Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Őszintén, ráztad meg már...

Őszintén, ráztad meg már idegességedben a babádat? Olvassa el mindenki!

Figyelt kérdés

Tegnap volt a tv-ben egy műsor, amiben azzal foglakoztak, hogy mennyire veszélyes az ha megrázzuk a babákat.Már nagyon kis fokú rázás vérzést idézhet elő az agyban. Azt mondták ha úgy gondoljuk, hogy nem kap levegőt akkor is tilos rázni.

Ne rázd meg a kisbabát!



Sír a gyerek. Már megnézted, hogy éhes-e, netán a pelenkája van-e tele, masszíroztad a hasát, próbáltad megnyugtatni, cipelted jobbra-balra a lakásban, de semmi hatás. Ő csak sír. Órák óta. Pedig a foga még nem jön, ahhoz még túl kicsi.



De a sírása őrjítő. Tapasztalatom szerint a babák úgy lettek kitalálva, hogy a sírásuk elviselhetetlen legyen az anyjuk számára, hogy mindenképp valamiféle cselekvésre ösztönözzön. Egyszerűen rossz hallgatni. Fáradt vagy te ehhez, ki tudja hány éjszakai ébresztéssel a hátad mögött. És mivel már mindent megtettél, de az eredmény nulla, tehetetlen vagy és érzed, ahogy egyre nő benned a frusztráció fojtogató gömbje. Kezd átcsapni dühbe.


És eljön az a pont, amikor tudod, ha most hozzá nyúlnál a picihez, lehet, hogy durva lennél, hogy bántanád. Nem ütnéd meg, de legszívesebben legalább megráznád, hogy hagyja már abba! Ez az a pillanat, amikor mindenkit önuralomra intenék – még akkor is, ha mondani könnyebb, mint megvalósítani! Mert egy kis rázás is elképesztő következményekkel járhat.



A babák nyakizomzata, mint tudjuk, még gyenge ahhoz, hogy stabilan megtartsa a picik testéhez képest igencsak nagyméretű és súlyú fejet. Ezért is van az, hogy a legkisebbek fejét tartani kell, mikor felvesszük őket. Emellett az agy csecsemőkorban még nem fejlődött ki teljesen, így különösen érzékeny a mechanikai erőhatásokkal szemben. Az agyat behálózó erek pedig még szintén rendkívül sérülékenyek, így már egy olyan erejű rázás hatására is elszakadhatnak, súlyos vérzéseket okozva, amely esetleg egy későbbi életkorban már nem okozna komoly károkat.


Ha tehetetlenségedben, dühödben megrázod a babát, a hirtelen mozdulat hatására az egész agya elmozdul a helyéről és nekiütődik a koponya kemény belső felszínének. Az agy körüli erek elszakadhatnak, komoly vérzések keletkezhetnek, amelyek a zárt koponyán belül nyomást gyakorolnak az agyállományra. De nemcsak az agy sérülhet: ugyanígy bevérzések keletkezhetnek a szem ideghártyáján is, ami akár vakságot is okozhat. A következő filmet érdemes megnézni:



Körülbelül olyan hatással van az egy éven aluli gyerekre a rázás, mint egy frontális ütközés. A bevérzések komoly agykárosodáshoz vezethetnek, amelynek tünetei nem feltétlenül jelentkeznek azonnal. Ám vannak olyan tünetek, amik rögtön jelentkezhetnek: ilyen lehet a légzészavar vagy akár a légzésleállás, a csecsemő izgatottsága, ingerlékenysége, csillapíthatatlan sírása, a hányás vagy a tudatzavar, esetleg a mozdulatlansága. Súlyos esetben felléphet szívmegállás és bekövetkezhet a halál is. A megrázott csecsemő szindróma egyetlen külső jele általában a koponyában megnövekedett nyomás miatt feszülő kutacs.


Egy kanadai kutatás szerint az egy éven aluli gyerekek esetében ez a leggyakoribb halálok a traumás fejsérülések között, a megrázott babák közül minden ötödik kicsi belehalt a rázásba, de a túlélők több mint fele is idegrendszeri károsodást szenvedett, 65 százalékuk pedig látásában sérült a szem ideghártyájának sérülése miatt.


És hogy mit lehet tenni az ellen, hogy az úgynevezett Shaken Baby Syndrome annyi áldozatot szedjen? Először is, tudatosítsuk: a megrázás is bántalmazásnak számíthat – és nem, nem egyenlő a ringatással! Nem feltételezem senkiről, hogy direkt bántani akarná a gyerekét, de jobb tisztában lenni azzal, hogy ettől még elveszíthetjük az önkontrollt és ez bizony veszélyes!


Ha úgy érzed, hogy nem bírod tovább, mindjárt kiborulsz, megőrülsz, szétfeszít a düh, megbolondulsz, ha még egy percig kell hallgatnod a sírását, gyorsan fordulj meg, és menj el a közeléből! Menj ki a konyhába, szedj ki a szekrényből egy tányért vagy bögrét, és törd össze, zárd magadra a fürdő ajtaját, és sikíts egy hatalmasat, vagy fogj egy nagy halom újságpapírt, és tépd minden dühöddel apró cafatokra! Csapj bele egy szekrényajtóba vagy bokszolj bele a párnába!


