Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ha második terhességemmel...

Ha második terhességemmel táppénzt javasol a nőgyógyászom, de még gyed-en vagyok első gyerekemmel, mit tehetek?

Figyelt kérdés
Meg kell várnom míg gyes járna és az helyett igénybe venni a táppénzt? A munkáltatómat is tájékoztatnom kell az új Mt. módosítások szerint még mielőtt táppénzre kerülök, de mit írjak a levélben? Kell-e bármi egyebet tennem? Köszönöm a segítő válaszokat!
2013. febr. 5. 12:21
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

2. dolgot tehetsz: 1. lemondod a gyedet, és elmégy táppénzre (hacsak nem volt nagyon magas a bruttód, akkor ez éri meg kevésbé), vagy 2. megvárod, hogy lejárjon a gyed, és utána mégy táppénzre, gyes helyett (ez a legoptimálisabb verzió).


Viszont a munkáltatódnak még azelőtt jelentsd be a terhességedet, mielőtt táppénzre mennél, hogy éljen a felmondási védelem.

2013. febr. 5. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A fizetés nélküli szabadságodat megszakíthatod hamarabb is, függetlenül attól hogy egyébként GYED-re vagy GYES-re vagy jogosult ezen időszak alatt.


A levélbe egyrészt írd bele hogy X év/hónap/nap-tól meg kívánod szakítani a fizetés nélküli szabadságodat ( én beleírnám azt is hogy orvosi javaslatra ettől a naptól táppénzen maradsz, csak hogy tudjanak mivel kalkulálni- magyarul hogy ne kezdjenek el neked munkát keresni:)


Ami nagyon fontos, hogy írd bele hogy várandós vagy. A fizetés nélküli szabi megszakítását követően ugyanis megszűnik a felmondási védelmed, ha erről a tényről a munkáltatót nem tájékoztatod.

Célszerű lehet beleírni a szülés várható időpontját is, onnantól ugyanis TGYÁS-ra leszel jogosult- gondolom.

2013. febr. 5. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm. Attól félek egy kicsit, hogy - első terhességemnél veszélyeztetett voltam ugyancsak, egészséges kisfiam született- mi van, ha elmegyek táppénzre és valami gond adódik a terhességgel....olyankor mi a teendő? Nagyfiamat még emelgetnem kell és nem is tudok annyit pihenni mint ugye mikor z első babát vártam...akkor visszatérhetek gyes-re, anélkül, hogy elküldhetnének?
2013. febr. 5. 12:49
 4/10 anonim ***** válasza:
Ha ne adj isten bármi történik, akkor igényelheted a gyest, vagy akár a gyedet is, ha marad. De reméljük nem történik semmi. Gratulálok a babához:)
2013. febr. 5. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
Mi úgy döntöttünk, nem kockáztatunk, maradok gyesen. Ugyanis akkor olyan a helyzeted, mint ha dolgoznál, csak táppénzen lennél, nincs védettség. Anyukám munkahelyén az ilyen kismamákat szó nélkül kirúgta a főnök. Főleg, h manapság a cégek mennyire nem tartják be a szabályokat, ahogy olvastam.
2013. febr. 5. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Utolsó: a törvény alapján nem rúghatja ki, ha bejelentette hogy terhes és ezt igazolni is tudja ( ha pl. írásban jelenti be)

A védettség nem a táppénz miatt illeti meg hanem a várandóssága miatt.


Munkáltató felmondással legalábbis nem küldheti el.

Azonnali hatállyal csak akkor küldhetik el, ha valami nagyon durva dolgot csinál ( pl. szétveri a cég berendezéseit- gondolom, ettől nem kell tartani).


Közös megegyezést felajánlhatnak neki, de - már bocsánat- hülye lenne elfogadni ebben az esetben.


Ha tehát a fentiek ellenére felmondanának neki, egy munkaügyi per esetén nem kérdés, ki nyerne.


A munkáltatók egy része- ebben igazad van- sajnos kihasználja a kismamák / anyukák tájékozatlanságát, ezért fordulhat elő olyan sok eset, amikor ezek a nők pórul járnak.


Ennek egyetlen ellenszere van: nagyon alaposan tájékozódni kell, és ennek megfelelően helyesen dönteni.

2013. febr. 6. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó válaszoló! Ha tehát bejelentem írásban a terhességemet még mielőtt táppénzes állományba kerülök (mondjuk egy nappal előtte postázom nekik a levelet), akkor jogilag mindenképp rendben vagyok, igaz? Még akkor is ha mondjuk ők másnap (levél feladásától számítottan) fel akarnának nekem mondani? Ezt nem tehetnék meg, ugye? nem tartom ennyire inkorrektnek őket, de ki tudja...
2013. febr. 7. 12:26
 8/10 anonim ***** válasza:

Így van, a lényeg hogy ha te már bejelented és ők utána akarnának felmondani, az jogellenes.

Emiatt célszerű írásban bejelenteni ( amit javaslok vagy tértivevényes levél, esetleg e- mail formájában megtenni), mivel ezzel tudod bizonyítani hogy jelezted ezt a tényt.


Mt. alapján:


65§ (3): "A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság, (...) alatt".


és


(5): "A (3) bekezdés a) (...) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta."


Link: [link]

2013. febr. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Előző vagyok: én azért ennyire nem centizném ki a bejelentést: ha valószínűsíthető hogy nem ér oda a leveled, akkor erősítsd meg ezt még előtte egy telefonhívással / e- mail-lel is, vagy add fel hamarabb a levelet, ebből már ne legyen gubanc:)
2013. febr. 7. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Okés, aznap küldök egy e-mailt is, az a biztos aznap amikor postáznám a levelet. Köszönöm mégegyszer a segítséget!
2013. febr. 7. 15:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!