hogy nem" , vagy: "bizonyítható, hogy nem" és: "bizonyítható, hogy igen" . Bár mindegyik relatív...
2011. aug. 14. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Tom Benko ***** válasza:
Nem, egyenértékűek. Ez az indirekt bizonyítás. Hétköznapi matematikai módszer.
2011. aug. 14. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ezek nem ugyanazok, ugyanis vannak olyan állítások a matematikában, amik nem bizonyíthatók, de nem is cáfolhatók. Ilyen például a kontinuumhipotézis.
2011. aug. 14. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
No, nem estetek bele a csapdába, bár több válaszra számítottam. Azért tettem fel a kérdést, mert ahogy láttam - pláne ebben a témakörben - sok ember elképesztő logikai hiányosságokkal és téveszmékkel küzd. Kár, hogy ők pont nem válaszoltak...
2011. aug. 14. 21:33
 5/6 anonim ***** válasza:

A két dolog nem ugyanazt jelenti, de nem is ellentétei egymásnak.


A "bizonyítható, hogy nem" azt jelenti, hogy egyértelmű bizonyíték van az illető állítás hamisságára és/vagy az ellentéte igazságára. Például a Föld bizonyíthatóan nem lapos és nem az univerzum középpontja. (Remélem ezzel mindenki egyetért. Bár kitudja, az emberi hiszékenység és ostobaság bámulatba ejtő méreteket képesek ölteni.)


A "nem bizonyítható, hogy nem" nem zárja ki az állítás igazságát, csak azt mondja, hogy még nem sikerült bebizonyítani vagy bizonyíthatatlan. Ilyen például az ikerprím-sejtés. ( [link] 2300 éve gondolkodnak rajta, de még senkinek sem sikerült bebizonyítani vagy megcáfolni. Az is elképzelhető, hogy bizonyíthatatlan, még akkor is, ha egyébként igaz. (Fura dolog a matematika, de amit írtam, lehetséges. Lásd Gödel nemteljességi tétele.)


Egyes emberek logikátlansága (és ha meg nem sértem őket, ostobasága) egyébként engem is elképeszt és elszomorít.

2011. aug. 14. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
szövegértés, kedvesem..
2011. aug. 15. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!