Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mikor lett mindenki határidő...

Mikor lett mindenki határidő mániás, honnan ez a trend?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A minap egy nagyon közismert baba-mama oldal (direkt nem írok címet) mozgásfejlődésről szóló bejegyzéseit olvasgatva vettem észre egy érdekes jelenséget.


Mondanom sem kell, hogy ebben a kategóriában volt a legtöbb kérdés, sok aggódó anyuka fejből tudta a különböző állomások "elvárt" időpontját.

A lényeg: 2 évvel ezelőtt a kérdésekre válaszoló hölgy 9 hónapos korban tekintette elvárhatónak a kúszást, 10 hónaposan a mászást, 11 hónaposan a felállást, 18 hónapos korig pedig az önálló járást. Ez valóban így is van (a férjem gyermekneurológia könyve és neurológiai tudása alapján is - ő gyakorló orvos, tisztában van ezekkel). Eszerint válaszolt kb. 2-3 hónapig, majd utána jópár hónapon át már 7-8 hónapos korban nem kúszó gyermeknek fejlesztést javasolt, természetesen címmel, telefonszámmal. Utána ez lecsengett, később újra normális volt, ha a 8 hónapos baba nem kúszott.


Itt is számtalan kérdést látok: mit csinál x hónapos baba, nincs-e elkésve, a szomszédé 5 hónaposan már járt, az enyém még csak átfordul. Sok ismerős, rokon azzal kezd amikor találkozunk, hogy miket tud már a lányunk? És bár ügyes, okos, sok mindenre képes, mégsem szeretek erről beszélgetni. Ha gyermektelen ismerőssel találkozunk, ő sokkal értelmesebb kérdéseket tesz fel.


Őszinte leszek, a netet olvasva, néha engem is a hideg ráz, hogy jóég, a gyerek még ezt nem csinálja, azt nem csinálja. Hála Istennek ezután jön a párom, és szépen megnyugtat, elmondja, hogy minden oké - illetve ha mégsem lenne az, akkor azt is.


A kérdésem: miért lettünk ilyen hisztérikusak ezen a téren? Miért kell férnie egy skatulyába mindenkinek? És miért aköré szerveződik szülőpárok beszélgetése, hogy mit tud a gyerek és mit nem? Nem nagyon béna ez így? Csak engem zavar?


2013. febr. 26. 14:17
 1/5 anonim ***** válasza:
Én ugyanígy vagyok ezzel, már inkább nem is olvasgatom ezeket, mert csak felidegesítem magam, hogy az én fiam 8,5 hónapos és még "csak" most próbálkozik a mászással, más babák meg már állnak. Aztán persze lenyugszom, mert a gyerekorvosunk is pont azokat az időpontokat mondta el a mozgásfejlődésnél, amiket fent Te is leírtál, abban pedig bőven benne vagyunk. Szerintem nem kell semmit erőltetni, a gyerekek nem egyformák, de a végén mindegyik ugyanúgy szaladni fog :-)
2013. febr. 26. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Pont ezt beszélgettük egy barántőmmel!

Mondjuk én eleve allergiás voltam a témára, mert a fiam hipotón volt és megkésett a fejlődése.

Viszont 10 hónaposan elvittem neurológushoz, mert hiába a Dévény még nem mászott, gondoltam, biztos nagy baj van a gyerekkel!

Annyit mondott, hogy anyuka, még szerencse,hogy a gyerek nem tud olvasni és nem tudja,hogy a nagykönyv szerint neki már másznia kellene. Nincs semmi baja, majd fog, ha kész lesz rá. 3 hétre rá mászott is!

Viszont! Szellemileg meg mindig előrébb járt! De én ezt sosem reklámoztam senkinek! Mert nem az én érdemem!

Én azt figyeltem meg, hogy sok anyuka, aki állandóan azzal foglalkozik,hogy az ő babája mit tud, mintha azt akarná erősíteni magában,hogy ez az ő érdeme.

Pedig egyáltalán nem "nevelés" kérdése,hogy a gyerek mikor kúszik, mászik vagy megy!


