Kezdőoldal » Ezotéria » Természetfeletti lények » Az ezotéria, illetve az...

Az ezotéria, illetve az asztrológia melyik vallás része? Vagy egy külön vallások?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy vannak ezoterikus vallási irányzatok (pl.: ezoterikus kereszténység/keresztény misztika, gnoszticizmus, ezoterikus buddhizmus, ezoterikus taoizmus, ezoterikus hinduizmus, szúfizmus, kabbalisztika, orfikusok, mágusi hagyományok a zoroasztrianizmusban, misztériumvallások stb.).


De melyik valláshoz tartozik kategorikusan? Honnan ered? Melyikből ered? Vagy ez egy külön vallás?



2022. júl. 4. 18:33
 1/10 A kérdező kommentje:
*ezek
2022. júl. 4. 18:33
 2/10 Grimfox ***** válasza:
95%

Az ezotéria minden vallás része. Minden funkcionális vallásnak van ezoterikus rétege, ami nem a hétköznapi híveknek szól, hanem a vallás elkötelezettebb követőinek. Az, amit jelenleg asztrológiának hívnak, azt jobbára a new age mozgalom hozta létre, és nem sok köze van az ezotériához.

A legtöbb vallás foglalkozik valamilyen szinten az asztrológiával, még a kereszténységben is vannak ünnepek, amik asztrológiai alapon kerülnek kiszámításra(pl húsvét, és ebből következően a pünkösd is). A 12 jegyes asztrológia, ami olyan divatos ma, az a folyamközből származik, mezopotámia területéről. Ha jól rémlik a sumer papoktól, azaz eredetileg az ő vallásuk része volt. De a taoizmus is elég komoly asztrológiai irányzattal rendelkezik, amit hanyagul csak kínai horoszkópként ismerünk itt nyugaton.

2022. júl. 4. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Az ezotéria minden vallás része, ahogy az előttam válaszoló is írja.

Az asztrológia valóban kéz a kézben járt sumer vallással, az ókori babiloni vallással, és az iszlám előtti arab pogány vallással (utóbbi esetben olyannyira, hogy még az arabok iszlamizálódása utánról is számos arab muszlim asztrológusról tudunk), de az óegyiptomi és a zoroasztriánus klérus is meglehetősen jártas volt benne.

Továbbá élek a gyanuval, hogy az ókori izraelitáknál is elterjedt volt, hiszen tiltja a Tóra, betiltani pedig csak azt szokás, amit valaki vagy valakik csinálnak, olyasmit nem szokás betiltani, amit senki sem csinál.

2022. júl. 4. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Grimfox ***** válasza:
100%
Ugyanakkor a zsidó húsvét is asztrológiai úton kerül kiszámításra, mint vándorünnep, és a számítás módja le van írva Mózes harmadik, vagy negyedik könyvében(már nem emlékszem melyikben). Ugyanúgy, ahogy a keresztény húsvét a tavaszi napéjegyenlőséget követő első telihold utáni első hétvége, úgy a zsidó húsvét is hasonló módon van kiszámolva, hiszen ugyanarról a tőről fakad a két ünnep. A tóra szerint a csillagokból tudakozódni, jósolni, és előre jelezni tilos, vallási célokra ugyanúgy használják.
2022. júl. 4. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Az ezotéria bennfentes (vagyis nem nyilvános) tudást jelent.

Ilyen formában minden vallásnak része lehet, illetve régen minden tudománynak is.

Mostanában a tudomány már nyilvános: tehát, ha valamilyen tudományos tétel már eljut odáig, hogy rendszerezik, leírják, akkor az közismert is lesz.

Régen ez nem volt így.

2022. júl. 4. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#3.

Nem tiltja feltétlenül. A jóslást tiltja, annak is az Isten nélküli részét. A zsidó miszticizmusban nagyon fontos szerepe van az asztrológiának, a templom papjai emiatt eléggé jártasak is voltak benne. A zsidó misztériumban szintén megjelennek a csillagjegyek stb. Mózes de León zsidó rabbi, kabbalista, misztikus szerint az ezotéria a vallás legmélyebb pontja. Az esszénusoknál szintén jelen volt az elvont miszticizmus, az ezotéria, a filozófia, valamint az asztrológia.

2022. júl. 5. 02:03
 7/10 A kérdező kommentje:
Ókori szövegek maradtak fent a zsidó asztrológiáról. Iosephus Flavius még azt is megörökítette, hogy a jeruzsálemi templomot, valamint a zsidó városokat milyen csillagállások alatt, mikor, milyen módon és hol építették fel. A zsinagógák sem csak úgy épültek, hanem szintén asztrológiai pontossággal.
2022. júl. 5. 02:06
 8/10 A kérdező kommentje:
Sőt, a talmudi bölcsek is írnak ilyen zsidó irányzatokról.
2022. júl. 5. 02:08
 9/10 A kérdező kommentje:

#3.

Az valószínűleg nem az arabok vallása miatt volt. Asztrológia terén például az orfikusok, püthagoreánusok, esszénusok, az ókori zsidók, a babiloniak, az egyiptomiak, a zoroasztriánusok, az ókori buddhisták, a taoisták vagy mondjuk a rómaiak (pl.: a Mithrász-Sol Invictus-kultusz, Apolló-kultusz) nevéhez sokkal több fűződik, mint az ókori arabokéhoz, arról nem is beszélve, hogy az arabok jelentős része már keresztény, zsidó vagy zoroasztriánus volt az iszlám megjelenésére. Valószínűleg a muszlim miszticizmusra és asztrológiára nagyobb hatást gyakorolt a buddhista asztrológia és kozmológia, a keresztény misztika, a zoroasztriánus mágusi hagyomány, a zsidó hagyomány, a görög asztrológia, illetve magának, az iszlámnak is voltak ilyen irányzata, már a kezdetektől kezdve. A kozmológia a vallások alapja, ami gyakran ötvöződik asztrológiával.

2022. júl. 5. 02:16
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Az ezotéria valóban része a vallásoknak, mégis túlmutat rajtuk, mert meghaladja azok dogmatikus és tiltó részeit.


Egy magát ezoterikusnak nevező ember bármelyik vallás misztikus részéből meríthet, mert nem a hitére hagyatkozik, hanem megtapasztaláson alapuló Isten-élményekből táplálkozik.


Vagyis, adott esetben egy vallás vezethet el téged a misztikáig, de amint megtalálod azt, valószínűleg megjelenik benned az igény is, hogy túllépj az adott vallás által támasztott hitrendszeren.

2022. júl. 5. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!