Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ha most passzív gyeden vagyok...

Ha most passzív gyeden vagyok és gyes ideje alatt esek teherbe akkor milyen juttatások járnak nekem a második gyereknél?

Figyelt kérdés
Sajnos kislányom születése után megszűnt a munkaviszonyom, de már gondolkodunk a második babán. Járna nekem ugyanannyi gyed mint az elsőnél vagy csak gyes?
2010. aug. 26. 11:56
 1/4 anonim ***** válasza:
Csak gyes, mivel nincs honnét gyedre lenned, nincs bejelentett munkaviszonyod. De ha gyed alatt teherbe esel legkésőbb 1,5 éves korig, majd ha lejár a gyed elmész munkanélkülire, kapod a munkanélkülit és onnét mész el szülni akkor jár a gyed!
2010. aug. 26. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én is így vagyok, mint Te. Csak nekem 3 nappal a kislányom születése előtt járt le a szerződésem.

Passzív Gyed-en vagyok. Várjuk a második babát, és azt tanácsolta 2 TB-tanácsadó is, hogy jelentkezzek be a munkaügyiben munkakeresésire, és valahogy így majd járhat a Gyed a másodikkal is. Mindjárt kikeresem Neked, amit itt neten írt nekem, hátha Neked is segít.


...megvan:

Két kérdést is feltettem. Másolom mindkettőt:



1. Gyed/Gyes - második baba?

2009 augusztus elején született első gyermekünk. Tanárként határozott idejű szerződésem volt 2009. július 31-ig. Ha gyermekem 2 éves kora előttre tervezzük a második babát, akkor vele milyen juttatásra számítsak?


Ha lenne határozatlan idejű szerződésem, akkor a másodikkal kaphatnék továbbra is Gyedet?


Köszönöm válaszát!

(...sajnos nem tudok kiigazodni ezekben a kérdésekben... újabb és újabb törvények születnek... Visszamenni dolgozni egyelőre nem szeretnék pici babák mellett - persze, ha lenne hová...)

706. kérdés: anna 2010-02-13 09:03:47

Kedves Anna!


Ha a második baba megérkezik az első gyermek kétéves kora előtt, akkor a nagyobbik után kaphatja tovább passzív jogon a gyedet, és a gyest, a kicsi után azonban csak gyesre lesz jogosult.

Ha a munkaviszonya nem szűnt volna meg, és így érkezett volna a következő baba, akkor jogosult lenne utána tgyásra és gyedre is.

Ha eztán keletkezne újabb munkaviszonya, és így lenne legalább 365 nap biztosítotti ideje, akkor jogosult lenne újból gyedre a következő gyermek után.


Remélem, tudtam segíteni!

Üdvözlettel: Gyöngyi



2. ...és még egy válaszom van:


GYED? Második baba 2 éven belül?

2009 augusztusában született első gyermekünk. A szerződésem 2009 július 31-én lejárt. Második babánk - remélhetőleg - 2011 februárjában születik.

Mire számítsak? Kapog TGYÁS-t? És GYED-et? (Ha jól tudom, a GYED-et az előző naptári év átlagkereset alapján számolják. A 2010-es GYED-em keresetnek számít? Biztosított vagyok ez idő alatt?)


Köszönöm rám szánt idejét a gyermeknevél mellett is és válaszát!

816. kérdés: Anna 2010-06-16 08:47:14

Kedves Anna!


Ha a következő baba születéséig passzív gyeden marad, akkor a nagyobbik kétéves koráig maradhat tovább gyeden, aztán azonban csak az alanyi jogon járó gyesre lesz jogosult a kicsi után.

Ha esetleg a gyed helyett bejelentkezik a Munkaügyi Központba, és álláskeresési támogatást folyósítanának Önnek, akkor ezzel lehetősége nyílhat a tgyásra, és a gyedre az alábbiak alapján:

A tgyás jogosultság egyik feltétele, hogy a szülést megelőző két éven belül legyen 365 nap biztosítotti ideje. Ehhez figyelembe lehet venni a munkaviszonyon kívül a passzív tgyást, és gyedet, és az álláskeresési támogatás folyósítási idejét. A másik feltétel, hogy a szüléskor biztosított legyen, ez akkor teljesül, ha az álláskeresési támogatás folyósítási ideje alatt szül, vagy a szülés várható idejénél korábbi időponttól igényli meg a tgyást. A gyedhez a korábbi passzív gyedet nem lehet beszámítani biztosítotti előzményként a 365 napba, ennek ellenére a munkaviszonyából, a passzív tgyásból, és a feltételezett álláskeresési támogatás idejéből meglesz a 365 nap.

Mindkét ellátás összegét az álláskeresési támogatás alapjául szolgáló átlagkeresetből állapítják meg.

A gyed nem lehet a következő tb ellátások alapja, hiszen ahhoz csak az egészségbiztosítási járulékköteles jövedelmeket lehet figyelembe venni. A passzív gyed idején a természetbeni egészségügyi szolgáltatások igénybevételére jogosult, ebben az értelemben biztosított ezen idő alatt.


Minden jót, örömteli babavárást kívánok!

Üdvözlettel: Gyöngyi

816. válasz: Sarkadi Gyöngyi 2010-06-23 22:09:34

2010. aug. 26. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Bocsi, ez így eléggé hosszúra sikerült.


A lényeg az, hogy a szülést megelőző 2 naptári évben legyen 365 biztosítotti napod (biztosított vagy munkaviszony, passzív Tgyás illetve "sima" - tehát szerződésed ha lenne - Gyed alatt).

De Te is passzív Gyed-en vagy, tehát csak a passzív Tgyás-od számít bele.


A Gyed második feltétele, hogy biztosított legyél akkor, amikor épp szülsz. A passzív Gyed-ed ebbe nem számít bele, ezért kell bejelentkezni munkaügyibe a passzív Gyed-ünk helyett a szülés előtt valamivel, hogy amikor szülünk, biztosítottak legyünk.


Így már járni fog a Tgyás és a Gyed is.

Hát, nem mindegy....


Mikor született az első babaád? És meddig volt szerződésed? Ha megírod (akár privátban is), kiszámolom Nekde, hogy legkésőbb mikorra érdemes beterveznetek a második babát, hogy kaphass még Tgyás-t és Gyed-et.

2010. aug. 26. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat, főleg a másodiknak! Köszönöm, de ki tudom magamnak számolni ezek alapján.
2010. aug. 29. 10:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!