Ha van otthon valaki, add át neki a gyereket, és menj el sétálni vagy futni egyet. Kapd elő a kerékpárt és tekerj egyet a környéken. Menj ki egy parkba, ülj le egy padra, és bambuld magad üresre. Vagy hívd fel egy barátnődet, és zokogd el neki az egészet! Kérj segítséget egy rokontól vagy akár attól a szomszédtól, akiben megbízol.


Mindenkivel előfordul, hogy frusztrált, hogy tehetetlennek érzi magát, vagy épp aktuálisan teljesen agyára megy a gyereke. Ez, azt hiszem, normális, ahogy az is, hogy szükségünk van arra, hogy ne érezzük magunkat tehetetlennek, rossznak, magunkra hagyottnak és időnként ki tudjuk engedni a gőzt. Segítséget kérni nem gáz, még egy cigire rágyújtani is jobb, ha segít, mint megrázni a picit. Mert a baba tényleg nem azért sír, hogy kiborítson…



Kapcsolódó:



Megrázott csecsemő szindróma


2013. jan. 13. 12:25
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
87%
Soha nem ráztam meg. Olyan viszont volt, hogy kétségbeesésemben már belerúgtam a szekrénybe. Valahogy kénytelen voltam a felgyülemlő stresszt levezetni.
2013. jan. 13. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
22%
Hát...köszönjük ezt a kis "kioktatást". Én nem ráztam meg egyszer sem a babámat és nem azért mert annyira fantasztikus vagyok (mielőtt valaki leszuperanyáz), hanem mert igazán "könnyű" természetű a kisfiam, nem volt olyan mélypont eddig (14 hónapos) hogy tetlegességig fajuljon a dolog. :)
2013. jan. 13. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
58%
Ja, és szerintem minden anya tudja, hogy káros megrázni a babát, de hát sajnos nincs mindenkinek önuralma. Bár ez szerintem borzasztó elkeserítő. Mi lesz még később, amikor jön csak az igazán kényes korszaka a gyereknek?
2013. jan. 13. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
62%
Szerintem itt elég kevés ember van aki erről nem hallott mert rendszeresen feljön itt a téma kérdésként is válaszként is, egyébként válaszolva a kérdésre 3 gyerekem van, kicsik, kimerült is voltam nem egyszer és sok mindent csináltam (kimentem a szobából a férjem kezébe nyomtam és elmentem otthonról, beraktam a kocsiba és egy órán keresztül autóztam mert a hordiban bealudtak, bementem a fürdőbe magamra csuktam az ajtót és ordítottam egy jót, volt hogy toporzékoltam utólag vicces) de soha nem éreztem rá semmiféle ingert hogy megrázzam főleg mert attól miért hallgatna már el??? csak még jobban fog ordítani szóval logikátlan is. Persze nem ezért nem rázogatom, csak nem értem azt , aki meg igen.
2013. jan. 13. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
79%

Én a kimegyek a szobából ordítós változat vagyok, nem a megrázós.

Szerencsétlen csecsemő nem tehet róla, hogy baja van, na majd még én is rázzam meg? :O

Max nekem van emiatt álmatlan éjszakám, de megoldom.

2013. jan. 13. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
18%
Köszönöm a lepontozást, drága, jólelkű édesanyák! :)
2013. jan. 13. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
91%
Soha nem ráztam meg! A hasfájós időszaka a fiamnak brutális volt, reggeltől estig ordított és mégis felfogtam agyilag, hogy fáj neki, azért sír, sajnáltam. Most meg fogzik... :) de egy gyereknek baaja van ha sír, tehát meg kell próbálni a kedvében járni, vagy összetörni egy poharat, vagy éppen mint az egyik válaszoló, belerugni a szekrénybe:) , tusolni, kimenni az udvarra és sikítani, mert MI FELNŐTTEK vagyunk és a gyerekünk miatt muszály kontrolálni magunkat. Ő nem "poénból" sír, meg hogy idegesítsen bennünket. Nem ráztam és nem is ráznám meg soha, mondjuk elég birka türelmem is van, de biztos vagyok benne, hogy hogyha a legidegesebb fajta lennék, akkor is bírnám magam kontrolállni.
2013. jan. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
37%

"Ki oktatott ki téged???Ha majd kioktatlak azt észreveszed! Csupán segíteni akartam, ahogy tegnap is tették a tévében."


Bár nem nekem szóltál, de vegyél már vissza magadból ember!

2013. jan. 13. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
Én is inkább magamon vezetem le, nem rázva, aztán persze utána még az embernek a keze-lába is fáj, amivel a falba csapott. Hát ez van, túl kell élni. :)
2013. jan. 13. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
52%
szerintem ez csak neked újdonság
2013. jan. 13. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!