Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Kisfiam 2010. 06.21-én születe...

Kisfiam 2010. 06.21-én született. Tgyás-on, gyed-en voltam vele,2012. 06.21-től gyesre vagyok jogosult.2. gyermekünket 2013. 01.20-ára várom. A jogszabályok alapján mi lesz a következő gyerekre járó tgyás alapja?

Figyelt kérdés
2002-től folyamatos munkaviszonyom van.
2012. jún. 13. 23:06
 1/9 anonim ***** válasza:
15%
az előző év bevétele, azaz a gyes és a gyed
2012. jún. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Első válasz baromság (bocs első).

A gyed és a gyes ellátás, és egyik ellátás sem lehet alapja egy másiknak.


Kérdező, a tgyás alapod a szerződéses béred lesz, mindenképpen, de csak max. a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet.

Ha idén végig gyesen maradsz, akkor a gyed alapod a minimálbér lesz (vagy ha ennél kevesebbet kerestél, akkor a szerződés szerinti béred).


Ha a béred több volt, mint 93 ezer bruttó, akkor érdemesebb táppénzre menned, mert abban az esetben a gyed alapja a kedvezményszabály értelmében az utoljára kapott ellátás (tgyás) alapjával megegyező lesz.

2012. jún. 14. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
38%
Nincs igazad második, én a második gyerekkel vagyok itthon és a gyedem alapja az előző gyedem. nem a minimálbér.
2012. jún. 14. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kizárt.


Elhiszem, hogy jót akarsz, de JOGSZABÁLY rendezi, hogy minek mi lehet az alapja.

Bátran utánanézhetsz, benne van a törvényben. Vagy akár egy oep saját állásfoglalást is elővehetsz, abban is le van írva fehéren feketén.


Ellátás alapja csak és kizárólag jövedelem lehet.

Gondolom, hogy segíteni akarsz, de butaságot írsz. BIZTOSAN NEM az előző gyed az alapja a mostaninak.


Ezzel foglalkozom, minden áldott nap, így nyugodtan elhiheted, hogy tudom, mit írok le.

2012. jún. 14. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ja, és ha figyelmesen elolvastad volna a válaszomat, látnád, hogy a minimálbér csak egy esetben lesz az alapja, ha gyesen marad.

Ha táppénzen, vagy gyeden van szülést megelőzően nagyobbrészt, akkor a tgyás alapja lesz a gyed alapja is. Feltételezem nálad is erről van szó. De ez nem jelenti azt, hogy a gyed volt az alap.

2012. jún. 14. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
17%

akkor nem jól csinálod

"Mi van, ha jön a 2.baba?


Ha az első gyerek a második megszületésekor még nem töltötte be a 2 évet, azaz még jogosult vagy utána GYED-re, akkor eldöntheted, hogy kéred a TGYÁSt vagy maradjon az első gyerkőc utáni GYED.

Ennek lejártával igényelheted a 2. gyerek után járó járandóságokat (ha még van TGYÁS akkor azt, egyébként meg a GYED-et).


Mivel a GYED és a TGYÁS számításánál az előző teljes naptári év jövedelme adja az alapot, ezért jobban jársz, ha még az előző GYED időtartama alatt megszületik a második baba, hiszen így magasabb lesz az alap, amiből számolnak. Ha már belecsúszol a GYES-be, akkor alacsonyabb lesz a jövedelmed. Általánosságban igaz, hogy a 2. gyerek után számolt TGYÁS kb. ugyanannyi, mint az első gyerek utáni GYED volt – amennyiben az az előző gyerkőc 2 éves kora előtt született."

[link]


Tehát az alap az előző év JÖVEDELME. Ha fizetés akkor fizetés, ha gyed akkor a gyed. Ha gyed+gyes, akkor az

2012. jún. 14. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Vajon miért ilyen nehéz elfogadni, hogy tévedsz? Azért, mert ügyesen kezeled az internetet, és sikerült a legnagyobb baromságot megtalálnod, amit csak írtak a témában? A kismamablogon leírt valamennyi kapcsolódó megállapítás baromság, de ha már lúd, legyen kövér, belinkelem a HITELES információkat:


A mai napon IS hatályos Eb törvény: először csak a tgyás:


42. §(2)A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani. (ez a táppénzszabály, de ez alapján kell mind a tgyást, mind a gyedet megállapítani)


48. § (1)

(2)A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.


