Kezdőoldal » Ezotéria » Reinkarnáció és karma » Miért kell lemondani mindenről...

Miért kell lemondani mindenről, minden vágyról?

Figyelt kérdés

Hosszú lesz...


Miért van az, hogy azt tanítja pl a buddhizmus de lehet más vallás is, hogy le kell mondani a vágyakról? Minden vágyról.

Nekem az életem most olyan irányba megy, hogy számomra fontos dolgokról kell lemondanom (most mindegy mi ez, a kerdés szempontjaból nem fontos, akármi is lehet)

Le KELL mondanom.

Nem én döntöttem így, hogy feladom, választhatom azt, hogy nem, akkor viszont más ugyanolyan fontos dologról kell lemondanom.

És el tudom mondani, hogy nagyon nem világosultam meg. Igazából teljesen szükségtelen feladások ezek. Egyik se vezet sehova, még kikényszerítes nélkül is szerintem ez csak olaj a tűzre, hát még így, hogy ki van kényszerítve (lásd: papokról és szexuális életükről kiderülő sztorik)

És ezek mellé, meg látom, hogy közeli ismeretségemben meg van olyan, aki ugyanezeket megkapja. Kisujját nem kell mozgatnia érte. Neki (így már nyilvanvalóan) ugyanúgy nincs vágya, mintha lemondott volna róla anélkül, hogy megkapja a vagy tárgyát. Csak mas miatt, mert ugye ő átélte amit akart. Tovább tud lépni.

Ezek szerint, ha a vágyak kielégítéséért megyek azzal ugyanúgy megszüntetem a vágyat, mintha a kielégítés nélkül akarnék lemondani róla - ugye akkor nem szűnik meg, csak kb. erőszakkal lemondok róla.

Ha a cél a vagyak megszüntetése, akkor miért számít, hogy melyiket teszem?


Most ha én pl akarok enni egy tölcsér jégkrémet, de inkább lemondok a vágyamról, az egy kínkeserves folyamat, szenvedek közben, és akkor még lehet nem is sikerül, mert mégis megveszem, megeszem, utána meg bűntudatom is van.

VAGY

Megveszem a jégkrémet, úgymond kielégítettem a vágyat, megelégedek, és a vágy lám eltűnt magától mindenféle mazochizmus nélkül, és folytatom tovább az életet.


Mi az ami miatt ez az útja a dolgoknak -pl buddhizmus szerint?

Nem azért, de a szenvedés megszűntetése is a cél a buddhizmus szerint, de érdekes módon, a vágyakról való lemondással ugyanúgy szenvedést teremtenek. Akkor???


Vagy másik példa. XY énekes akar lenni. Nem adatik meg neki a lehetőség. Egész életében arra vágyakozik, egész életében azt bánja. Addig nem hiszem, hogy valaha is megbékélne, amíg megéli valamelyik következő életben, hogy énekes. Akkor megéli, hogy ez is megvolt, vagy jé, nem volt ebben semmi különleges, talán még meg is unja, és a dolgok természetes haladásával, önkínzás, meg erőszak es kínlódás nélkül, magától hagyja ott ezt az ötletet, hogy énekes.

Hat nem megéri jobban ez?


2022. dec. 7. 21:03
1 2 3 4
 1/37 Grimfox ***** válasza:
88%

A vágyaid az anyagi világhoz kötnek, illetve az élethez. A buddhizmus végső célja az újjászületések körforgásából való kiszabadulás. Ha ragaszkodsz dolgokhoz, amik az élethez kötnek, akkor nem szabadulsz meg. Az is fontos, hogy ez tudatos döntés legyen, mert különben a vágy nem szűnik meg.

Az újjászületéseknek nem az a célja, hogy megéljük, amire vágyunk, hogy aztán továbbléphessünk. Ha valamit megélsz, amire vágysz, akkor újra vágyni fogsz rá, mert örömet okoz. Pl a jégkrémes példád. Ha egyszer jó volt a jégkrém, újra vágyni fogsz rá. Ha egyszer jó volt gazdagnak lenni, gazdag akarsz maradni. Arról nem is beszélve, hogy ha valamit megélsz, az karmát teremt, ami a megélt dologhoz fog kötni, akár egy másik életben is, amikor már nem is érdekel az adott dolog.

A lemondás nem mazochizmus. Akinek nem megy, nem csinálja. Ha csinálja, rosszul teszi, mert valójában nem akar megszabadulni. Aki elszánja magát, az pedig nem szenved tőle. Az ténylegesen megszabadulást keres. Aki él, mindenképpen szenved. A buddhista ezért akar megszabadulni az élet körforgásából.

2022. dec. 7. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 A kérdező kommentje:

Hát én nem hiszem, hogy lenne olyan vágy, ami miatt le akarnék / érdemes lenne leszületni. Viszont olyan vágyam rengeteg van, amivel az ittlétet teszem elviselhetővé, mert egyébként nem az.

De csak azért, hogy ezeket megéljem, nem születnék le megint, hiszen ott az a kínlódás sincs, ami a vágyat létrehozta, tehát vágy se lenne.

