Kezdőoldal » Ezotéria » Mágia, okkultizmus » Jól értem, hogy a mai, modern...

Jól értem, hogy a mai, modern thelema már egy rettenetesen felvizezett, felhígított irányzat? Mi lehet az oka?

Figyelt kérdés

Nemrég olvastam erről és megnéztem pár videót a témában, mivel érdekesnek találtam, hiszen egy olyan vallási irányzatról volt szó, ami radikálisan heterodox és élesen szembemegy a hagyományos világvallások értékrendjével (pl.: kereszténység, iszlám, buddhizmus stb, amelyeket egységesen paternalisztikus vallásoknak nevez és a régi kor, lejárt vallásainak tart), ugyanakkor nem antiteista, tehát nem a vallásosság ellenzéséről van szó. Vallás, de mégis sok téren a hagyományos hitekkel szemben helyezkedik el. Számomra egyébként egyáltalán nem szimpatikus, megvan nekem a hitem, de ettől még érdekes volt.


Ugyanakkor ma már sok téren eléggé konszolidált, bár vannak néhányan, akik az eredeti elveket követik teljes mértékben. Több követője megpróbál közelíteni a "paternalista vallások" felé. A Buddha, Jézus, Zoroaszter, Mohamed, Szókratész és egyéb hagyományos világvallásokhoz, illetve klasszikus filozófiához köthető személyekre hivatkoznak. Sőt, egyeseket szinte már-már mágussá, meg thelemita szentté avanzsálnak. Sok tanítást próbálnak azonosítani is. Például a kereszténység Szentháromság-tanát, a Jelenések könyvét, misztikus vagy ezoterikus keresztény tanokat, a zsidó kabbalát (nem csak a hermatikusat) és misztikát, bizonyos muszlim tanokat, egy csomó-csomó buddhista gyakorlatot, tant, fogalmat, a hindu trimurtit stb. Ezekből Crowley eredetileg is merített, csak ő nem hangsúlyozta a közösködést ezekkel a vallásokkal, sőt, lejárt, régi korokba tartozónak tartotta és olyan dolgokat vett át, amit be tudott illeszteni a saját gondolataiba. A heterodox vallási gyakorlatok közül egy csomó ma már nem feltétlenül hág át kimondottan hagyományos vallási vagy egyéb tabukat. Több helyen van arra lehetőség, hogy thelemita legyél és közben teljesen absztinens legyél a részegség, alkoholfogyasztás és alkoholos mámor terén, ezért ihatsz a szertartásokon vizet, szőlőlevet, gyümölcslevet, meg hasonlókat az alkohol helyett. A süteményekbe most már a legtöbb templomban nem vagy csak többszörösen közvetett és szimbolikus módon kerül vér, hús vagy nemi váladék (pl. sperma, hüvelyváladék stb.), arra való tekintettel, ha valaki vegetáriánus vagy az elvei nem engednék, hogy ilyet fogyasszon. A papnő sem vetkőzik le több esetben teljesen meztelenre, de még csak fehérneműre sem a szertartás során, sok esetben max. szimbolikusan széthajtja a nagyobb köntösét (ami alatt szintén van ruha) a pap előtt. Pedig ezeknek eredetileg épp a tabuk, szabályok, fogadalmak, törvények rituális áthágása volt a célja és a benne lévő erőt akarták felhasználni. Más hagyományosan bizarrnak vagy erkölcstelennek tűnő dolgokat sem csinálnak már minden esetben szó szerint.


Jól értem, hogy az egész teljesen elvizesedett, asszimilálódott, opportunista vallás? Ezt most nem negatívan mondom, mivel az eredeti formulával még kevésbé értettem egyet, bár a mostani formája is rettenetesen távol áll tőlem. Mi lehet az oka a fent említett változásoknak is?



2023. szept. 30. 01:10
 1/1 anonim ***** válasza:
41%
Igen, és a kor is megváltozott. Teljesen más jelentése volt a korai 1900-as években a közösség előtti meztelenségnek, vér és testnedvek rituális fogyasztásának és teljesen más jelentése van ennek most, ahol boldog-boldogtalan él "vadházasságban" (bármelyik pár, aki egyházi áldás nélkül bútorozott össze), a legtöbb szélsőséges dolog kb. egy Google keresésre van tőled. Ha valami, most még extrémebb szertartásokra lenne szükség, hogy a mai erőszakhoz szokott elmére hasonló hatást gyakoroljon, mint korábban. Tökéletesen leírtad, hogy mit jelent ez a felhígulás. Nem vagyok benne biztos, ha ma is létezhetne-e thelema, vagy ahhoz hasonló vallás. Nyugaton egész biztosan nem, esetleg olyan hiperkonzervatív államokban, mint Irán vagy Szaúd-Arábia, ahol még a szélsőséges erkölcsi normák és nehezen hozzáférhető internetkapcsolatok miatt tényleg lehet hatalma ezeknek a rituáléknak.
2023. szept. 30. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!