Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Pszichológusoknak, pszichotera...

Pszichológusoknak, pszichoterapeutáknak mi a véleménye a mai pozitivista ezoterikus tanítókról, motivációs előadókról?

Figyelt kérdés

Hol tudnék olvasni arról, hogy komoly tapasztalattal rendelkező terapeuták miként vélekednek a mai motivációs előadókról, tanítókról?

Elismerem: van alapja a pozitív gondolkodásnak: jobban érezzük magunkat tőle, negatívumokat is talán könnyebb elviselni, de az, hogy minden nap csodálatos, állandóan és örökösen, az kissé eröltetett.

A "ha mindenki felelősséget vállalna saját életéért, állítom, bezárhatnának a kórházak", "a múltbeli negatívumokat, traumákat le lehet tenni, képzeld el hogy egy dobozba beteszed és ezt a dobozt utána leteszed, már nem viszed tovább" és hasonlók.

Nehéz összefoglalni a különféle leegyszerűsítéseket.

Alapvetően jó, amit ezek az előadók mondanak, tényleg több megértés és kevesebb emberek közti nézeteltérés lenne ha a mondottak megvalósulnának, de sokszor túlzónak érzem, valamint nagyon leegszerűsítőnek.

A lélek bonyolult, bonyolultabb annál, minthogy mindenkinél ugyanaz működjön séma-szerűen.

Néha a különféle reggeli rádióműsorokra emlékeztet, amelyben eröltetetten nevetgélnek, viccelődnek, stb.

Popper kapcsán olvastam, hogy a hamis mestert az különbözteti meg a valóditól, hogy ... (pontokat sorolt fel), egyik pontban az is le volt írva, hogy a hamis mester kontrollálatlanul pénzért nagy tömegeknek is ad tanítást.

Igazából azért van híres motivációs előadó, akinél úgy tűnik: tényleg működik amit mond...



2017. febr. 20. 12:09
 1/9 anonim ***** válasza:
68%

Popper Péter ennek a kettőnek az egyvelege. Pszichológus, aki amúgy egyben ezoterikus, motivációs előadó is volt. Nagyon tiszta, magas szellemi szinten mozgott.


Sokat beszélt Buddháról, nyakában Fatima keze / szeme, más néven Hamza / hamsza.


A pszichológus is hasonló technikákkal gyógyít, mint amit leírtál, csak máshogy. Elvégre ő sem orvos, nem írhat fel gyógyszert. Az, hogy most egy dobozba teszed be képzeletben, vagy kibeszéled magadból, lerajzolod, szinte ugyanaz. Csak a technika különbözik.


Szerintem úgy a leghatékonyabb a dolog, ha az ember jár terápiára, és emellett próbálja a dobozba tevős, pozitív gondolkodós dolgot is. Így szerintem erősíti egymást a kettő.


Anno egy ismerősöm azt mondta, ami szerintem nagyon igaz, hogy csak terápiázni egy sötét katlan, viszont csak meditálni, pozitív gondolkodni meg egy üres mézes mázas légvár. Együtt a kettő viszont nagyon nagy hatást tud elérni. Egyszóval kell a terápia a mély sz@rok feltárására, és kell a dobozba teszem, pozitívan gondolkodom, meditálok dolog is.

2017. febr. 20. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Ami még kissé visszás nekem a pozitív gondolkodós hullámban:

1-2 napos tréning, amely "örökre megváltoztatja az életedet".

Szerintem napi szinten kell gyakorolni ami problémás, vagy dolgozni rajta és ezt egy olyan tréning, melyre elmegy valaki horribilis összegért, önmagában nem fogja megváltoztatni, csak akkor változtat(HAT)ja meg az életét, ha napi szinten gyakorolja is a tréningen gyakoroltakat.

Bár volt dohányzásról leszoktató tanító is és az a módszer megdöbbentő eredményességgel tényleg működött is: mai napig szoknak le bármiféle nehézség nélkül úgy, hogy könyvét elolvassák...

Én se hittem benne amíg nem tapasztaltam pár embernél...

2017. febr. 20. 12:33
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Az én véleményem a "pozitivista ezotériáról" (ezt először hallom így, magamban eddig USA-beli new age mozgalomnak neveztem), hogy valójában nem lelki fejlődést, hanem materiális, beteljesített vágyakat (gazdagság, egészség, boldogság) akar szolgálni, azt "eladni". Szándékosan vagy hozadékként.


A valódi fejlődés nem feltétlenül szenvedés alapú, de a feladatok nélkülözhetetlen elemei. A "minden nap csodálatos" hozzáállás lehet jó, de csak abban az értelemben, ha a mindennapokat a maguk fogyatékosságával együtt fogadjuk el, nem kiszelektálva belőle a lényeget. Mert nem fogsz mindig mosolyogni, de a lényeg, hogy a harmóniát ilyenkor se veszítsd el teljesen.

2017. febr. 20. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Bocsi, most látom az eredeti kérdést; nem vagyok komoly tapasztalattal rendelkező terapeuta, nem is akarom magamat eladni annak. Csak te is leírtad a véleményedet, így én is.
2017. febr. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem sok ilyet. Alan Watts nagyon jól dolgozik, de nem mutatja meg mennyire mély szinteken kéne értelmezni és gondolkozni.

Mooji félreérthető. Tanítványom magas beszédeinek nagyját rosszul értelmezi.

Mooji szépen átadja mit is kéne érezni, még ha szinteken és kettőségeket nem mutatja.

Alan nagyon jól magyarázza mindenség alap elveit, amit lehet ésszerűségnek, fizikának, spirituálizmusnak, stb, nevezni. De egy előadás részletből láttam, néha csak egy mondat és hallgatóságot sokkal mélyebb elgondolkozásra vagy megértési szintre lehetett volna tólni.


Többet nem ismerek.

2017. febr. 20. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
20%
bullshit
2017. febr. 21. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A pszichológusom szerint (klinikai szakpszichológus) átverés.
2021. dec. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az összes motivációs tréning, spirituális tanítás egyfajta alkalmazott tudományként, felhasznált módszerként lenne kezelendő és nem kellene túlérékelni. Az a baj, hogy sok ember alávetettségi attitűddel rendelkezik, alárendelődik valaminek, elvégzendő feladatként, megfelelési nyomásgyakorlásként éli és alkalmazza. Az a hiba.

Az, ha tudunk autonóm, tárgyilagos, tiszta térszerű, tükörszerű tudattal bíró embereknek lenni, az nem bullshit. Az viszont, ha egyfajta elit kiválasztottságérzet is társul mellé, az hiba.

2022. ápr. 27. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ennél azért bonyolultabb. Sokszor például ellentétes dolgokat javasolnak, mint a pszichológusok. Például arra biztatják az embereket, hogy erőltessék az optimizmust, ami mondjuk egy gyász közepén tök káros.
2022. ápr. 28. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!