Miért következne a leszületés a vágyból?

2022. dec. 7. 22:11
 3/37 Grimfox ***** válasza:
85%
Mert a vágy kielégítése, a kísérlet a vágy kielégítésére, sőt, maga az erős vágy is karmát teremt. A karma az oka a leszületésnek. Ha megszűnnek a vágyaid, a szenvedésed nagy része is megszűnik. A többit pedig az önfegyelem, és a megfelelő világszemlélet, filozófia küszöböli ki. Ha nem is világosodik meg az, aki így él, rengeteg karmikus tehertől szabadul meg. Aki ezt a zavartalan állapotot kihasználva a megvilágosodásra törekszik, és sikerrel jár, minden karmájától megszabadul, a karma nem kényszeríti többé arra, hogy megszülessen.
2022. dec. 7. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 anonim ***** válasza:

Szerintem azért kell lemondani a vágyakról mert gyarlóvá tesznek és akár bűncselekmények elkövetésére is ösztönözhetnek, erre van rengeteg példa

Meg szerintem ez a rossz karmával függ össze, ha valaki nagyon akar valamit de mégsem kapja meg, mégha tesz is érte sokat, az azért van mert így kell bűnhődnie, legalábbis a saját életemen ezt látom.

Én azt vettem észre hogy nem tetszik valamilyen felsőbb hatalomnak ha nagyravágyó vagyok és ezt bünteti

Bár ez csak saját tapasztalat, nem vagyok semmilyen asztro mester

2022. dec. 8. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
Pont az a lényege, hogy a vágyaid kielégítése okoz függőséget. Ott a pénz. Több és több kell! Mikor állsz le? Ez az olaj a tűzre! Egyre nagyobb a láng, amiben végül te égsz el. Ha szellemi útra lépsz, ez csakis a te szabad döntésed kell hogy legyen. Egyetlen vágyad a megszabadulás vágya és ez hozza el magával a boldogságot, valamint a tisztább életkörülményeket. Kielégítheted a vágyaidat, de akkor a vágyaid kötnek és soha nem leszel szabad. Újra és újra vissza fogsz jönni a vágyaid miatt, mert a halál mindent elvesz tőled. Ez nem szabadság, mert a vágyaid uralnak téged életeken keresztül. A tisztább minőség, tisztább életminőség is egyben. A vágyak is ezt az életminőséget szeretnék elérni, csak degeneratív úton. Ha el akarod érni a szabadságot, akkor az élet mindenben támogat, de valamit valamiért, ehhez te is kellesz!
2022. dec. 8. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
#4 Ha már megvan a szándék a megszabadulásra, akkor a karmád is úgy rendezi az életed, hogy jobb irányba terel, persze a ledolgozandót így is le kell dolgozni és valaki jó nagy cuccot vállal. Előbb van meg a szükséglet mint a következmény. Ha egy tisztább ember gyilkolni akar, megakadályozhatja a sorsa azáltal, hogy egy véletlen folytán meghal, csak hogy ne szaporítsa a karmáját. Szóval nem mindenkinek lehet akármit csinálni.
2022. dec. 8. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
#4 Ha nagyon akarja és nem kapja meg, azt nem is akarja valójában, mert a fejlődéséért vállalta be, valamint ha megkap valamit, azért megdolgozott és itt van a helye és ideje.
2022. dec. 8. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:

Buddha szerint még a létszomj is akadály a megvilágosodáshoz.

A Nirvana szó megszűnés, kioltódás. Az egó megszűnése.

A vágy pedig az egó üzemanyaga.

2022. dec. 8. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 NTBS ***** válasza:
Mert nem tudjuk megvalósítani, megélni. Illetve bűnt okoz.
2022. dec. 8. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 A kérdező kommentje:

Milyen bűn???

Most ha megeszek egy tölcsér fagyit, azt azert ne mondjátok, hogy bűnös leszek meg gyarló.

Nyilván a bűncselekményeket nem lehet ugyanide sorolni. Miert veszünk akkor minden egyes vágyat egy kalap alá?


"Ha már megvan a szándék a megszabadulásra, akkor a karmád is úgy rendezi az életed, hogy jobb irányba terel"

Én vagyok az élő példa, hogy nem. Nagyon szeretnek megszakadulni, de cska azt érem el, hogy még húsz dolgot kapok a nyakamba, mikor tizet se bírok.


#5 Pénzből van, akinek mindig több és több kell, meg van akinek mindig ugyanaz a minimális mennyiseg kéne, amiből meg tud élni, de még az sincs meg neki.

Előbbi rá van függve a penzre, utóbbi nincs, mert ha nincs penze es nem kapja meg higyan függhetne rá? Előbbi mégse szendved, utóbbi meg mégis.


Ha a karma azt akarná tanítani, hogy addjuk fel a függőségeket meg a vágyakat, akkor nem az szenvedne, akinek még meg sincs, és ki se tudta elegíteni a vágyát, hanem az, aki már a függője, és mindig többet akar.

Érdekes módon annak a többnek és többnek semmi nem szab határt. Az megengedett...

2022. dec. 8. 08:14
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!