Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » 2. babánál hogy lesz a tgyás...

2. babánál hogy lesz a tgyás összege, ha nem dolgoztam köztük?

Figyelt kérdés
2 éves lesz a nagy, mikor megszületik a pici, így nem voltam dolgozni a két gyerkőc között. Ilyenkor a tgyásom azért ugyanannyi lesz, mint az elsőnél volt, vagy kevesebb? A fiammal a 200 bruttós fizetésemre a tgyásom 150 nettó volt, jó lenne most is megkapni ennyit. Vagy ez hogy működik? Csak szeretnék lelkileg felkészülni, hogy mi lesz velünk anyagilag, mert sajnos most minden forint számít.
2012. febr. 13. 08:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
az elmult 2 évben kell lennie 365 napnak. sajnos csak gyest fogsz kapni, a többi biztositási jogviszonyhoz/munkaviszonyhoz kötött, és a tgyás,gyed,gyes ebből a szempontból nem számit annak. de hivd fel a tb-t és megtudod. ha viszont méág állományban vagy valahol akkor talán ha táppénzre mész... az a baj h megemelték és már nem 180 nap kell...
2012. febr. 13. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Dehogy fog csak gyest kapni.

Én is így vagyok, csak nekem a nagyobbik gyerkőc már 2 éves 8 hós volt amikor most januárban megszületett a kicsi.


Kapok tgyást is, gyedet is, meg gyest is.

De mivel a 365 nap biztosított időm nem lesz meg, így nem a korábbi bérem lesz a számítások alapja, hanem a minimálbér.

Tehát kapok ugyan, de jóval kevesebbet fogok kapni.

2012. febr. 13. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Szerintem a TGYÁS és GYED is biztosítási időnek számít, szóval kapsz majd TGYÁS-t is meg GYEDet is, de azt nem tudom, hogy ilyenkor ez mennyi, szerintem marad a régi összeg, viszont arra vigyázz, hogy ne csússz ki a két évből, mármint ne járjon le a GYED mire megszülsz, akkor inkább menj el táppénzre.
2012. febr. 13. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
a gyedem lejárna, 1 hónapig lennék gyesen, mielőtt szülök. Akkor ez nem jó? szóljak a munkaadónak, hogy a gyed lejártakor vegyenek táppénzre, vagy ez hogy működik?
2012. febr. 13. 09:08
 5/12 anonim ***** válasza:

Komolyan nem értem, miért kell riogatni a kérdezőt!


Ha nem szűnt meg a munkaviszonyod, akkor a tgyás és a gyed ideje a mögöttes munkaviszony miatt biztosítási jogviszonynak számít. Ergo a kérdezőnek megvan a szükséges 365 napja, jár tgyás és gyed is.

Mivel azonban nem volt 180 (!) bérezett napja, ezért a tgyás és a gyed is maximalizálva lesz. Mindkettő az aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-a.

Mivel csak egy hónapot leszel gyesen, így nem a minimálbér után fogod kapni a gyedet, hanem a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja is.

Anyagilag azonban jobban jársz, ha nem gyest veszel igénybe, hanem táppénzt vagy ha már aktuális, akkor a tgyást a szülés várható ideje előtt 28 nappal igényled. A tgyás és a gyed szempontjából egyik sem kavar be, szimplán csak egy hónapig nem 25eFt-ot, hanem a dupla minimálbér utáni 60%-os táppénzt fogod kapni.

2012. febr. 13. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Nagyon köszönöm! Nem akarlak teljesen lefárasztani, de pontos összeget véletlenül nem tudsz mondani erre a minimálbér*2 70%-ára? kerestem a neten kalkulátorokat, de nem találok. A bruttó minimálbérrel tudok számolni, ki is jön egy összeg, de nem tudom nettósítani, mivel csak munkabér kalkulátorokat találok, nekem meg gyeses kéne. Biztos én vagyok a béna, de nem megy...megköszönném, ha erre tudnál összeget mondani! És most a gyedem 96ezer lett az új adózás miatt, ez maradna, vagy a gyed csökkenne a 2. babánál? NAGYON KÖSZÖNÖM ELŐRE IS A VÁLASZT!
2012. febr. 13. 12:26
 7/12 A kérdező kommentje:
nem gyeses, hanem tgyásos kalkulátor kéne, bocsi, elírtam. Ja és a munkaviszonyom nem szűnt meg, mert visszavárnak.
2012. febr. 13. 12:27
 8/12 anonim ***** válasza:

Jelenleg így alakul:

Minimálbér kétszeresének a 70%-a: 130200 Ft.

Tgyás esetében ebből csak szjat vonnak: 20832 Ft. Ebből lehet érvényesíteni a családi adókedvezményt. Ha te veszed igénybe mindkét csemete után, akkor a tgyás nettóban: 129368 Ft.

Gyed esetében van 10% nyugdíjjárulék is. Ha mindkét csemetével te veszed igénybe a cs. adókedvezményt, akkor az nettóban: 116368 Ft.

De ez attól is függ, hogy mikor szülsz, mivel a mindenkori minimálbérről szól a történet, ha a gyedet már jövőre igényled, akkor a 2013-as minimálbér lesz az alapja a gyednek, de a br. 200eFt-os fizetésed után járó gyed (br. 140eFt) fölé nem mehet.

2012. febr. 13. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!!!!!
2012. febr. 14. 08:20
 10/12 anonim ***** válasza:
41%

"A tgyás-nak és a gyednek két együttes feltétele van:


a szülés napján aktív biztosítotti státusz és

a szülést megelőző 2 évben 365 nap biztosítotti jogviszony.


A biztosítotti státusz alatt az egyszerűség kedvéért érts munkaviszonyt."


a gyed,gyes ellátás szempontjából nem számit biztositotti státusznak.


igy akkor kapsz gyest a nagy után még 1 évig,a kicsi után 2 évig,ez 3 év gyes,plusz a családi 2 gyerekre. ez havi 52100.- a 2 gyerekre összesen.

több csak akkor járna ha most 1 évet dolgoznál minimum,de mivel már állapotos vagy ez sehogy sem jönne ki.


mindenképpen kérdezz rá az ögyintézés pontos menetére a az sem mindegy mikor adod le a gyes igénylést,mert van 2-3 hó átfutás,ne maradj pénz nélkül.

2012. febr. 14. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!