Kezdőoldal » Ezotéria » Reinkarnáció és karma » Hogyan jön össze az általam a...

Hogyan jön össze az általam a múltban létrehozott hatások összege az „én”-hez?

Figyelt kérdés

El tudom fogadni, hogy mindaz, amit valaha is gondoltam, mondtam és tettem (legalábbis ebben az életben), bizonyos értelemben valóban megteremtette azt a személyt, aki most vagyok. De vajon minden gondolatom, szavam és tettem megteremti a lényegemet – vagy abból fakad ?


Ez arra késztet, hogy feltegyem azt a kérdést, ami szerintem bizonyos értelemben érdekesebb, mint a reinkarnáció kérdése: nevezetesen, mi az én lényegem? Az én érzésem, amit érzek és mindig is éreztem, állandónak tűnt egész életemben, ezért úgy érzem, mintha még egy alapvető esszenciám is lenne . De egy pillanatnyi elmélkedés felfedi, hogy ami valójában állandó maradt, az maga az én érzése , nem pedig ennek az érzésnek a tartalma . Egyáltalán ugyanaz vagyok, mint 5 évesen? 15 évesen? Múlt hét? Egy pillanattal ezelőtt?


Bizonyos értelemben nyilvánvalóan igen. Valami összekapcsolja azt az „én”-et, aki most vagyok, az „én”-hez, aki 5 évesen voltam (és nem például a feleségemmel, mint 5 évesen). De mi ez a valami? Az én emlékem? Már régen elfelejtettem a legtöbbet, ami velem történt 5 évesen. Emlékszem, hogy 5 éves voltam , de nem az egész napra abból az évből (sőt, a múlt hét egyetlen napjára sem emlékszem) . Ha bármilyen tartalom az életemben állandó marad, az nem annak köszönhető, hogy emlékszem rá, hogy tudatosan őrzöm a munkamemóriámban, hogy ne felejtsem el és így magamat sem. Ez azért van így, mert bizonyos dolgok állandóak maradnak anélkül, hogy emlékeznem kellene rájuk vagy csak gondolnom kellene rájuk: lényegében a szokásaim (amelyek értelemszerűen tudattalanok ) és a meggyőződéseim (amelyeknyelven kifejezve , nem kell tudatosan felfogni a viselkedés befolyásolásához).



2023. ápr. 17. 17:22
 1/5 anonim ***** válasza:
78%

A buddhizmus szerint nincs "én", amit most is keresel. Nem létezik az embernek olyan "magja", ami köré a többi alkotóelem csoportosulna. Az "én" illúzióját a részek összességének működése kelti, de a részek önmaguk sem állandóak, folyton változnak, az alrendszereik - ezáltal ők maguk is - idővel kicserélődnek.

Ha csak a fizikai dolgokra gondolunk: a testünkben nincs egyetlen olyan atom sem, amelyik születésünk óta ott lenne. A pszichés alkotóelemeink is változnak, nem azt gondoljuk, érezzük a dolgokról felnőttként, amit öt évesen gondoltunk, éreztünk. Új információkat tanulunk, meglévőket elfelejtünk. Az ember bizonyos szempontból egy történés, mint egy hullám, ami halad a part felé, de a partra nem azok a vízmolekulák érkeznek meg, amik a hullámot száz - vagy akárhány - méterrel beljebb alkották.

2023. ápr. 17. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Grimfox ***** válasza:
71%
Ami a múlandó lényed "lényege", az az eszméleted. Ez az, ami felfogja az összes észlelést, bármilyen forrásból származzon is, és válaszol rá. Még az álomtalan alvásban, eszméletlen állapotban is valamennyire jelen van. Az emlékeid, a gondolataid, a cselekedeteid mind csak olyan dolgok, amiket az eszmélet, vagy öntudat felfog. Tart ez egészen a halál pillanatáig. Akkor ez megszűnik(elvileg nem feltétlen a testi halállal egyidőben). De a tényleges létezésed lényege nem ez, mert a valós lényeg nem változó, ezért nem pusztul el. Viszont emberileg lehetetlen megfigyelni, vagy megtapasztalni. Aki képes felfüggeszteni az emberi(vagy bármilyen megnyilvánult) létezését, az tapasztalhatja meg. A hindu, és buddhista jóga célja pontosan ez.
2023. ápr. 17. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%

1-2. vagyis haloványlila lövésetek sincs :D

1-es lemagyarázta a személyiségrészeket egy keleti filozófiával...Grimmnél is csak az elme a lényeg,a lélek meg le van xarva.. :D


Köszi kérdező ilyen egymásnak ellentmondó üres agymenést is ritkán olvasok... :)


"Az én érzésem, amit érzek és mindig is éreztem, állandónak tűnt egész életemben, ezért úgy érzem, mintha még egy alapvető esszenciám is lenne ."


Ajánlom figyelmedbe a 6.-7-es válaszom:


https://www.gyakorikerdesek.hu/ezoteria__egyeb-kerdesek__115..



De megkegyelmezek...ezt hívják lélekesszenciának ami köré a többi kis "perszóna" épül a nagy színdarabhoz...


Igaz női összefoglalóval és némi fényküldött nyállal keverve,de inkább keresd ki hová tartozol:


[link]


...lehet diszlájkolni.. :D

2023. ápr. 17. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 SZücsöm ***** válasza:
3 Sohase leszek képes megérteni hogy egyes személyek honnan merítik azt a hatalmas egot ami ahhoz kell hogy komoly pofával részletekbe menően elkezdjék megmagyarázni hogy a "transzcendens hogyan működik."
2023. ápr. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"De vajon minden gondolatom, szavam és tettem megteremti a lényegemet – vagy abból fakad ?"

Ez nagyon tetszik.

Amúgy nem tudom a választ, de szuper kérdés.

2023. ápr. 18. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!