Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Miért hisz az emberek többsége...

Miért hisz az emberek többsége a szabad akaratban? Miért hisznek a 'lélekben', és abban, hogy többek vagyunk puszta bonyolult gépeknél?

Figyelt kérdés

Fizikus hallgató vagyok, viszonylag kimagasló IQval, és nem találtam eddig semmi olyat, ami azt sugallná, hogy van lélek, hogy van Isten, hogy van értelme az életnek, hogy többek vagyunk bonyolult, de fizikailag majd egyszer esetleg leírható gépeknél.


És Occam borotvája azt sugallja emiatt, hogy ezek a dolgok mind nem is léteznek. Gépek vagyunk, nincs Isten, nincs lélek, nincs értelme az életnek.


Nem túl pozitív ebben a megyőződésben élni, és nem hagy nyugodni a kérdés.


Hozzászólások?

Nektek mi a véleményetek?


Kérlek amit írtok, azt indokoljátok meg. Pl. az is elég hogy "nem tudom racionálisan megmagyarázni, de hiszek Istenben, és érzem hogy létezik". De az pl. nem elég hogy "Van lelkünk, hülye vagy, miért ne lenne??"



2019. febr. 8. 00:11
1 2 3 4 5
 11/49 anonim ***** válasza:

A kimagasló IQval légy szíves, írd le a "szabad akarat" és a "lélek" PONTOS meghatározását.

Amíg ezt nem teszed meg, addig fölösleges erről beszélni.


Kis segítség: valaki írt a kvantumfolyamatokról.

Nos: a véletlen NEM a szabad akarat része!

2019. febr. 8. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/49 A kérdező kommentje:

1, 2, 3: köszönöm a hozzászólásokat, mindjárt visszatérek rátok.


4. A kutyának azt hogy vizet vagy kenyeret eszik-e nem tartom szabad akaratnak, mert azt fogja választani, amelyikre jobban vágyik. Ugyanugy az ember is, ha a csokifagyit szereted jobban, akkor azt választod, és nem az epret. Abban pedig hogy mit szeretsz jobban, nincs sok szabad akarat (függ ízektől, glükóztól, felőlem múltbeli élményektől)

2019. febr. 8. 09:41
 13/49 A kérdező kommentje:
5. Ha egy nyelvész gondolkodna azon, hogy miért is forog a föld a nap körül, akkor eljutna a Newton-törvényekhez. Szerintem. Vagy rákeresne neten, vagy kiírná ide, ahogy én :P
2019. febr. 8. 09:43
 14/49 A kérdező kommentje:

6.


A kérdést szerintem csak részben válaszoltad meg, viszont nagyon köszönöm a véleményed, mert ilyen irányokba is gondolkodtam, és segít ha más véleményét is olvassa az ember. :)

2019. febr. 8. 09:45
 15/49 A kérdező kommentje:

7.


Az első észrevételedbe nem megyek bele :-P


Az pedig hogy "gépek vagyunk" stb, következménye Occam borotvájának a valós világra vonatkoztatva. Ugyanis Isten/lélek mindketten szabad változók (vagy felőlem sok szabad változó), amik feleslegesek a világ leírásában, tehát valószínűtlen hogy léteznek.

2019. febr. 8. 09:47
 16/49 A kérdező kommentje:

8. Hülye ötlet, mert megbántanám vele őket :-P


Amit pedig nem azért nem teszek, mert "lélek" van bennem, hanem mert biológiailag kedvezőtlen szülőket vagy barátokat megbántani/rossz érzést kelteni bennük. #Dawkins

2019. febr. 8. 09:49
 17/49 A kérdező kommentje:

"Gépek vagyunk" -ez a kimagasló IQ-val is egy súlyosan beteg elképzelés. Mert hát a gépet valaki létrehozza, valaki programozza, valaki megállapítja, hogy működik. És ez a valaki, az ALANY, tudja mondani: Én vagyok."


Hm... "Az elektron általában a legalacsonyabb potenciális energiaszintre törekszik" Itt se az elektron mondja azt, hogy "lejjebb akarok menni", ez csak megfogalmazás. Gépnek pedig azt értem, amit elvileg ki lehet számolni elegendő sok információval (v ha kvantumot idehoznád, akkor a valószínűségeloszlást)

2019. febr. 8. 09:51
 18/49 A kérdező kommentje:

lélek= valami ami soha nem lesz megmagyarázható fizikai folyamatokkal és hiányzik az állat- és/vagy növényvilágbol (és/vagy gomba, ha vannak itt biológusok. és/vagy eukarióta egysejtűek és prokarióták)


szabad akarat= amit a köznyelv ért alatta, megfogalmazni nyilván nem tudom, mivel nem találtam rá korrekt definíciót. Egyébiránt ha valakinek van, azt elmondhatná.

2019. febr. 8. 09:53
 19/49 anonim ***** válasza:
82%

"megfogalmazni nyilván nem tudom"

Akkor tehát azt sem kérdezheted meg, hogy miért hisznek az emberek benne.

Nos, akkor itt meg is állhatunk, Rózsa úr.

2019. febr. 8. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/49 anonim ***** válasza:
60%

A nemdeterminisztikus kvantum-káosz csak annyit, mond erről hogy nem predikálható az agy viselkedése a sok apró random esemény miatt.


Ez nem szabad akarat. Pusztán részecskék Brown-mozgása. Valahogy megtörténik, csak nem számolható ki.


A lényeg, hogy semmi tudatosság nincs abban, hogy csoki vagy eperfagyi a döntés, mivel a döntés egy bonyolult gép bemenetekre és belső állapotára adott válasz. Ha a rendszert elindítod x állapotból, akkor pl 99.9% valószínűséggel eperfagyit dönt újra és újra a magasabb rendű neurális működés miatt... csak van egy bizonytalansága a rendszernek. Nagyrészt azonban ezek a hatások kioltódnak.


Viszont itt jön be akkor mi a szabad akarat definíciója?


Csoki és eperfagyi döntés, az egy neurális hálózat bemenetekre és belső állapotára adott válasz. Ez befolyásolható elektródákkal, drogokkal stb... ráadásul több 100 ms-ekkel előbb megszületik, mint ahogy a teljes idegrendszer és tudat felfogná!


Ilyen módon leegyszerűsítve, egy bonyolult számítás eredménye, semmi több. Viszont az a mókás, hogy ennél nem is lehet definiálni szabadabb akaratot. Mi és mitől lenne szabadabb?


A csokifagyiról nem te döntesz, hanem a neurokémia, ugyanakkor mégis az az idegcsomó számolta ki, még ha nem is jósolható előre a kvantumos működés miatt.


A válasz szerintem, hogy képtelenség definiálni a szabad akaratot. Ennyi.

2019. febr. 8. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!