Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Rendben van a 15 hónapos fiam...

Rendben van a 15 hónapos fiam fejlődése?

Figyelt kérdés

Sziasztok, nyugodtan mondjàtok, hogy paranami vagyok, de van 1-2 dolog, ami nyugtalanít a 15 hónapos fiammal kapcsolatban. Nagyrészt szerintem korához megfelelően fejlődik, a mozgásfejlődèse mindig rendben volt, 6 hósan kúszott, 7 hósan ült, 8 hósan mászott és felállt, bútorok mellett lépegetett majd 11-12 hósan kezdett egyedül lépegett, egy évesen szépen járt egyedül.

Ami picit nyugtalanít, azok a kommunikációs képességei, pontosabban az, hogy nem mutogat. Ilyesmi, hogy tapsolás, pápá, nála szintén kimaradt (Max. megmutatta 1-2x a pápát, hogy tudja, és ennyi). Mintha ezek nem is érdekelnék. Egyébként ki tudja fejezni, mit szeretne, csak nem mutogatàssal (pl. odahozza a cipőt, és az ajtóba áll, ha ki szeretne menni; ha enni szeretne, a székéhez megy stb.). Tudom, hogy beszélni még bőven van ideje, de pl. Állatokat sem utánoz, a macskánkra sem mondja, hogy cica. Ha megkérdezem, hol a cica, akkor odanéz, de nem mutatja. Amit mond, az a mama, dada (apa), ana/anya, nem.

Szóval így összességében szerintem rendben van a gyerek, de akkor miért nem mutogat? Ugye az ember mindenhol azt olvassa, hogy a mutogatás hiánya autizmust, esetleg más gondot jelezhet.


2023. ápr. 13. 12:32
1 2 3
 1/28 A kérdező kommentje:
Ja, még hozzáteszem hogy természetesen említem majd a gyerekorvosnak is, inkább személyes tapasztkatok érdekelnek.
2023. ápr. 13. 12:34
 2/28 anonim ***** válasza:

Figyelj, nálunk ezek voltak és valóban autizmussal lett diagnosztizálva a fiunk. Viszont nekünk volt hozzá más tünet is, szemkontaktus hiánya például pluszban. Egyelőre nem aggódnék.


Én a helyedben egészen biztosan szólnék első körben a vedononek, illetve egy hallás vizsgálatot megejtenék, mert a fent említett dolgok mögött simán állhat egy hallás csökkenés, siketség akár.

Ha ez a vizsgálat megvan, keress egy korai fejlesztő központot, ők is szoktak vizsgálatot tartani. Ha Budapestiek vagytok akkor a 11. Kerületi budai fejlesztő központban neurológus és gyógypedagógus is vizsgálja a gyerekeket, majd utemtervet is adnak, hogy milyen fejlesztésekre van szükség. És mellé nem drága.

2023. ápr. 13. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Neurológus egyébként látta a gyereket többször is, legutóbb egy évesen, mindig azt mondta, hogy rendben van (mivel kis súllyal született, a kórházban ajánlották a neuro vizsgálatot). Mondtuk már akkor is, hogy nem mutogat. Persze megemlítem legközelebb is a gyerekorvosnak.
2023. ápr. 13. 13:34
 4/28 anonim ***** válasza:
27%
1 évesen még nem kell mutogatnia, 1,5 évesen viszont igen, csak ennyi a különbség. Szóval szólj, mindenképp.
2023. ápr. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:
Igen, mindenépp. Megkérdezhetem, mikor diagnosztizálták nálatok az autizmust? Nem is mutogatott később sem?
2023. ápr. 13. 13:45
 6/28 anonim ***** válasza:
2 évesen kapta meg a diagnózist, 4 éves, azóta sem mutogat, de nem is beszél. Mindjárt kikeresem, én is írtam ide ki kérdést ezzel...
2023. ápr. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:

https://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__babak..


Itt a kérdésem, Kisfiam 2018as születésű

2023. ápr. 13. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
48%

Nem értem, ezt a pápát meg a tapsolást miért kell erőltetni, ezek nem öncélú dolgok, hanem köszönés és a tetszés kifejezése, miért kéne felszólítása csinálnia? Ha tőletek látja, hogy adekvát helyzetben csináljátok, akkor nyilván fogja utánozni egy idő után, a kisgyerekek így működnek. Állatokat se kell feltétlenül utánozni, a szerepjátékhoz még kicsi, a beszéddel meg ráér (tehát hogy azért mondja, hogy mú, mert a tehenet akarja megnevezni). Látom, hogy a másik válaszolónak bőven van személyes tapasztalata a témában, szóval rá érdemes hallgatni, de ezek a jelek szerintem önmagában egyáltalán nem adnak okot semmilyen gyanúra.

Csak zárójelben jegyzem meg, hogy külföldön élek és itt nincs havi védőnői státusz, ami néha kár, de én erről a pápáztatásról pl. eleve csak a gyakori kérdéseken hallottam először :D

2023. ápr. 13. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

Nekem auti a gyerkőcöm, most 2,5 éves.

Pontosan 15 hónapos volt mikor elkezdtük a kivizsgálást, hallásvizsgálattal. Szerintem nektek is ez irányba lenne érdemes majd elindulni, ha nem alakul, mert az is lehet az oka a beszédkésésnek. Bár ebben az életkorban még nem beszélhetünk beszédkésésről!! Van még ideje bőven.

Nekünk egyébként ezek voltak az autizmus tünetei 1,5 évesen:

- nem mondott szavakat, kivéve: mama, baba

- nehezen vette fel a szemkontaktust és ha igen, akkor is csak 1-2 másodpercre

- nem mutogatott

- nem figyelt a nevére

- nem játszott rendeltetésszerüen a jàtékokkal (autók kerekét pörgette, nem épített tornyot 2-3 kockából, nem értette a formabedobós játékot)

- nem tapsolt, nem integetett

- sokat forgott körbe

- rossz evő volt

- öltözködésnél nagyon ellenállt

- mindent megrágott


Nagyjából ezekkel a tünetekkel indultunk útnak és egyre gyarapodtak. Később elkezdett lábujjhegyen járni, repkedi a kezével, sorbarendezte a tárgyakat, a beszéde nem alakult sehova, de odavezet a konyhába ha éhes, odavezet az ajtóhoz, ha ki akar menni vagy épp a kabátját hozza, hogy vegyük fel. Szóval nonverbális módon kommunikál.


Még van időtök bőven beszélni! De azért érdemes nyitott szemmel járni és ha több autisztikus jel is van, akkor kivizsgálni. 18 hós kortól adnak diagnózist.

2023. ápr. 13. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Többen írjátok a hallásvizsgálatot, ennek utánanézek.


#8 Mi is külföldön élünk, itt sincs védőnő, csak gyerekorvos. Ő sem igazán kérdezi, hogy mit tud a gyerek. Egyébként mutogatjuk neki a pápát, tapsolunk is sokszor, mégsem utánozza, ez aggaszt leginkább.

2023. ápr. 13. 15:33
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!