(3)Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.



A kulcsszó, hogy az alap a pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem. A gyed nem ilyen, gondolom azért azzal tisztában vagy, hogy gyedből nem vonnak egészségbiztosítási járulékot, ergo NEM pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem - nem is lehet alapja SEMMILYEN ellátásnak.


Gyed:

Ugyanezen törvény 42/D.§

(2)A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.


48.§ 2)A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.


(3)Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.


(4)Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.


(5)Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.


De mivel tisztában vagyok vele, hogy a jogszabályok értelmezése nem a legegyszerűbb, így íme, az OEP hivatalos állásfoglalása:


Tgyás: (8. oldal lap alja)

[link]

Gyed: (5. oldal lap aljától)

[link]


És utolsó gondolatként:

Vida Ági egy babapszichológus. Lövése nincs arról, hogyan működnek az egészségbiztosítás pénzbeni ellátásai. Készpénznek venni a szavait kizárólag azért, mert jó híre van a gyereknevelés terén elég nagy butaság.

És nem ragaszkodom hozzá, hogy higgy nekem, mert nem izgat mit gondolsz, de megnyugodhatsz: értek a szakmámhoz, és jól is csinálom. Ismeretlenül meg egy innen-onnan kimásolt internetes oldalra hivatkozva elég buta emberek ítélkeznek csak. Ha te nem vagy buta, akkor ne ítélkezz, inkább ismerd el, ha valamihez nem értesz.

2012. jún. 14. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, el ne hidd, amit a 83% írt! A tgyás és a gyed alapja SOSEM lehet az előző évben kapott gyed és gyes!!! Ahogy a második írta: ha az igényléstmegelőzően azért nem volt 180 bérezett napod, mert nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan) gyest kaptál, akkor a minimálbér lesz az alapja a gyednek, ha viszont azért nem volt 180 bérezett nap, mert nagyobbrészt táppénzen, vagy gyeden voltál, akkor az utoljára kapott ellátás alapja lesz a gyed alapja is.


A tgyás alapja mindenképpen a tényleges bér, ennek hiányában a szerződés szerinti bér lesz, de ha nem volt 180 bérezett napod, akkor a tgyásnak is van maximuma, annyi, mint a gyednek.


83%, neked meg nem kéne ekkora arcod legyen, amikor ekkora hülyeségeket írsz le! Inkább vegyél vissza, és ha segíteni akarsz, akkor ne válaszolj ilyen kérdésekre, mert látszik, hogy nem vagy képben!

És az interneten erre vonatkozóan van ezernyi oldal, amik hiteles információkat tartalmaznak, használd azokat.


És az is arra utal, hogy fingod nincs az egészről, hogy olyan oldalét linkeltél, ahol még 180 biztosításban töltött nap kell a tgyáshoz, meg a gyedhez! Ha kicsit is Értenél a dologhoz, akkor tudnád, hogy ez a szabály 2010. május 1-től megváltozott, már 180 helyett 365 biztosításban töltött nap kell.


Úgyhogy 83%, gratulálok neked, hogy sikerült leszólnod egy hozzáértőt, ráadásul úgy, hogy a saját hozzá nem értésedet kiraktad a kirakatba.. Ügyes vagy:S

2012. jún. 14. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Hellovilág ***** válasza:
100%

Kedves 83%, tényleg te tudod rosszul.

Te ezt írtad:


"Tehát az alap az előző év JÖVEDELME." Ez igaz. Azt viszont ne felejtsd el, hogy sem a gyed, sem a gyes NEM jövedelem, hanem ellátás. Nagyon nem mindegy.

2012. jún. 14. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!