Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Én egy 9 hetes kismama vagyok...

Én egy 9 hetes kismama vagyok 2010. július 1-je óta van munkaviszonyom! 2012.12.26-ra vagyok kíírva! Melyik az a nap legkorábban, amikortól elmehetek táppénzre úgy, hogy a jelenlegi bruttó 123000 Ft-os fizetésemből számolják a gyedet? Üdv. Nettus

Figyelt kérdés
2012. máj. 23. 19:34
 1/8 anonim ***** válasza:
A gyedhez és a Tgyáshoz ha jól tudom 365 napos munkaviszony kell. Ha előtte is volt munkaviszonyod, akkor szerintem akkortól mehetsz, amikortól a nőgyógyász kiír... Akkor Tgyás-ig (szülés előtt 4 héttel) táppénzt kapsz, utána jün a Tgyás, majd a GYED. Szerintem kérdezd meg a könyvelőt, vagy a HR-est, ők jobban tudják.
2012. máj. 23. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

mehetsz bármikor mert a Gyed alapja a szülést megelőző év bevételéből számolják.

Én augusztusban szültem és májustól voltam táppénzen,mégis a max. tgyást és gyedet kaptam.

A feltétele pedig a 365napos munkaviszony.

2012. máj. 23. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Igazából mindegy, ha tavaly is ennyi volt a jövedelmed. Ha tavaly kevesebb volt, akkor június végéig mindneképpen dolgozz.


Alapesetben a gyed alapja az igénylést megelőző év (nálad ez 2012 lesz), ha volt abban az évben 180 bérezett napod. Ez akkor lesz meg, ha június végéig dolgozol, és utána mégy táppénzre.


Viszont ha nem lesz 180 bérezett napod, akkor a kedvezményszabály értelmében a tgyás alapjául szolgáló, 2011-es jövedelem lesz a gyed alapja is.


Ezért írtam, hogy ha kevesebb volt tavaly a béred, int a mostani 123 ezer, akkor dolgozz június végéig, és ez a bér lesz a gyed alapja.

2012. máj. 23. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Másodiknak: a gyed alapját nem a SZÜLÉST, hanem az IGÉNYLÉST megelőző évben elért jövedelem alapján számolják.
2012. máj. 23. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszait!

A 365 nap munkaviszonyom bőven megvan,viszont tavalyi évben kevesebb volt a fizum!

3-asnak: még kérdés lenne, ha ebben az évben szükségeltetik a 180 nap (amihez ugye június végéig dolgoznom kellene) beleszól a számításba, hogy május 14-22-ig táppénzen voltam egyéb betegség miatt?

2012. máj. 25. 09:47
 6/8 anonim ***** válasza:

Igen, ha táppénz volt és nem betegszabi (ha a keresőképtelenség kódja nem 9-es volt, akkor betegszabadság volt).

Ha betegszabadság volt, akkor a 180 bérezett napba beszámít, csak kicsit csökkenti a jövedelmedet, mert a betegszabi csak 70%-os jövedelem.

Ha táppénz volt, akkor viszont nem számít bele a 180 bérezett napba sem, és az összege sem a jövedelembe.


Ha nem tudod, melyik volt, akkor célszerű egy héttel tovább dolgoznod, hogy az idei bér legyen a gyed alap, ne a tavalyi kevesebb.


Ha nem voltál máskor betegállományban, csak 14-22 között, akkor jelenleg így állnak a napjaid: 137 bérezett napod van, és 9 nap (május 14-22) lóg a levegőben.

MÁjusban még 6 nap van, plusz júniusban 30, és a betegállomány miatti biztonsági ráhagyás júliusban 1 hét, vagyis július 9-től lehetsz táppénzen.


H tudod, hogy a betegállományod betegszabi volt, és nem táppénz, akkor viszont már július 2-től lehetsz táppénzen (igazából július 29-től lehetnél, de az péntek, így jobban jársz, ha csak hétfőtől íratod ki magad)

2012. máj. 25. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Az utolsó mondatban a július júNius akart lenni - tehát június 29-től lehetnél ebben az esetben táppénzen)
2012. máj. 25. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Sajnos táppénzen voltam, tehát akkor úgy készülök, hogy július 9-től kb! nagyon szépen köszönöm a segítséged, muszáj volt hozzá(d)tok fordulnom, mert nálunk a könyvelő nem igazán van a helyzet magaslatán :-S
2012. máj. 25. 12:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!