Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Szerintetek mi az oka annak,...

Szerintetek mi az oka annak, hogy a Bibliában az ószövetségben és az újszövetségben két különböző minőségű, egymástól merőben eltérő, már már ellentétes istenkép jelenik meg?

Figyelt kérdés

Ilyenekre gondolok, hogy: az ószövetségi Isten haragos, hiú, többnyire erőszakos cselekmények formájában nyilvánul meg, ő a "Seregek Ura", választott népe van, míg az újszövetségben Jézus a mindenkinek megbocsátó szeretet Istenéről beszél.


Mindeközben Jézus "atyámnak" hívja Istent és a Tórán alapuló (és mint tudjuk, innen származik az ószövetség is) sok száz éves zsidó hagyományokat rúg fel minden probléma nélkül. Tudtommal sehol sem jelenti ki Jézus, hogy az ő atyja Jehova/Jahve lenne. Miért gondolják azt a "hívők", hogy ez a két istenkép megegyezhet (az nem elég magyarázat, hogy a bibliai folytonosság miatt, mert a Biblia különböző forrásokból lett emberek döntései alapján összeállítva, tévedhettek is amikor a Tórát beemelték a Bibliába)?


Hogyan lehet az, hogy pont az ószövetségi Isten választott népe nem ismeri el Jézus tanításait és különleges szerepét, míg nekünk, akikhez inkább ez utóbbi áll közel, el kell ismernünk a zsidó népet Isten választott népének (erre hajaz sok vallás, pl a Hit Gyülekezete is, hogy csak a zsidókon keresztül érhető el Isten, kiemelt szerepben vannak)?



2015. jún. 19. 21:43
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
Mert a biblia nem egy egységes fogalom, hanem gyűjtőfogalom. Kis könyvecskék a fordítás. Többezer könyvekből szedtek össze betűket és másolták a bibliába, teljesen más emberektől, a sok könyvből átmásoltság is bizonyítja, hogy semmi valóságalapja nincs.
2015. jún. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 A kérdező kommentje:

Azért, mert sok helyről származik, még lehet az egyes különálló forrásoknak valóság alapja.


A kérdés itt a rendező elven van (és annak okain), amivel a Biblia nevű "egységet" összeállították. És mivel találhatók Istenre utalások mindkét fő részében, gondoltam a folytonosságot (ami az egységesítést megalapozta) is Isten képében kellene megtalálni. A probléma az, hogy nem találom.

2015. jún. 19. 22:14
 3/46 anonim ***** válasza:
Különböző emberek,különböző Isten kép,ennyi.
2015. jún. 19. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 A kérdező kommentje:
Ha a Biblia egy egységes (elvileg ezért volt a kanonizáció, hogy hitelesítsék, egységesítsék a részeit képező könyveket) gyűjtemény, ami Istenről szól, nem lehet az egyik felében hiú, vérengző, a másik felében, Jézus üzenetén/tettein keresztül, maga a szeretet és megbocsátás. Még ha különböző emberektől is származik a két fő rész tartalma, ekkora különbségek nem lehetnének, embert sem lehet ennyire félreismerni, nem hogy Istent.
2015. jún. 19. 22:29
 5/46 anonim ***** válasza:

[link]


Isten egyetemes, a különböző népek, vallások viszont különböző módon közelíthetnek hozzá, más-más képet alkothatnak róla.

