Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mennyi esély van arra hogy a...

Mennyi esély van arra hogy a gyerekünknek zöld vagy kék szeme legyen? Így,hány százalék esély van arra hogy valahogy mégis barna szeme lesz?

Figyelt kérdés

Anyuka zöld szemű

Apuka kék


Az apuka anyjának barna, az apjának pedig kék


Az anyuka anyjának barba az apjának kék szeme van



2021. jún. 13. 14:59
A kérdező szavazást indított:
Zöld szemű lesz
Kék szemű lesz
Barna szemű lesz
Barna szemű lesz de kicsi az esély rá nagyon
90% Zöld
90 % Kék
90% barna
Barna nem lehet
21 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
53%
50-50
2021. jún. 13. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
64%

Nagyon minimális az esély, hogy barna szemű lesz.

Amúgy megkérdezhetem ez miért fontos?

2021. jún. 13. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
91%
Kb nálunk is ez a felállás kislányom kék szemű lett.
2021. jún. 13. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
73%

Hát inkább a kék ami több. De miért fontos a szem szín?

Nekem barna férjemnek barna a szeme. Mind ketten barna hajuak vagyunk. Erre a lányomnak ég kék a szeme és hófehér bőre van na meg gyönyörű szőke haja.

Senki a családból nem volt ilyen. 3gyedul sógornőmnek kék a szeme de neki sem olyan mint a lányomnak.

2021. jún. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
36%

Szerinted honnan jósoljuk ezt meg neked?!

Férjemnek szinte fekete a szeme. Nekem barna. A fiunké csodaszép ég kék. Semelyikünk részéről nincs kék szem a családban.

Lányunké pedig zöld lett. Ami ferjem nagymamájának volt.

2021. jún. 13. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
77%
Ha hordoznál "barna szem gént", akkor barna szemű lennél, mert az a domináns. Ugyanez igaz a férjedre is. Tehát a gyerek nem lehet barna szemű, csak nagyon kivételes esetekben, esélye kb.1 a millióhoz. Nem tudom elmagyarázni, mikor történik ez, mert nem vagyok biológus. Alapesetben maradjunk annyiban, hogy kizárt, tehát kék, vagy zöld szemű lesz.
2021. jún. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
85%

Ebből egzakt mód nem lehet megmondani. Hogy a 4-esnél mi lett, az egy variáció és semmi garancia rá, hogy nálatok mi lesz.


Azért van ez így mert neked és férjednek is van domináns és recesszív génetek, amiből a genotípusotok feláll. A genotípusokból, majd környezeti hatásból és a véletlen együttállásából lesz a fenotípus, a megjelenés (gimi biológia, de sokan már nem emlékeznek rá).


Már az is érdekes egyébként, hogy alapvetően a barna fenotípusok (szem, haj, sötétebb bőr) a dominánsak általában, és egyikőtüknek sincs barna szeme barna felmenőkkel. Igaz ez ilyen ökölszabály, természetesen van esély másra is, de dominancia szerint a barna, majd a zöld, végül a kék követik egymást szemszín tekintetében.


Viszont kitalálhatatlan látatbanban, milyen géneket hordoztok, és ebből az esélyek sem tudhatók.

Téged nézve pld. te a szemszíned alapján valami ilyesmit örökölHETTÉL anyudtól: Zk (zöld, kék, kisbetűvel mert recesszív). Vagy Bz (barna, zöld). Ugyanígy apu is lehet: Zk, Bk, esetleg Kk(?) (a kék recesszív de attól lehet apunak kék szeme, csak kis eséllyel). Szóval csak a ti szüleiteket ismerve sem lehet a kombókat pontosan tudni.


Ha amúgy istenesen érdekel a tudományos valószínűsége, egy Punnett-négyzettel kis lehet számolni a valószínűséget az egyes variánsokra, de a tutit nem.

Itt egy példa a Punent-négyzetre, egerekkel:

[link]


Itt meg egy online kalkulátor (angolul):

[link]

2021. jún. 13. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
54%

Az én gyerekemnél is kivételes eset érvényesült. A vércsoportjánál is.

Barna szemem van, férjemnek is. Kislányunknak pedig olyan kék, hogy szinte fehér.


Férjem vércsoportja A+ nekem A-. 6% esély van rá, de a gyerek mégis 0+ lett.

2021. jún. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
83%

Miért vagyok lepontozva? Attól, hogy nem értesz hozzá, nem kell nyomogatni a pirosat! Két barna szeműnek lehet kékszemű gyereke, de fordítva nem.

#6

2021. jún. 13. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
87%
Nálunk ugyanez a felállás, apuka kék szemet örökölte. Anno utánaolvastam, elvileg ilyen esetben 50-50%.
2021. jún. 13. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!