Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Akinek a második baba még a...

Akinek a második baba még a gyes lejárta előtt született meg (tehát kevesebb, mint 3év különbséggel), kivette a szabadságait mielőtt megszült?

Figyelt kérdés
Hogy éri meg jobban? Egyáltalán ki lehet venni a szabikat ilyen esetben? Illetve gyesről el lehet menni táppénzre?
2010. okt. 25. 19:00
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, most pontosan hogy van, de 5 évvel ezelőtt ilyenkor újra járt szülési szabadság, gyed ugyanazokkal a feltételekkel, mint az első gyereknél, már ha hivatalosan megmaradt a munkahelyed. A szabit meg egyben ki lehetett venni, amikor a második gyerek után mentél vissza dolgozni.
2010. okt. 25. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Nem szeretnék oda visszamenni dolgozni.
2010. okt. 25. 19:34
 3/15 anonim ***** válasza:

Én így voltam, járt szülési szabi, meg GYED, de nem ugyanazokkal a feltételekkel, mert a szülési szabi alapja már nem a fizetésem volt. Van rá valami szabály, már nem emlékszem. De nagyjából ugyanannyi volt, mint előtte a GYED, meg a második GYED is annyi, mint előtte (illetve kicsivel több, mert változott a minimálbér, valahogy ahhoz viszonyítják.) A szabikat nem vettem ki, mert velem aláíratták, hogy elmegyek 3 év fizetetlen szabadságra. Úgy tudom, hogy az, hogy a szabikat nem lehet átvinni nem vonatkozik kismamákra.

GYES-ről nem lehet elmenni táppénzre úgy tudom, csak akkor ha a munkaadód is beleegyezik. Nekem legalábbis azt mondták. Aztán én inkább nem kuncsorogtam utána.

2010. okt. 25. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

2év 3hónap van a fiaim között.

a nagy két éves korától a kicsi születéséig járt gyes. + visszavett a munkahelyem, de tudták, hogy terhes vagyok újra. Szabira mentem, és tulajdonképpen, kb 3nap szabim maradt bent, mire elfogytak jött a baba. Szabiról mentem szülni.

tgyás jár most, amit az előző évi átlagkeresetemből számolnak- ami csak a nagyfiam GYed-e volt- és decembertől újra gyeden leszek.

2010. okt. 26. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

én most töltöm a szabadságaimat, 2,5 év lesz a babák között. kivettem mindet.amikor lejár, megyek táppénzre. a gyesből én nem tudtam volna megélni, azért csináltam így. a gyed, tgyás alapja a szerz.szerinti bérem lesz, kb. ugyanannyi, mint az első babánál(mert nem lesz meg a szüks. biztosított napom)

a munkahelyemen tolerálták, hogy én így szeretném.

szerintem te csináld úgy, hogy ne mondd még meg, hogy terhes vagy, vedd ki a szabikat, aztán majd később megmondod.

2010. okt. 29. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Én a gyedről nem mentem gyesre,hanem "vissza mentem"dolgozni papíron,vagyis kivettem az első babám után járó szabadságom(ez nekem is és főnökömnek is jó,maszek és nagyon rendes)Most szülési szabadságon vagyok,utána gyás,gyed.nekünk időben így pont belefért.38h.kismama
2010. okt. 29. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Amikor a másodikkal terhes lettem, az első gyerek 2 éves múlt, már gyes járt csak. Így kivettem a szabijaimat, majd utána táppénzre mentem és apa igényelte meg az első gyerekre a gyest.(napi 8 óra munkavégzés mellett lehet gyest kapni). Így a pici születéséig én táppénzt, férjem gyest kapott+dolgozott is. Anyagilag így jártunk a legjobban.
2010. okt. 29. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy mikor a tesó az év melyik részében születik, és a nagy az év melyik részében tölti a 3. évet.


Általánosságban elmondható, hogy jobban jársz, ha kiveszed a szabikat, és elmégy táppénzre, a férjed meg igényi a gyest (egyelőre időkorlátozás nélkül lehet a gyes mellett dolgozni, nemcsak 8 órában!)


Viszont figyelned kell arra, hogy ilyen esetekben az a jövedelem lesz az ellátások alapja, amit a szabadságok alatt (teljes bér), és a betegszabadság alatt (keresőképtelenség első 15 munkanapja, 70%-os bér) kapsz!

Érdemes utánaszámolni, mert amennyiben nem volt a béred legalább 175 ezer bruttóban havonta, akkor kevesebb lesz a juttatás pár ezerrel havonta.


Ha a kicsi úgy születik, hogy a születését megelőző évben a naggyal 6 hónapot meghaladóan gyeden voltál, akkor az ellátások alapja ugyanaz lesz, mint az első babával. Ebben az esetben a gyed ugyanannyi, vagy legfeljebb több lehet (de max. 102900), ám a tgyás akár kevesebb is lehet mint az első babával, hiszen ha nem mégy vissza dolgozni legalább 6 hónapra, akkor a tgyásnak is lesz maximuma, ugyanannyi, mit a gyednek.


Arra is érdemes figyelni, hogy ha a kicsi úgy születik, hogy a születését megelőző évben a naggyal 6 hónapot meghaladóan gyesen voltál, akkor az ellátások alapja csak a MINIMÁLBÉR lesz! Vagyis sokkal kevesebb is lehet mind a tgyás, mind a gyed.

2010. okt. 29. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
én most így vagyok, pedig vissza fogok menni a munkahelyemre dolgozni. a gyed már lejárt, most várandós vagyok és 2,5 hónapig kapnék gyest a tesó születéséig, viszont nem kértem a gyest, helyette írtam egy levelet a főnökömnek (persze előtte telefonon egyeztettünk, hogy mit szólna hozzá) és a levélben kértem, hogy gyes helyett had vegyem ki a felhalmozódott szabadságaimat. ő megengedte én meg most szabin vagyok :)
2010. okt. 29. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
köszönöm, nagyon hasznos infókat írtok! :)
2010. okt. 29. 12:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!