Annak, hogy a zsidó nép miért nem ismeri el Jézust a Messiásnak, az lehet az oka, hogy más képet alkottak maguknak, nem olyan megváltóra volt igényük, aki magára veszi a világ bűneit, és az ő istenük szeretetét kiterjeszti más népekre is. Egyébként vannak Krisztus-hívő zsidók is:

[link]

2015. jún. 19. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 anonim ***** válasza:
Pont ezen gondolkoztam én is. Én valahogy nem nagyon tudom összeegyeztetni a bibliát, pont azért mert különböző istenkép jelenik meg benne. Megértem, hogy az ószövetség és az újszövetség nem egy időben íródott, mindent megértek, de akkor sem tudok magamnak erre elégséges választ adni. Szerintem ne törődj az ószövetséggel, ha nem akarsz. Attól, hogy valakinek egy kicsit másabb véleménye van valamiről, még lehet jó ember.
2015. jún. 19. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 A kérdező kommentje:
Kedves 5-ös, bár egyet értek veled, de igazából nem ez volt a kérdés. Fókuszáljunk csak a Bibliára, az ott felvázolt istenképekre, azok "egységesség" (ha van, ez az amire kíváncsi lennék) okának a megfejtésére. Köszönöm!
2015. jún. 19. 22:49
 8/46 A kérdező kommentje:

6-os: Isten örök és időtlen. Tehát változnia sem szabadna idővel. A Bibliában még is változik valami rejtélyes okból.


Sajnos nem tehetem meg, hogy nem foglalkozom az ószövetséggel, mert lépten-nyomon a haragos, ítélkező Istenről (ami egyértelműen az ószövetségi istenkép része) idéznek az egyházi személyek, ha bármi olyan kerül szóba, ami netán kellemetlen lenne számukra. Szóval az Római Katolikus Keresztény Egyház egységként kezeli a bibliai istenképeket és hol a haragos, hol a megbocsátó oldaláról szólnak, ahogy éppen jó nekik. Mintha csak Jézus tanításai nem írnák felül egy az egyben az ószövetségi Isten dogmáit.


Például:

"Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!" (tízparancsolat)

"Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, teljes elmédből és minden erődből! Szeresd felebarátodat, mint saját magadat!"(Márk 12,30-31)


Az első egy erősen alárendelő viszony, míg a második mellérendelő. A kettő nagyon nem összekeverendő. Szerintem.

2015. jún. 19. 23:03
 9/46 anonim ***** válasza:

A 451-es zsinat kimondja, hogy az ótestamentum (a júdaizmus) a keresztény kinyilatkoztatás része ezentúl. 451-ig a kereszténység tanai nem voltak benne az ószövetségben.


Az eredeti keresztény vallás, a gnózis, sokkal jobban hasonlít az ókori egyiptomi Ízisz valláshoz, mint a júdaizmus.


Azt terjesztették a 451-es zsinat után, hogy a kereszténység a júdaizmusból fejlődött ki, annak egyik ága.


Ha megvizsgáljuk a szerkezetüket, akkor láthatjuk, hogy a szerkezetük nagyon nem hasonlít egymásra! Látványos eltérések vannak!


Az ősi kereszténység az eredeti iráni, perzsa, szkíta legendakörhöz hasonlít, ami legenda valós történelmen alapszik!



Az ószövetség, a júdaizmus azt hangoztatja, hogy Jézus Atyja egyenlő Jahve-val.


Korábban Isten és Jahve teljesen különböző létforma és lény volt!


A 451-es zsinat kimondja, hogy amit ők lefektettek a vallásban, és aki ezeket a tanokat nem fogadják el, akik ragaszkodnak az eredeti verzióhoz, azok eretnekek, és büntetésük halál!


451-ben fogadják el, ekkor mondják ki, hogy Jézus Jáhve fia!

2015. jún. 19. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 anonim ***** válasza:
Az újszövetségben egy megbocsátó Isten jelenik meg, aki képes a bűnösöknek is megbocsátani,míg az ószövetségben egy olyan Isten, aki a választott népéért bármit megtesz. Mivel a bibliában ugyanúgy benne van az ószövetség is, ezért a bennük szereplő istenképeket csak egyként tudnám elfogadni, habár nem egyszerre íródtak. Szerintem az akkori emberek nagyon nem gondolkodtak ilyen dolgokon, és a politika is befolyásolta azért a vallási ügyeket.
2015. jún. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!