14 hónaposan a fiam, még nem jár egyedül! Mozgáskényeszeres anyuka ismerősöm szerint többet kellene gyakorolni! Na mondom azt hogy kell? Hát,hogy erőltessem, vezessem!

Mosolyogtam egyet és kész! Na ez az, amit tuti nem fogok csinálni! :)

2013. febr. 26. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Ami engem bánt, hogy a fejlesztés, ami egyébként szükség esetén rendkívül fontos, iparág lett...


Anyukák gerjesztik egymást, meg faggatják a másikat, hogy ki-mit tud, sőőőőt! Néha azt látom, hogy kb. kutyaként idomítják a gyereket erre-arra, mert muszáj valamit villantani.


Én a szívemre vettem párszor a sok lesajnálást azért, mert 8 hónaposan csak kúszott a kislányunk, akármennyire is tudtam, hogy ez normális. A férjem biztatott, hogy mennyi mindenben átlag fölötti egyébként a Manónk, amit nem veszek észre, és akkor jöttem rá, hogy nagyon igaza van. Soha nem cserélném el az éppen csak mászni kezdő, de folyton mosolygó-gagyogó-röhögő 9 hónapos csodabogaram senkire, ez nyilvánvaló, de olyan sokszor bántottak ilyesmik miatt, hogy tényleg megelégeltem. Meg azt is, hogy bárkihez szól az ember, akinek gyereke van, azonnal ez a téma. Brrrr.


Örülök, hogy nem csak én találkozok a jelenséggel.

2013. febr. 26. 14:30
 4/5 anonim ***** válasza:

Szerintem sok anyukának nem nagyon van más dolga, csak ezzel foglalkozni. Sokkal több baba-mama foglalkozás van, mint régen, ahol van egy-két baba, akik sokkal hamarabb csinálnak mindent, és sokaknak utána ez lesz az alap.

Az én lányom 13 hónapos múlt, és még nem megy, dehát ugye még nincs is elkésve semmiről. Attól tudok nagyon kiakadni, hogy bárkivel is találkozunk, rögtön azután, hogy megkérdezi mennyi idős, a következő kérdés: "Ó, hát akkor már szalad!?" Azon gondolkodom, hogy a következő alkalommal beválaszolom, hogy ő a föld föllött lebegve közlekedik.

Sajnos sok védőnő se jobb. Az enyém az 1 éves vizsgálaton ezeket kérdezte: megy-e önállóan, mond-e már szavakat, felismeri-e az állatokat, ha rámutatunk valamelyikre, utánozza-e a hangját. Csak néztem értetlenül, meg persze ő is kicsit sajnálkozva, hogy hát ezek közül semmit nem tud.

Lehet, hogy pár év múlva az iskolaérettséghez elvárás lesz, hogy váltott lábon ugrálva vezessen le agyműtétet?:)

2013. febr. 26. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Már én is akartam ilyen kérdést kiírni. Az a baj, hogy felfedezték, hogy mekkora biznisz van a babák "fejlesztésében", és az anyukákat könnyű ezzel meghülyíteni.

Nekem is görcsbe rándul a gyomrom, amikor megkérdezik, hogy miket tud a kisfiam, mert arra senki nem kíváncsi, hogy 11 hónaposan már beszélt, hogy a kézügyessége sokkal jobb a kortársainál, meg egyéb ilyen "apróságokban" milyen ügyes, neeeem. Mindenki azon hüledezik, hogy mi az, hogy csak 10 hónaposan kezdett kúszni, és mi az, hogy 1 évesen még nem jár. Járunk vele rendszeresen neurológiára, mert kis súllyal született, és ott mindig megnyugtatnak, hogy teljesen rendben fejlődik, és hogy eszembe ne jusson különböző fejlesztésekkel kínozni. De ha ezt elmondom, akkor is megkapom, hogy biztos az orvos hülye, vigyem csak el egy Dévényeshez, és ő majd megmondja a tutit.

2013. febr. 27. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!